A’dan Z’ye IP Kameralar

A’dan Z’ye IP Kameralar

Çözünürlük, tazeleme ve aydınlatma

Web kameralarda ve dijital kameralarda olduğu gibi IP kameralarda da alıcının çözünürlük derecesi önemli. Genelde VGA yani 640 x 480 piksel ne olup bittiğini anlamak için rahatça yeterlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bu çözünürlükteki tazeleme hızıdır. Bazen üreticiler VGA kalite ve 30 fps simgesi koyar. Ama detaya inince 320 x 240 pikselde (QVGA) 30 fps ve VGA’de 10 fps olduğu anlaşılır. Akıcı görüntü için en az 24 fps gerekiyor. Çözünürlük ve tazeleme hızı dışında ışık hassasiyeti de önemli. Havalar kararında görüntü kayboluyorsa güvenlik kamerası olarak kullanmak imkansız hale gelebilir. Bazı kameraların üzerinde karanlık için aydınlatma LED’leri yer alıyor. Bunları yazılım üzerinden kontrol edebilirsiniz. Sürekli açık, sürekli kapalı ya da gerektiğinde açık olarak seçebiliyor olmanız lazım. Üst seviye modellerde hareket imkanı veren motor yer alıyor. Motorsuz modellerde sunulan hareket imkanı esasında bir nevi aldatmaca. Önce dijital yakınlaştırma yapılıyor, sonraysa zaten görüntü alanı içinde yer alan bir noktaya odaklanarak sanki kamera hareket etmiş izlenimi veriliyor.

Power over Ethernet

IP kameralardaki eksi yönlerden biri gelişmiş özelliklerinden kaynaklanan harici güç gereksinimidir. Web kameralar sadece USB bağlantısıyla çalışıyor ama IP kameralarda harici adaptör bulunuyor. Güvenlik için kullanıyorsanız kamerayı ulaşılmaz bir noktaya koymanız lazım. Yoksa kişi gelir güç fişini çeker ve devre dışı bırakır. Power over Ethernet (POE) adlı yöntemle Cat5 ağ kablosu üzerinden veri yanında güç de iletilebilir. Bunun için kamerada Power over Ethernet desteği olması lazım. Cat 5 kabloda boşta olan iki hatla güç iletilebilir. Cat 5 hattınızda güç yoksa basit bir adaptörle ekleyebilirsiniz. Yeterki ağ cihazlarında Power over Ethernet desteği olsun. Hepsi aynı güç standardını kullanıyorsa rahatça güç sunabilirsiniz. Bu olay RJ45 ağ bağlantısı olan IP kameralar içindi. Wi-Fi destekli kablosuz IP kameralarda ağ kablosunun ulaşmadığı yerlere de kolayca kurulum yapılabiliyor. Yeter ki adaptörü bağlayacak elektrik prizi olsun. Wi-Fi alıcılı kameralarda RJ45 ağ bağlantısı da vardır ama POE olup olmaması üreticinin tercihi. Ayrıca ses iletimi de üreticinin karar vereceği bir özellik. Gelişmiş modellerde çift yönlü ses aktarımı var. Böylece kamerayı kapınıza yerleştirip gelen ziyaretçiyi görebilir ve isteğini anlayabilirsiniz. Siz de karşıdakine sesli olarak cevap verebilirsiniz.

RTSP ile cep telefonlarına ayrı servis

Kameraların desteklediği sıkıştırma formatı da önemlidir. Ağ bağlantınızda akış hızı iyi değilse yüksek sıkıştırma yapabilen donanım özellikleri iyi olan modeller tercih edilmelidir. Günümüzde MPEG4 (Xvid) formatlı görüntü aktarabilen ve kayıt yapabilen IP kameralar var. Hem ağa yük binmez, hem de depolanan görüntü az yer kaplar. Elbette istemcilerde internet tarayıcıyla erişim yapılabilmesi için eklenti kurulması gerekiyor. Bu eklentiler genelde ilk bağlantı anında IP kamera üzerinden istemcilere dağıtılır. Ardından erişim sırasında herhangi bir sorun yaşanmaz. Erişimi sınırlandırmak istiyorsanız kamera ayarlarına girip yetkileri tanımlayabilir, kullanıcı adı ve şifre belirleyebilirsiniz. Eğer bilgisayar dışında cep telefonundan görüntüleri izleme niyetiniz varsa yüksek sıkıştırma dışında RTSP (Real Time Streaming Protocol) desteğine de dikkat etmelisiniz. Bunu destekleyen IP kameralar, farklı çözünürlük ve bant genişliğiyle cep telefonlarına servis yapabilir. Telefona yük binmeden ve fazla veri aktarmadan görüntüler izlenebilir.

Yorum yazın