XCOM 2 İnceleme

XCOM 2 İnceleme

Filmlerde olduğu gibi oyun dünyasının bilim kurgu türündeki yapıtları da genelde uzaylıların işgalini konu alarak felaket senaryosuna karşı gelecek kahramanları ön plana çıkarıyor. Bu alanda söz sahibi olan başarılı serilerden biri X-COM serisi oldu. 1994 yapımı X-COM: UFO Defense ciddi beğeni kazanınca geliştirici firma MicroProse’den X-COM: Terror from the Deep, X-COM: Apocalypse ve X-COM Interceptor oyunları arka arkaya gelmişti. Ardından 1998’de MicroProse’yi Hasbro Interactive alınca bu isim altında gelişim sürdü. 2001’deki TPS oyunu X-COM: Enforcer’dan sonra Hasbro Interactive’in iflasından ötürü gelişimi süren X-COM: Alliance ve X-COM: Genesis iptal edilmişti. X-COM serinin fanatikleri uzun bir bekleyişe girdi ve tam 11 sene sonra eski MicroProse çalışanlarının kurduğu Firaxis Games geliştiriciliğinde XCOM: Enemy Unknown geldi ve hayli ilgi gördü. Seri yeniden canlanmıştı. Tarih tekerrür etti ve bu kez Firaxis Games’i 2K Games sahibi Take-Two satın aldı. Bilindiği gibi 2012’deki sıra bazlı strateji (TBS) tündeki XCOM: Enemy Unknown sonrasında araya TPS esaslı The Bureau: XCOM Declassified girdi. Hemen sonrasında 2013 içinde XCOM: Enemy Unknown bazlı XCOM: Enemy Within adlı eklenti paketi (DLC) çıktı ve o da çok beğenildi. X-COM fanatikleri 2013’den beri yeni oyun olacak, XCOM: Enemy Unknown takipçisi XCOM 2’yi bekliyordu.

XCOM 2 Screen 02

Firaxis Games tarafından geliştirilen ve 2K Games tarafından dağıtıcılığı üstlenen son oyunun ilk sinyali 18 Mayıs 2015’de gelmiş, adı verilmeden AAA sınıfı bir oyunun geliştirildiği ifade edilmişti. 1 Haziran 2015’de resmi duyuru IGN üzerinden yapıldı, tanıtım videosu gösterildi. 15 Haziran 2015’de EEE 2015 etkinliğinde oyun deneyimi izletildi. Aslında çıkış tarihi olarak Kasım 2015 belirlenmişti ama Ağustos ayındaki açıklamayla 2016 ertelemesi geldi. Firaxis bu sayede oyunu daha iyi biçimde rötuşlayabildi. XCOM: Enemy Unknown aksine XCOM 2 sadece PC kullanıcılarına özel olarak Windows, Mac OS, Linux uyumlu olarak geliştirildi ve üstelik sadece Steam üzerinden oynanabiliyor. Konsol (PS4, Xbox One) ve mobil (iOS, Android) sürümleri olacağına dair bir açıklama yok. Geliştirici Firaxis büyük bir ekibe sahip değil ve en iyi bildiği platform olan PC’ye odaklanma kararı aldı. Bu karardan ötürü XCOM 2’nin daha fazla özellik içermesi, Steam Controller dahil gamepad desteğinin eklenmesi mümkün oldu. Steam ortamında yer alan sistem gereksinimlerine bakılırsa Windows 7 ve üstü 64-bit işletim sistemi isteniyor. 4 GB RAM bellek, Core 2 Duo işlemci, Radeon HD 5770 ya da GeForce GTX 460 ekran kartı ve üstü, 45 GB boş sabit disk alanı gerekiyor. 11 dilde arabirim ve altyazı desteklense de şimdilik Türkçe desteği yok. Diğer yandan 219 TL olan Steam fiyatıyla dünyadaki en yüksek ödemeyi biz Türk oyuncular ödemek zorunda kalıyor. 259 TL olan Digital Deluxe sürümse oyun dışında Soundtrack ve 59 TL olan Reinforcement Pack paketini (sene içinde sunulacak üç DLC) içeriyor. Aral Game sitesinden DVD olarak alıp çıkan Steam kodunu eklemek daha ucuza geliyor.

