Valhalla Hills İnceleme

Valhalla Hills İnceleme

1998’den beri oyun geliştirmekte olan Almanya merkezli Funatics Software, 2001 yılında sunduğu Cultures adlı stareji oyunun elde ettiği başarıdan sonra bir sonraki sene Cultures 2: The Gates of Ascard, 2004’de Northland ve 8th Wonder of The World oyunlarını sunarak seriyi sürdürdü. Bir süredir sessiz olan ekip Valhalla Hills ile sessizliğini bozdu. Cultures serisinin ve Settlers oyunlarının fanatikleri olanlar için çok iyi bir gelişme diyebiliriz çünkü Valhalla Hills sayesinde nostaljik bir yolculuğa çıkacaksınız. Anlayacağınız üzere bu oyun, şehir inşaa etme ve strateji türlerini esas alıyor. Öncelikle Valhalla’nın ne olduğuna bakmamız gerekirse İskandinav mitolojisinde Odin’in Asgard’daki devasa mekanı akla geliyor. Savaşlarda ölen üstün kahramanlar içinden Odin tarafından seçilenler, Ragnarok sırasında Fenrir’e karşı mücadeleye destek olmak için Valhalla’ya gönderilirlermiş. Kurtlar ve kartallar tarafından korunduğu söylenen bu alan ölen Viking savaşçılarının mekanı olarak da biliniyor. Settlers II oyununun ana tasarımcısını da bünyesinde barındıran Funatics ekibinin Valhalla Hills için yeterli birikime sahip olduğu ortada.

351910_screenshots_2015-08-26_00012

24 Ağustos tarihinde Erken Erişim olarak Steam ortamına eklenmiş olan Valhalla Hills ilk haftasında yüzde 20 indirimle 35 TL yerine 28 TL’den satıldıktan sonra 19 Kasım’da 59 TL seviyesine çıktı. Ardından 2 Aralık 2015 tarihinde oyun artık Erken Erişim olmaktan çıktı. Bu durumu kutlamak adına bir haftalığına yüzde 10 indirim uygulandı ve kısa süreliğine 53.1 TL’den alınabiliyor. Two-Horned Helmet sürümüyse 20 TL ek ödeme gerektiriyor ve beraberinde müzik albümü, dijital kitap, duvar kağıdı, geliştirme videosu, oyuna özel beş eşya ve ilerde sunulacak iki DLC paketini içeren Season Pass’i getiriyor. Normal sürümden bu sürüme terfi sonradan 20 TL verilerek de alınabiliyor yani baştan almanın bir artısı yok. GOG üzerinden DRM’siz almak da mümkün ama daha pahalıya geliyor. Steam üzerinden alındığında Windows, Mac OS X, Linux ya da Steam OS üzerinden oynanabiliyor ki önemli bir artı. Şimdilik konsol ya da mobil sürümü yok. Dağıtıcılığı üstlenense Almanya merkezli Daedalic Entertainment. Oyunun sistem gereksinimlerine baktığımızda en azından 64-bit Windows işletim sistemi, çift çekirdekli işlemci, 4 GB RAM, GeForce 8800 GT ya da Radeon HD 2900 ekran kartı gerekiyor ki hiç de yüksek gereksinimler değil. Diğer yandan 8 GB RAM önerilmekte. Maalesef arabirim ya da altyazı olarak Türkçe desteği yok.

