Sosyal medya hesaplarınızı kaynaştırın

Sosyal medya hesaplarınızı kaynaştırın

Profil sahibi olduğunuz sosyal medya sitelerinin sayısı bir elin parmaklarını geçtiyse, artık hesaplarınızı organize etmenin ve tek bir merkezden yönetmenin zamanı gelmiş demektir.

“Sosyal medya çağı” olarak anılabilecek günümüzde web girişimcileri için bir sosyal medya sitesi yaratmak eskisinden çok daha kolay bir hâl aldı. Açık kaynaklı yazılımların yaygınlaşması ve güçlenmesi, donanım ve bant genişliği için ödenen ücretlerin düşmesi ve bizzat var olan sosyal medya siteleri üzerinden reklam yapmanın kolaylaşması sayesinde, yeni bir sosyal medya oluşturup bunun yaygınlaşmasını sağlamak için kaliteli bir içerik oluşturmak ve iyi reklam yapmak yeterli olabiliyor.

Öte yandan, farklı sosyal medya sitelerinin hızla açılması neticesinde, birçok internet kullanıcısı artık onlarca farklı sosyal medya sitesinde birer hesaba sahip oldu. Bir kullanıcı, örneğin bir siteyi fotoğraflarını, bir diğer siteyi videolarını paylaşmak için kullanırken, birden fazla siteden de tanıdıklarıyla iletişim hâlinde kalmak ve dış dünyadan haber almak amacıyla yararlanabiliyor. Bu gibi sitelerde paylaşılan ve üretilen içerik, kullanıcıların sanal kimliklerinin birer parçasını oluşturuyor. Ancak kullanılan ortamların sayısı arttıkça, içeriğin takip edilmesi ve tüm ortamlara yayılması zorlaşıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde dergimize e-posta gönderen bir okurumuzun imzasında sekiz farklı sosyal medya sitesine ait profil hesaplarının adresleri bulunuyordu.

Neyse ki sosyal medyadaki kimliğinizi bir merkezde toplamanın ve sunduğunuz içeriği kolayca kontrol etmenin birçok yolu var. İncelediğimiz beş farklı site, farklı sosyal medya ağlarındaki profillerinizi kaynaştırmak için uygun altyapıyı ücretsiz olarak sunuyor.

1) Retaggr

Oldukça iyi tasarlanmış bir araç olan Retaggr (www.retaggr.com), kullanıcıların birer sosyal medya profil kartı oluşturmasına olanak tanıyor. Bu kartlar yalnızca diğer sosyal medya profillerinize birer bağlantı içermekle kalmıyor, aynı zamanda biyografinizi, fotoğrafınızı ve diğer bilgileri de içerebiliyor. İşin en güzel yanıysa, bu profil kartlarının interaktif bir yapıya sahip olması. Retaggr profil kartları, diğer sosyal

medya sitelerinde oluşturduğunuz içeriğin bir kısmını doğrudan gösterebilen çekmecelere sahip: Blog gönderilerinizi, son fotoğraflarınızı, tweet’lerinizi ve size ait benzer içerikleri doğrudan Retaggr üzerinden sunabiliyorsunuz. Bu şu anlama geliyor: Profil kartlarınız yalnızca tüm sosyal medya sitelerindeki hesaplarınızdan birer parça sunmakla kalmıyor, aynı zamanda profilinizi gezen herkes başka bir site açmaya gerek kalmaksızın paylaştığınız tüm içeriğe erişebiliyor.

Retaggr yüzlerce farklı siteyi destekliyor ve sunulan HTML kodları sayesinde kendi sitenize entegre

edilebiliyor. Aynı zamanda e-posta ve forum imzalarınıza ekleyebilmeniz için resim tabanlı profil kartlarının oluşturulabilmesi imkânı da mevcut. Sitede sunulan ekleme düğmesiyse profilinizi ziyaret eden kişinin tüm sosyal medya hesaplarınızı aynı anda eklemesine olanak tanıyor.

2) Geek Chart

Geek Chart (www.geekchart.com), sosyal medya kullanım alışkanlıklarınızı ortaya çıkaran bir istatistik hizmeti sunuyor. Yalnızca farklı sosyal medya hesaplarınıza bağlantılar sunmak yerine hangi hesabınızı daha çok kullandığınızı görsel bir arayüzle gösteren site, profilinizi gezen kişinin “aslında nerede olduğunuzu” öğrenmesini kolaylaştırıyor. Sitede oluşturulan ve “tıklanabilir bir pasta” olarak niteleyebileceğimiz grafikte, son 30 gün içinde kullandığınız sosyal medya hesaplarınızın oranları dilimlere bölünmüş olarak yer alıyor. Son 30 gün içinde kullanmadığınız sosyal medya hesapları ise bu istatistiğe dâhil edilmiyor.

Geek Chart’ın takip motoru, Twitter, Flickr, YouTube ve StumbleUpon da dâhil olmak üzere yedi farklı sosyal medya sitesini ve bunlara ilave olarak kendi blog’unuzu izleyebiliyor. Facebook desteği henüz sunulmasa da çok yakın bir zamanda bu desteğin ekleneceği belirtiliyor.

3) DuckDuckGo Karma

Alternatif bir arama motoru olan DuckDuckGo’nun sunduğu bir hizmet olan Karma’nın (http://duckduckgo.com/karma.html) incelememizde yer alan en sade hizmet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Esas olarak, Karma belirli bir sıralama algoritması kullanarak sahip olduğunuz sosyal medya hesaplarınızdaki konumunuzu tespit ediyor. Konumunuzun değerlendirilmesi esnasında örneğin Twitter’da kaç takipçiniz, Facebook’ta kaç arkadaşınız olduğu ve farklı sitelerde edindiğiniz puanlar hesaba katılıyor. Kayıt gerektirmeyen site 15 farklı sosyal medya platformuna destek veriyor. Elde ettiğiniz tabloyu blog’unuza yerleştirmekse oldukça basit: Sitenin size hazır olarak sunduğu HTML kodlarını sitenize eklemeniz bu işlem için yeterli oluyor.

4) FriendFeed

FriendFeed (www.friendfeed.com), elbette tek başına bütün hayat akışınızı paylaşabileceğiniz başlı başına bir sosyal medya platformu olarak dikkat çekiyor. Ancak sitenin asıl işlevinin yanında sunduğu önemli başka özellikler daha var. Bu yazının konusuna giren ilave özellikse “FriendFeed Badge” (http://git.pcnet.com.tr/badge)

58 farklı sosyal medya platformuna destek veren FriendFeed, “Badge” kutucuğu sayesinde paylaşımlarınızı ve diğer FriendFeed etkinliklerinizi aynı anda tüm profillerinizde paylaşmanıza yardımcı oluyor. Sunulan hizmetle ilgili önemli bir ayrıntı da, eğer FriendFeed’in sunduğu Badge kutucuğunu web sitenize eklemek isterseniz CSS ayarlarını değiştirerek görünümünü istediğiniz gibi ayarlama şansınızın bulunuyor olması.

 

 

Yorum yazın