Web sitenizden para kazanabilirsiniz

Web sitenizden para kazanmak hiç de zor değil. AdSense ile web sitenizden nasıl para kazanabileceğinizi inceliyoruz.

Birçok kişi hazırladıkları web sitesi veya blog sayfası ne kadar güzel olursa olsun her zaman ellerinde nasıl bir potansiyel bulunduğunu bilemez. İster çok büyük zahmetlerle hazırlanmış isterse minimum çabayla oluşturulmuş olsun web siteleri para kazanmanın çok da zor olmayan yollarından biridir. Eğer siz de web sitenizden para kazanmayı hedefliyorsanız bunu yapabileceğiniz en kolay yollardan birisi reklam almaktır.

İnternette web sitelerine reklam veren birçok şirket mevcut. Bu şirketlerin tümü de farklı alternatif ve kulağa gerçekten hoş gelen seçeneklerle çıkıyor karşımıza. Fakat bunca şirketin sunduğu birçok farklı alternatif bu işten para kazanmak isteyen kullanıcılar için bir karmaşa oluşturmuyor da değil. Bu karmaşa içerisinde Google AdSense ise sitelerine reklam almak isteyen kullanıcılar için belki de en basit ve güvenilir çözüm yolu olarak ortaya çıkıyor. Google AdSense’in en büyük avantajlarından biri, internet ortamında son derece önemli olan güvenilirliğini ispat etmiş olması. Güvenilirlik sadece reklam alan kullanıcılar için değil, aynı zamanda alınan reklamları izleyen veya kullanacak olanlar için de son derece önemli ve alınacak sonuçlar için de belirleyici bir unsur. Google AdSense iki yönde hizmet veriyor. Bunlardan birincisi arama sonuçlarında verilen hizmetler ve diğeriyse içerik alanında verilen hizmetler. Bu yazımızda içerik alanını, yani web sitenizin içeriği içerisinde küçük metin reklamlarının yerleştirilmesi seçeneğini inceleyeceğiz. Google AdSense’in çalışma şekli çok basit bir ifadeyle web sitenize alacağınız reklamlara sitenizi ziyaret edenler tarafından tıklanması ve sizin de her bir tıklama için Google’dan bir ücret alacağınız anlamını taşıyor. Google Adsense’in güzel ve etkili yönlerinden birisiyse hedeflendirilmiş reklamlar sunuyor oluşu.“Hedeflendirilmiş reklamlar” ifadesiyle kastedilen web sitenizde görüntülenecek reklamların sitenizin içeriğiyle örtüşüyor olmasıdır. Bu sayede örneğin müzik hakkında bir web sitesi oluşturduysanız, sitenizde müzik sektöründen reklamların gösterileceğidir. Bu sayede reklamlar doğru hedefe ulaşabilir ve reklamın sitenizi ziyaret edenlerin ilgisini çekme şansı artar. AdSense tüm bunların yanında filtreler kullanmanıza olanak vererek sayfanızda görüntülenmesini istemeyeceğiniz içeriği engellemenize imkan sağlar. Bunun bir avantajı sitenizde görüntülenmesi uygun olmayacak reklamların engellenmesi ve ticari bir site işletiyorsanız rakiplerinizin reklamlarının görüntülenmesinin engellenmesidir.

Google AdSense’in bir başka güzel yanıysa raporlama araçlarının esnekliğidir. Bu raporlama araçları sayesinde hangi reklamların iş yaptıklarını kolayca tespit edebilirsiniz. Son olarak AdSense reklamlarını sitenizin stiline göre şekillendirebilmeniz, reklamların sitenizin güzel tasarımı içerisinde sırıtmasını engeller. Google AdSense programına kayıt olduktan sonra tek yapmanız gereken size verilecek kodları kopyalayıp web sitenizin istediğiniz bir alanına yapıştırmaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra sırtınıza yaslanıp paraların gelişini seyredebilirsiniz. Google kazanç bakiyenizin 100 USD’yi geçmesinden sonra size her ay ödeme yapacaktır.

Üç basit adımda Google AdSense’e kaydolmak

>> 1. Adım

“Başvurmak için burayı tıklayın” yazılı linke tıklayın. Karşınıza çıkacak sayfada “Web sitenizin URL’si”, “Web sitenizin dili”, “Hesap türü” ve son olarak da “Ülke veya bölge” kısımlarını doldurun. Hesap türü için eğer 20’den fazla çalışanı olan bir şirketin sahibiyseniz “İş hesabı”, kişisel bir kullanıcı veya 20’den az çalışanı olan bir şirketin sahibiyseniz “Bireysel hesap” seçeneğini işaretlemelisiniz. “Hesap türü” ve “Ülke veya bölge” kısımlarını doğru olarak doldurmanız son derece önemli çünkü ileride bu kısımları değiştirme şansınız olmayacak. Geriye kişisel bilgilerinizi doldurmak kalıyor. Kişisel bilgilerinizi de doldurduktan sonra “Bilgileri Gönder” düğmesine tıklayın.

