ASRock Z77 Extreme6

ASRock Z77 Extreme6

ASRock-Z77-Extreme6Yeni nesil Intel işlemciler için geliştirilen Z77 yonga setiyle üst seviyede şansını deniyor.

Genelde uygun fiyatlı ve ekonomik anakartları ile tanıdığımız ASRock, içinde bulunduğumuz ay itibarıyla kullanıcıların beğenisine üst seviye modellerini de sunmaya hazırlanıyor. Firmanın yeni nesin Intel Z77 yonga setini içeren Z77 Extreme6 modeli, özellikle üst seviye bir sistem oluşturmayı düşünenler için biçilmiş kaftan. Overclock’a meraklı olan kullanıcı kitlesi de ihmal edilmiyor ve birçok önemli detaya yer veriliyor. Intel’in LGA 1155 soket yapısındaki işlemcileri için tasarlanan anakartta 8+4 fazlı bir güç devresi var ve özellikle çarpan kilidi açık olan K serisi işlemcilerin kullanılması tavsiye ediliyor.

Dört adet DDR3 bellek yuvasına sahip olan ASRock Z77 Extreme6, toplamda 32 GB belleği çalıştırabiliyor. Desteklenen en yüksek hız Intel kurallarına göre 1600 MHz olarak ifade edilse de overclock’la söz konusu değerin çok daha üzerini görebilmek mümkün. Tercih edilen bellekler önemli. Verilen bilgilere göre 2800 MHz ve üstüne çok rahat bir şekilde çıkılabiliyor. Intel’in belleklerden performans alınabilmesi için XMP özelliğinin de belleklerde sunulduğunu belirtelim. Overclock potansiyelini biraz da bileşen kalitesine borçlu olan anakartta Japon üretimi ve altın kaplamalı katı kapasitörler tercih ediliyor. Kapasitörlerin en önemli artısı, uzun süreli ve kararlı olarak çalışabilmeleri.

PCI Express 3.0 arabiriminin sunulduğu anakartın arka yüzünde dört adet USB 3.0 arabirimi var. Görüntü çıkışı olarak D-Sub, DVI, HDMI ve DisplayPort’un tümüne yer veriliyor. Pek tercih edilecek olmasa da eSATA ve FireWire’ın da düşünülmüş olması hoş. Kutudan gelen ve hem ön hem arka tarafta kullanılmaya müsait USB 3.0 uzantısı da ASRock Z77 Extreme6’nın hoş detaylarından.

www.asrock.com

 

Yorum yazın