İnternette üçüncü boyut zamanı

İnternette üçüncü boyut zamanı

İnternette yalnızca iki boyutlu siteleri gezmekten sıkıldınız mı? Üç boyutlu fotoğraflar, videolar ve oyunların bulunduğu 10 web sitesini sizler için inceledik.

 

3B videolar izleyin

http://bit.ly/youtube225

YouTube çok yakın zamanda eklediği bir özellikle kullanıcılarına üç boyutlu videolar ekleme ve izleme seçeneği sunuyor. Üç boyutlu bir görüntünün sonuna “yt3d:enable=true” (tırnaklar hariç) eklediğinizde, videonun alt kısmında görüntüyü üç boyutlu izleme seçeneklerini içeren bir menü beliriyor. İlginç efektlerin sunulduğu bu menüden isteğinize göre bir tercih yapabiliyorsunuz, ancak bu videoların tadına varabilmek için üç boyutlu görüntü izlenimi veren gözlüklerden edinmeniz gerekli.

 

3B fotoğraflar çekin

http://bit.ly/fuji225

Fujifilm FinePix Real 3D W1 fotoğraf makinesi, iki farklı örtücü kullanarak aynı anda bir nesnenin iki farklı açıdan görüntülenmesiyle 3B fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. Fotoğrafı çektiğinizde bu iki açı otomatik olarak birleştirilip dosyalar 3B fotoğraflar olarak kaydediliyor. Üç boyutlu fotoğraflarınızın nasıl görüneceğini fotoğraf makinesi üzerindeki ekrandan da görebiliyorsunuz. Aynı zamanda 3B video özelliğine de sahip olan makine eğer popüler olursa YouTube’daki 3B video özelliğinin de popüler olmasına katkıda bulunabilir.

 

 3B yapılar inşa edin

http://sketchup.google.com

Google SketchUp 7, Google Earth harita ve sokak planlarına da eklenebilecek 3B yapılar oluşturmanızı ve paylaşmanızı sağlıyor. Yapıları kendi elinizle çizebilir veya hazır modelleri indirip Google hesabınızı kullanarak paylaşıma sokabilirsiniz.

 

3B haritalar aynı zamanda Microsoft’un Bing Maps servisine de eklenebiliyor. 3Dvia (www.3dvia.com) isminde bir yazılımla evlerin, işyerlerinin veya ilginizi çeken başka yerlerin 3B planlarını yapabilir ve paylaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi http://bit.ly/bing225 adresinden edinilebilir.

 

Kendi 3B fotoğrafınızı oluşturun

www.iamunique.com.au

Avusturalyalı “I Am Unique” isimli siteye girerek veya Facebook üzerinden bu sitede bir hesap oluşturarak üç boyutlu ve etkileşimli bir fotoğrafınızı oluşturabilirsiniz. Sadece istediğiniz bir fotoğrafınızı siteye yükleyin. Böylelikle farenizle fotoğrafın üzerine geldiğinizde YouTube, Facebook, Myspace veya Flickr gibi sitelerde kolaylıkla paylaşabileceğiniz kübist tarzdaki yeni üç boyutlu fotoğrafınız hazır olacak.

 

Online oyunlarda veya sohbet odalarında kullanabileceğiniz üç boyutlu fotoğraflar oluşturmak için Meez (www.meez.com) ve BigStage (www.bigstage.com) gibi alternatif siteler de mevcut.

Yorum yazın