>> 2. Adım
Yeni açılacak sayfada verdiğiniz bilgileri kontrol edin. “Sizi hangisi en iyi tarif ediyor?” sorusuna Google hizmetleriyle kullandığınız bir e-posta adresi varsa ilk seçenekle yoksa ikinci seçenekle cevap verin. İkinci şıkkı seçerseniz sizden bir e-posta adresi ve şifre yaratmanız istenecektir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Devam et” düğmesine tıklayın. İlk soruda ilk şıkkı işaretlediyseniz size mevcut Google hesabınızın AdSense için kullanılmasını isteyip istemediğiniz sorulacaktır. İstiyorsanız yine ilk şıkkı seçin ve açılacak kutuya Google hesabınızın bilgilerini girin ve “Devam et” düğmesine tıklayın. İstemiyorsanız ikinci şıkkı seçerek yeni bir giriş adı ve şifre seçin ve “Devam et” düğmesine tıklayın.

>> 3. Adım
Bu aşamadan sonra Google bir veya iki gün içerisinde (şanslıysanız bizim denememizde olduğu gibi bir – iki saat içerisinde) başvurunuzu inceleyip, başvurunuzun onaylanmasının ardından size bir e-posta gönderecektir. Bu e- postada yer alan linke tıklayarak yeni açılacak sayfada kullanıcı adınızla parolanızı girin ve kullanıcı sözleşmesini okuduktan sonra onaylamak için “Kabul ediyorum” düğmesine basın. Tüm bunlardan sonra geriye artık alacağınız reklamları web sitenize yerleştirmek kalıyor. Yazımızın geri kalanında bu işi 10 adımda nasıl yapabileceğinizi açıklıyoruz.

Arama için AdSense
Ziyaretçileriniz aramalarını sizin sayfanızdan yapsınlar


Google’ın sunduğu AdSense reklam programının diğer boyutu arama alanındadır. Basit olarak “Arama için AdSense” sayfanıza yerleştirebileceğiniz bir Google arama kutusudur ve ziyaretçilerinizin sayfanızdan arama yapmasına olanak verir. Çalışma şekliyse “İçerik için AdSense”e benzer. Sayfanızdan bir arama yapan kullanıcıya açılacak arama sonuçları sayfasının sağ yanında reklamlar belirir ve bu reklamlara tıklanması sonucunda, Google’ın reklam veren firmalardan alacağı ücretten siz de küçük bir pay alırsınız. Sitenizde böyle bir arama kutusunun bulundurulması hem para kazanmanıza hem de kullanıcılarınıza daha iyi hizmet vererek, daha fazla kullanıcının sitenize gelmesine veya mevcut kullanıcıların sitenize daha sık uğramasına da yol açabileceğinden son derece yararlıdır. Arama için AdSense’i de içerik için olan alternatifi gibi tam olarak sitenizin stiline göre ayarlayabilirsiniz ve yine aynı güçlü özelliklere sahip bir raporlama aracıyla işlerin nasıl yürüdüğünü veya kullanıcıların neler aradığını kolaylıkla analiz edebilirsiniz. Kullanıcıların neler aradığının görülebilmesi size büyük kolaylıklar sağlayabilir. Bu sayede web sitenizin içeriğini kullanıcıların beklentileri doğrultusunda geliştirebilir, yeni içerikler ekleyebilir veya reklamlarınızı sık aranan bilgilere göre değiştirebilirsiniz.

10 adımda web sitenize veya blog sayfanıza AdSense reklamlarını yerleştirmek

>> 1. Adım
Eğer yazımızın “üç basit adımda Google AdSense’e kaydolmak” kısmını başarıyla tamamladıysanız şu an tarayıcınızda Google AdSense’in raporlar kısmı açık bulunuyor olmalıdır. Her ne kadar şu an kazancınız kısmının karşısında büyük bir sıfır rakamı görüyor olsanız da birazdan tamamlayacağınız adımlardan sonra para kazanmaya başlayabileceksiniz. Başlamadan önce son olarak vergi bilgilerinizi bildirmeniz ve bir ödeme şekli seçmeniz gerekiyor. Bu işlemleri tamamlamak için “Ödemeleriniz şu anda bekletilmektedir…” yazılı kutuya 1 tıklayın ve sizden istenecek bilgileri doldurun. Artık reklamları web sitenize yerleştirmek için hazırsınız. Başlamak için öncelikle “AdSense Kurulumu” sekmesine 2 tıklayın.