351910_screenshots_2015-10-09_00001

Hayatlarını savaşmaya adayan Viking’lerin bir kısmı için yolculuk Valhalla’da sona ererken bir kısmı kapıdan geri dönebiliyor. İşte Valhalla Hills’de size düşen görev terk edilen Viking’lere hak ettikleri saygının gösterilmesini sağlamak. Valhalla dağlarındaki vahşi ve zorlu engelleri aşıp portallere ulaşmak zorundasınız. Oyuna başladığınızda rastgele biçimde oluşturulan seviyeler sizleri karşılıyor ve farklı türden zorlu etaplar beliriyor. Her bir haritada iki ayrı portal bulunmakta. Biri giriş, diğeri Viking cennetine uzanan çıkış kapınız. Bunu başarmak için kendi köyümüzü ilerletip köy ahalisinin desteğiyle Valhalla bekçilerini atlatmak ve öbür dünyada tatmin edici bir sona kavuşmak. Tabi bu söylediklerimizi başarabilmek için her bir seviyede Cultures ve Settlers oyunlarındaki ana sistemi anımsatan oyun akışında uzmanlaşmak gerekiyor. Kayalıklı ve engebeli arazide ideal yerleşime kavuşmak hiç de kolay değil. Bu yüzden yapılan seçimler çok önemli çünkü oyundaki akıllı sistem binaları inşaa etmek için gerekli kaynakları hesaplarken eğim ve kararlılık durumu faktörlerini de hesaba katıyor. Elbette başta çadırlar, külübeler gibi basit yapılar inşaa ederek işe koyulmak mantıklı. Belirli sayıda bina inşaa ettikten ve hayvan avladıktan sonra seviye atlama şansı veriliyor ki bundan sonra daha gelişmiş binalar inşaa etme yetkisi veriliyor. Bu şekilde haritaları tamamladıkça daha zorlu olanlar karşınıza çıkıyor. Hedefe ulaşamazsanız ve yenilseniz bile oyuna sıfırdan başlamak zorunda kalmıyorsunuz.

351910_screenshots_2015-08-28_00004

Çiftlikler sayesinde besin elde etme, ekmek pişirme, içecek hazırlama gibi son derece farklı detay var. Köyünüzde yaşamı her anlamda ilerletmeniz gerekiyor. Ardından bu emek vererek hazırladıklarınızı terfi etme seçeneği sunuluyor. Tercihler yaparken dikkatli biçimde düşünmek şart yoksa Viking’leriniz aç kalabilir. Binalar arasındaki mesafeler de önemli. Aksi halde köylüler gereksiz yere fazla yorulacak. Elinizdeki sınırlı kaynağı dikkatli biçimde kullanmalısınız ve çok sayıda farklı strateji devreye girebiliyor. Valhalla’ya açılan portalın kapısını açma kararı bizde yani zaman sınırlaması olmadan köyümüzü hazır duruma getirmek için istediğimiz kadar çalışma yürütebiliriz. Açıkçası sabır gerektiren ve zaman alabilen bir oyun. Viking’lerinizi Valhalla’ya layık kıvama getirmeden portala gitmeyin. Son güncellemeden sonra aktifleşen bir seçenekse Dome Dwarfs yani normalde mağaralarda yaşayan kubbe cücelerini dahil edebilmek. Bu düşmanlar dağlarda rastgele biçimde parlayan kapılardan belirerek etrafa saçılıyorlar. Yavaş yavaş ormanınızı işgal ediyorlar. Askerlerinizi üzerlerine salmazsanız daha da fazla cüce beliriyor. Bunlarin inşaa ettiği evlerin de yok edilmesi gerekiyor. Oyuna başlarken haritanın eni ve boyunu seçme imkanı da eklendi. Elbette ardından harita rastgele olarak şekilleniyor. Genel olarak başta söylediğimiz Valhalla hedefine yönelik hikaye haricinde oyundaki hedef belli ve başka bir ilgi çekici hikaye yok.

351910_screenshots_2015-09-24_00001

Her ne kadar oyunun temelinde Unreal Engine 4 oyun motoru olsa da grafikler orta seviyede ve nefes kesici denemez. Çizgi filmleri andıran karakter çizimleri beğeni kazanıyor ve oyunun hikayesine uyum sağlıyor. Oyuna yeni olanlar açısından bir sıkıntı başta fazla açıklama verilmemesi. Sistemlerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğini anlamak için birçok deneme yapmak gerekebiliyor. Kaynakları elde edip dağıtımını sağlamak zor ama bunu sisteme oturtursanız herşey yolunda gidiyor. Aksine bir sorun çıkarsa kaynağına inmek ve çözüm üretmek zorlu olabilir. Bu yüzden türe yabancı olanlar başarısız sonuç aldıkça oyundan soğuyabilir. Belirli seviyelere geldikçe aynı işlemleri tekrarlıyormuş gibi hissedebilirsiniz ama Settlers oyunlarını beğenerek oynamış olanların denemesi gereken bir oyun.

351910_screenshots_2015-08-26_00003

Puan: 78
Geliştirici: Funatics Software
Dağıtıcı: Daedalic Entertainment
Platform: PC, Mac, Linux, SteamOS

Steamhttp://store.steampowered.com/app/351910/
GOG: http://www.gog.com/game/valhalla_hills

Yorum yazın