AOC e2795Vh

AOC e2795Vh

AOC-e2795VhMVA teknolojili paneliyle IPS panelli modellere göre çok daha mantıklı bir konumda.

Bilgisayar başında uzun zaman geçiren kullanıcılar için büyük bir monitör gibisi yok. Geçmişten günümüze “22 inç uzun süre yeterli olur.” veya “24 inç çok büyük ama olsun.” gibi sözler söylenip duruldu ancak internet ve multimedya dünyasına daha geniş bir pencereden bakmak isteyenler için günümüzde artık 27 inç ekranlı monitörler var. Önemli üreticilerden AOC’nin e2795Vh modeliyle ön plana çıkmak istediği nokta görüntü kalitesi. Bildiğiniz gibi monitörlerde kullanılan paneller görüntü kalitesini ve fiyatı doğrudan etkiliyor. IPS teknolojili panel kullanan monitörler özellikle görüş açısı konusunda yatayda ve dikeyde 178 dereceyi bulurken, TN teknolojili panellerde yatayda 170 derece ve dikeyde 160 derece sınırı var. Haklı olarak IPS teknolojili panel kullanan monitörlerin fiyatları da birçok kullanıcı için mantık dışı bir seviyeye gelebiliyor. AOC e2795Vh ise TN’e göre biraz daha yüksek fiyatlı MVA teknolojili panel kullanıyor ve görüntü kalitesini IPS’e, fiyatı da TN’e yakın hâle getirerek mantıklı bir seçenek oluşturuyor.

27 inç büyüklüğünde bir panele sahip olan AOC e2795Vh, diğer tüm benzerleri gibi 1920 x 1080 piksel görüntü oluşturabiliyor. Aydınlatma teknolojisi günümüzde olması gerektiği gibi LED ve elde edilen görüntü kalitesi kusursuz. Hiç şüphesiz görüntü kalitesinde panelin de etkisi yüksek. Parlaklık kaynağı 300 kandela aydınlatma yapabiliyor ve dinamik yönetimle kontrast değeri 20.000.000:1 gibi etkileyici bir değere ulaşabiliyor. Monitörde D-Sub, DVI ve HDMI arabirimlerinin tümü bulunuyor, ayrıca dörtlü bir USB çoklayıcı ve SRS WOW HD destekli yerleşik ses sistemi de kullanıcılara sunulanlardan.

AOC e2795Vh’nin incelik veya tasarımda önemli bir iddiası yok. Hedeflenen asıl kitle ekran büyüklüğünün yanı sıra görüntü kalitesine de önem veren ve satın alma tercihinde biraz daha esnek davranabilen kullanıcılar. Görüntü kalitesi TN teknolojili panel içeren modellere göre kıyaslanamaz derecede üstün ve sunulan diğer özellikler de yüz güldürmeyi başarıyor.  

www.aoc-europe.com

Yorum yazın