“Özgür” e-ticaret sitesi

“Özgür” e-ticaret sitesi

Kısa bir süre önce 2009 sürümünü duyuran ulusal işletim sistemi Pardus ve özgür yazılım araçları, her geçen gün daha fazla karşımıza çıkıyorlar. Yurtdışındaki inceleme sitelerinden de çok sayıda olumlu değerlendirme toplayan Pardus, görünüş o ki, Türkiye’de de popülerliğini gün geçtikçe artırıyor.

Türkiye’de de bir özgür yazılım yazılım ekosisteminin oluşmaya başladığının göstergelerinden biri, geçtiğimiz günlerde e-ticaret alanında oldu. Türkiye’de kapalı kod kullanmalarına alıştığımız e-ticaret siteleri, yavaş yavaş ülkemizde de özgür yazılımın avantajlarından faydalanmaya başladı.

Türkiye’nin özgür yazılıma dayanan e-ticaret sitelerinin en yenisi, EvetSigorta.com.

Kod geliştirme süreçlerinde tamamen özgür yazılım araçlarının kullanıldığı ve Pardus üzerinde geliştirilen EvetSigorta.com, geçtiğimiz günlerde yayına girdi.

Seyahat sigortası satan bir e-ticaret sitesi olan EvetSigorta.com, SVN sürüm takip sistemi üzerinde, tamamen Vim editörü ile kodlandı. Pardus 2008.2 yüklü bir sunucu üzerinde hizmet veren sitede, web geliştirme çatısı olarak Django kullanıldı. SSL entegrasyonu, banka ödeme sistemi ve arka tarafında güçlü bir yönetim paneline sahip olan e-ticaret sitesinin altyapısında Mailman, MySQL, Apache gibi pek çok özgür yazılım bileşeninden faydalanıldı.

Geliştiricileri, Pardus üzerinde ve özgür yazılım araçlarını kullanarak e-ticaret sitesi geliştirmenin, son derece verimli ve maliyet avantajı sağlayan bir süreç olduğunu söylüyorlar. EvetSigorta.com e-ticaret sitesi, Pardus depolarından iki tıklamayla indirilip kurulabilen geliştirme araçları kullanılarak, son derece kısa bir zaman zarfında hayata geçirildi.

Türkiye’de özgür yazılımlara dayanan ve açık kaynak kodlu e-ticaret sitelerini gelecekte daha sık göreceğimize inanıyoruz.

Yorum yazın