Total War: Warhammer İnceleme

Total War: Warhammer İnceleme

2000 başından beri bizlerle olan “The Creative Assembly” imzalı Total War serisi, sıra esaslı strateji türünü tanımlayanlardan biri oldu. Konsol yerine bilgisayar kullanıcılarına hitap eden bu seri, farklı bölümlerde Moğollar, Vikingler, Barbarlar, Krallıklar, Samuraylar, Napolyon, Roma’lılar gibi farklı uygarlıkları konu edindi. 2013’deki Total War: Rome II, 2015’deki Total War: Attila sonrasında bu seneye özel olarak Total War: Warhammer oyunu bizlerin beğenisine sunuldu. 2005’den beri süren gelenek devam ediyor ve bir kez daha dağıtıcılığı SEGA üstleniyor.

364360_screenshots_20160524123949_1

Son bölümün Windows ve Linux uyumlu sürümleri dünya genelinde 24 Mayıs 2016 tarihinde dağıtıma girdi. Elbette burada Warhammer adını görünce ister istemez akla gelen isim Games Workshop oluyor. Gerçekten de Total War serisinin en yeni oyunu olan Total War: Warhammer ile Warhammer serisinden gelen ırklar karşımıza çıkıyor. Şunu da belirtmek isteriz ki, Total War serisinin onuncu oyunu olan Total War: Warhammer ile aslında yeni bir üçlemenin ilk oyunu karşımıza çıkmış oluyor yani diğer iki oyun daha şimdiden yolda!

364360_screenshots_20160525195613_1

Elbette önceki Total War oyunlarında olduğu gibi iki ordunun kapışması sırasında sıra esaslı biçimde ve gerçek zamanlı olarak taktik geliştirmek gerekiyor. Farklı olansa, serinin önceki oyunları aksine tarihte iz bırakmış ırklar değil hayal eseri olan ırklar konu ediliyor yani canavarlar gibi doğaüstü güçlere de kapı açılıyor. Oyunun şu ilk günlerinde seçilebilen ırklarsa Empire, Greenskins, Dwarfs ve Vampire Counts. Ayrıca oyunu önsiparişle ya da sunulduğu ilk hafta içinde alanlara Chaos Warriors adlı ırk beşinci seçenek olarak hediye edildi. Bu süre geçildikten sonra ırkı ekleyen DLC satın alınabiliyor olacak ve elbette zaman içinde daha başka ırklar da DLC paketleri olarak satışa sunulacak. Oyunun ABD fiyatı 60 dolar olmakla birlikte Steam üzerinden satın alındığında 179 TL gibi hemen hemen aynı olan bir fiyata satın alınabiliyor yani epey pahalı. Önsipariş aylarındaysa 159 TL idi. Aral Game ise özel kutuda gelen ve DVD dışında basılı rehber içeren Limited Edition özel sürümünü bir süreliğine 190 yerine 171 TL’den satıyor.

364360_screenshots_20160524154602_1

Satışa sunulur sunulmaz 100 binden fazla oyuncunun Steam ortamında online hale geldiği Total War: Warhammer’ı oynayabilmek için Windows 7 64-bit işletim sistemine, Intel Core 2 Duo işlemci, 3 GB RAM bellek, Radeon HD 5770 ya da GeForce GTS 450 ekran kartına ve 35 GB boş disk alanına gerek var yani sistem gereksinimleri yüksek değil. Sevindirici olan bir durumsa hem arabirim, hem de altyazı tarafında Türkçe dil desteği içermesi yani daha fazla sayıda Türk oyuncuya hitap etmeyi başarıyor. Seslendirmeyse sadece İngilizce. Bu arada son zamanların en sağlam koruma sistemi olan Denuvo tercih edilmiş olsa da oyunun çalışması için bir kez arka planda aktifleşme gerçekleştikten sonra online kalma zorunluluğu yok yani çevrimdışı/offline oynanabiliyor. PC bileşenleri değişmesi durumunda Denuvo tekrar aktifleştirme yapıyor ve aktifleştirme sayısıyla ilgili sınırlama yok. Oyun çok ilgi gördüğünden ve ilk günlerde binlerce kişi online olup çok oyuncu modunu denediğinden sunucularla ilgili sorunlar yaşandı ama hızlı biçimde gelen bir yamayla ciddi sorunlar çözüldü.

364360_screenshots_20160519185113_1

Hem Total War, hem de Warhammer fanatiği olanlar açısından harika bir oyun dememiz mümkün. Farklı ırkların farklı bireyleri ve üstünlükleri var. Oyun genelinde görevler tamamlanıp ve zaferler kazanıp ilerledikçe belirli nesneler ve yetenekleri kullanabilir hale geliyorsunuz. İlklerden bir diğeri ateş ejderhaları, uçan atlar, helikopter benzeri canlılar gibi uçan canlıları kullanarak havadan saldırı gerçekleştirebilmek. Oyundaki haritalar yapı olarak Total War: Attila’yı anımsatıyor ama farklı arazi ve iklim koşulları karşınıza çıkıyor. Fantezi dünyasına girişin bir diğer getirisi büyüler. Bu yeniliklerin uygulanabilmesi için oyuna özel yeni modeller ve animasyonlar hazırlanmış.

364360_screenshots_20160525085136_1

Steam Workshop üzerinden modlara da destek veriliyor. Zaten oyun moda gerek olmadan da son derece renkli bir ortama dönüşebiliyor. Çeşitlilik artmış durumda ve grafiksel detaylar ile efektler çok başarılı. İyi bir çalışma yapılarak karakterlerin birbirinden farklı olmasına özen gösterilmiş. Aralarda gösterilen videolarsa gerçekçi ve etkileyici. Sizi çevreleyen ortam sesleri, seslendirmeler ve oyun müzikleri harika diyebiliriz. Çoklu oyuncu deneyimi de nefes kesici olan oyunun bazı bug’lar içermesi doğal ve zaman içinde yamalanacaklarını düşünüyoruz. Türün düşkünleri için eşsiz ve harika bir oyuna imza atılmış.

364360_screenshots_20160525134801_1

PUAN: 93

Geliştirici: The Creative Assembly
Yayıncı: SEGA
Platform: PC, OS X, Linux

Aral Game: www.aralgame.com/pc-total-war-warhammer-limited-edt

Yorum yazın