>> 2. Adım
İlk yapacağımız iş, alacağımız reklamların stilinin web sitemizin stiline uygun olmasını sağlamak. Bunun için “Renk Paletleri” sekmesine 1 tıklayın. Renk seçimi için önceden tanımlanmış renk setlerini “Paleti göster” 2 açılır menüsünden seçebilir veya “Sınır”, “Başlık”, “Arkaplan”, “Metin”, “URL” seçeneklerinin 3 her birini tek tek değiştirebilirsiniz. Yaptığınız değişikliklerin nasıl görüneceğini sayfada yer alan örnek reklamdan 4 görebilirsiniz.

>> 3. Adım
Renk ayarlarınızı tamamladıktan sonra bu ayarları kaydetmek için “Yeni palet olarak kaydet” yazılı alanda 1 bir isim girin ve “Paleti kaydet” 2 yazılı düğmeye basın. Eğer ayarlarınızı daha önceden hazırladığınız bir palet üzerine kaydetmek isterseniz “Kaydedilmiş bir paletin yerine koy” 3 altında yer alan açılır menüden üzerine kaydetmek istediğiniz paleti seçin ve “Paleti kaydet” 2 yazılı düğmeye basın.

>> 4. Adım
Renk seçimimizi tamamladıktan sonra artık reklam seçimine geçebiliriz. Bu iş için öncelikle “Ürünler” 1 sekmesine tıklayın. Açılacak sayfada “Reklam birimi” karşısında yer alan açılır menüden 2 “Metin reklamları”, “Resim reklamları” veya “Her ikisini birden” seçeneklerinden birisini seçerek sayfanızda yer alacak reklam tipini belirleyin. Seçiminizi tamamladıktan sonra “Devam” 3 düğmesine tıklayın.

>> 5. Adım
Yeni açılacak sayfada alacağınız reklamlarla ilgili daha fazla ayar yapabilmektesiniz. Biçim başlığı altında yer alan açılır menüden 1 alacağınız reklamın sayfanızda görüntüleyeceğiniz alana uygun olabilecek bir boyutunu seçin. Renkler başlığı altında yer alan palet 2 kısmından ilk üç adımda hazırlayıp kaydettiğiniz renk paletini seçin. Bu aşamada “özel kanal” ve “Alternatif reklamlar veya renkler” başlıklarını geçin ve “Devam” düğmesine tıklayın.

>> 6. Adım
Yeni açılacak sayfada size web sitenize veya blog sayfanıza yerleştirebileceğiniz bir kod verilecek. 1 Reklamları web sitenize yerleştirmek için bu kodu kopyalayın.

>> 7. Adım
Biz burada örnek bir uygulama olarak www.blogger.com adresinde ve www.blogcu.com adresinde açtığımız biri yabancı biri Türkçe iki farklı blog’u kullandık.

www.blogger.com
Blogger’de yer alan bir blog sayfası açın ve “Change Settings” sekmesine tıklayın. Açılacak sayfada yer alan “Template” 1 sekmesine tıklayın, template sayfasında yer alan kodlar 2 içerisinde gezinerek AdSense reklamının yer almasını istediğiniz alanı tespit edip kopyaladığınız kodu buraya yapıştırın ve “Save Template Changes” yazılı düğmeye 3 tıklayın. Bu işlemin ardından yaptığınız değişiklik kaydedilecektir.

>> 8. Adım
Değişikliklerin görüntülenebilmesi için sitenizi güncellemeniz gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için “Republish” yazılı düğmeye 1 tıklayın. Bu işlem tamamlandıktan sonra “View Blog” 2 sekmesine tıklayarak yaptığınız değişikliği görebilirsiniz.

>>9. Adım
www.blogcu.com
Blogcu’da yer alan sayfanıza giriş yapın ve “Şablon” linkini 1 tıklayın. Açılacak sayfada “Şablonu düzenleyin” 2 linkine tıklayın. Yeni açılacak sayfada karşınıza çıkacak kodlar 3 içerisinde gezinin ve kopyalamış olduğunuz AdSense kodunu reklamınızın görüntülenmesini istediğiniz alana yapıştırın. “Ön izlemede göster” linkine 4 tıklayarak yaptığınız işlemin çalışıp çalışmadığını görüntüleyebilirsiniz. Eğer reklamınızın görüntülenme şeklinden hoşnutsanız “Düzenlediğimi kaydet” 5 düğmesine basarak işlemi tamamlayın.

>> 10. Adım
Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra artık aldığınız reklam sitenizde görüntülenecektir. Eğer AdSense reklamınız istediğiniz yere gelmediyse yapıştırdığınız kodu kesip istediğiniz alanı bulana kadar farklı yerlerde deneyebilirsiniz. Eğer aldığınız reklamın boyutları sayfanıza uymadıysa reklam boyutunu Google AdSense sayfasından değiştirebilirsiniz.

Yorum yazın