Lenovo ThinkPad X1

Lenovo ThinkPad X1

Lenovo-ThinkPad-X1Görünümüyle bir Ultrabook, özellikleri ve performansıyla çok daha fazlası.

Lenovo ThinkPad deyince birçok kullanıcının aklına firmanın yıllardan beri sade ve ağır çizgilerini koruduğu taşınabilir bilgisayar ailesi gelir. Akla gelenlerden bir diğeri de hiç şüphesiz standart bir taşınabilir bilgisayara kıyasla çok daha sağlam olan ürünler. Ailedeki X1 modeli asıl olarak taşınabilirlik odaklı tasarlanmış ama performanstan hiçbir zaman vazgeçmeyenler için önem taşıyor. Öyle ki firma bir Ultrabook ölçülerinde ürün geliştirmiş ancak donanım olarak çok daha fazlasını sunuyor. Öte yandan Lenovo’nun o klasik çizgileri korunuyor ve rahat klavyesi her zaman olduğu yerde. Lenovo ThinkPad X1 kesinlikle farklı bir taşınabilir bilgisayar.

Microsoft Windows 7’nin 64 bit Professional sürümüne sahip olan üründe 13,3 inç büyüklüğünde LED aydınlatmalı bir monitör bulunuyor. Çözünürlük 1366 x 768 piksel. 1,69 kg’lık ağırlığa sığdırılan ölçüler 337 x 213 x 21,3 mm. Bilgisayarın kapağı açıldığındaysa gövde kalınlığı 16,5 mm’e geriliyor. Chiclet tipi klavyenin kullanımı rahat ve yazı yazmak oldukça sessiz. Kaç kişi tarafından önemsenir bilemiyoruz ama trackpoint yerli yerinde duruyor. Touchpad altına yerleştirilmiş tıklama düğmeleri her zamankinden daha başarılı. Sağ tarafa sıkıştırılan ses ayarı düğmeleri de önemli bir detay.

Lenovo ThinkPad X1’de Intel’in 2,5 GHz’de görev yapan Core i5 2520M işlemcisi görev yapıyor. 4 GB kapasitedeki sistem belleği yeterli ve depolamadan 160 GB’lik bir SSD sorumlu. Haklı olarak bir optik sürücü bulunmuyor. USB 3.0 arabirimi ve güç beslemeli eSATA arabirimleri de önemli. 5,2 saat boyunca çalışabilmeyi sağlayan pil de Lenovo ThinPad X1’in önemli bir artısı. Ürünün ortalamanın üzerinde olan fiyatı dışında gözümüze çarpan bir eksisi yok.

www.lenovo.com

 

Yorum yazın