4-Asus Radeon HD 7950 DirectCU II TOP

4-Asus Radeon HD 7950 DirectCU II TOP

Asus-Radeon-HD-7950-DirectCU-II-TOPYüzde 600 daha etkili bir soğutma sağlayan DirectCU II soğutma sistemiyle avantaj sağlıyor.

Oyuncular için oldukça güçlü bir grafik işlemci olan 28 nm’lik AMD Radeon HD7950’yi başarılı bir şekilde şekillendirmiş olan Asus, kullanıcılara standartlardan daha fazlasını sunma geleneğini bozmuyor. Referansa göre iki yuva kaplayan bir tasarıma sahip olan kartın soğutucusu da elden geçirildiği için kaplanan yuva sayısı üçe yükselse de kesinlikle karşılığına değer. İki adet 100 mm’lik fanın görev yaptığı ve doğrudan grafik işlemciye temas eden 8 mm çapında toplam beş adet bakır borunun görev yaptığı DirectCU II soğutma sistemi, sınıfının en iyileri arasında. Soğutma sisteminin sağladığı en önemli avantajlardan biri sessizlik. Hiç şüphesiz ikincisi de kartın overclock potansiyelini artırması.

Asus Radeon HD7950 DirectCU II TOP, aynı zamanda fabrika çıkışlı olarak overclock’lanmış bir model. Aynı soğutucuya sahip olan ve overclock’lanmamış bir model de firmanın ürün yelpazesinde var. Farklı olarak grafik işlemcinin çalışma hızının 800 MHz’den 900 MHz’e alındığını söyleyebiliriz. AMD Radeon HD7950 zaten overclock’a müsait bir grafik işlemci ancak söylediğimiz gibi daha yüksek, hatta dört haneli değerleri görebilirsiniz. Beraberinde overclock ve ince ayarlara dair birçok faydalı yazılımla beraber gelen kartın güç girişiyse iki adet 6 pin. Ayrıca yer sıkıntısı olanlar için baskı devre uzunluğunun 26 cm olduğunu, ancak soğutucuyla beraber 29,5 cm’ye ulaştığını da belirtelim.

Sınıfındaki en iyi kartlardan biri olmayı başaran Asus Radeon HD 7950 DirectCU II TOP’ta bir DVI ve bir HDMI’ın yanı sıra iki Mini DisplayPort bulunuyor ve Eyefinity teknolojisinin kullanımı mümkün. Referans tasarımlı olan modellerle aradaki küçük fiyat farkı düşünüldüğünde kesinlikle Asus Radeon HD 7950 DirectCU II TOP’ı tercih etmeye değer.

www.asus.com

 

Yorum yazın