XCOM 2 Screen 03

XCOM: Enemy Unknown sonunda dünya liderlerinin uzaylı kuvvetlere koşulsuz teslim olmayı önermesinin ve gezegenin son savunma hattı XCOM’un dağıtılmasının üzerinden yirmi sene geçti. 2035’de dünyayı uzaylılar (ADVENT) yönetiyor, görünüşte insanlar için harika bir gelecek sözü veren ışıltılı şehirler kuruyorlar ama asıl niyetlerini gizlemeye ve düzenlerine karşı çıkan herkesi ortadan kaldırmaya devam ediyorlar. Yalnızca dünyanın sınırlarında yaşayanlar az da olsa özgürlüğe sahipler. Burada bir kez daha insanlık adına karşı koymak için bir güç toplanıyor. Sürekli bir kaçış halinde olan kalan XCOM güçleri küllerinden doğmanın yolunu bulmalı, işgalin arkasındaki sinsi gerçeği ortaya çıkarmalı ve uzaylı tehdidini sonsuza dek ortadan kaldırmalı. Komutan görevini üstlenen oyuncu bilinmeyen sebeplerden ötürü derin uyku modunda tutuluyordu. Daha önceden uzaylılara hizmet eden ama artık direnişçiler tarafından kullanılan Avenger’ın kontrolü sizde. Dr. Richard Tygan, baş mühendis An-Yi Shen ve Bradford’un desteğini yanına alarak uzaylılara dur demeniz gerekiyor. Daha önceki bölümde olduğu gibi mücadeleler sırasında takım üyelerine komutlar vermekle sorumlusunuz. Oyuncuların daha iyi sonuçlar alabilmesi için bir yandan da yeni teknolojiler ve silahlar geliştirmesi şart. Bu kez Steam Workshop üzerinden modlar oluşturmak ve paylaşmak mümkün.

268500_screenshots_2016-02-05_00004

Oyun başladığında uzaylılar sizi tespit etmiş durumda değil. Doğru bir yerleşim ve planlamayla düşmanları ters köşeye yatırmak mümkün. Ardından ele geçirilen cesetlerdeki silahlar, eşyalar ve parçalar toplanabiliyor, kullanılabiliyor. Düşmanlara ait silah sistemlerine sızıp kendi amaçlarınız doğrultusunda kullanmanız da olası. Ele geçirilmiş önemli karakterleri kaçış noktalarına getirerek tekrar kendi saflarınıza katabiliyorsunuz. Enemy Unknown tasarımcısı Jake Solomon yeni oyunda da görev aldı ve açıklamasına göre Enemy Unknown oyuncularından gelen bildirimler dikkate alındı. Oyunun bağımlılık yaratmasını sağlayan ana etkenlerden biri belirsizlik oluşturan sürpriz gelişmeler. Her bir oyuncunun sahip olduğu yetenekleri doğru biçimde seçip kullanma gereksinimi ve sınırlı sürede tamamlanması gereken işlemler, oyun boyunca stresin had safhada kalmasına neden oluyor. 20 saatten fazla süren hikaye modu boyunca tekrarlanan adımlar karşınıza çıkmayacak ve canınız sıkılmayacak. Sürekli olarak duruma adapte olup yeni çözümler üretmeniz lazım. Grafikler anlamında son derece başarılı olan ve karakter modellemeleri son derece gerçekçi, detaylı görünen oyunda hareketlere akıcı animasyonlar eşlik ediyor. Patlama animasyonları harika. Sıra bazlı olduğundan sisteme binen yük azalıyor. Aksi halde FPS ciddi anlamda düşebilirdi.

268500_screenshots_2016-02-05_00001

Rastgele modellenmiş haritalar ve seçilen konumlar sunan XCOM 2, bir önceki oyun olan XCOM: Enemy Unknown ile ilgili ana eksikleri giderecek biçimde şekillendirilmiş. Artık oyunu bitirdikten sonra bir kez daha oynamayı istemenizi sağlayacak daha fazla sebep var. Sonuç olarak oyunu alanlar yüzlerce saat eğlenceli vakit geçirebilir. Yeni olduğu için belirli kısımlardaki bug’lar karşınıza çıkabiliyor. Geliştirici firmanın güncellemelerle belirgin sorunları aşacağını düşünüyoruz. XCOM 2’de hatasız oyun deneyimi diye bir durum söz konusu değil. Mutlaka belirli alanlarda hatalar yapacak ve bunlardan elde ettiğiniz sonuçlarla deneyiminizi arttırıp daha iyi oynar hale geleceksiniz. Geliştirici ekip seslendirme, müzik ve ses efektleri alanlarında hayli başarılı bir işe imza atmış. Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse XCOM 2 beklentileri fazlasıyla karşılayan, son derece derinlemesine ve dolu dolu bir oyun olmuş. Oyun deneyimi zorlayıcı ama zevk veriyor ve bunaltmıyor. XCOM: Enemy Unknown ile çıta yükselmişti, şimdi daha da yükseldi. Bakalım ilerleyen dönemlerde daha iyisine imza atabilecekler mi?

PUAN: 94
GeliştiriciFiraxis
Dağıtıcı2K
Platform: PC, Mac, Linux

Aral Game: http://www.aralgame.com/pc-xcom-2

Tagged with: , , , ,

Yorum yazın