Snagit 11

Snagit 11

SnagitVideo dersler ve demolar hazırlamak için birebir.

Ekran yakalama araçlarının günlük kullanımda çok fazla yeri olmadığı kesin ama web siteniz ve ya sunumlarınız için de bazen son derece faydalı olabiliyorlar. Sabit ekran görüntüsü almak için Print Screen tuşuna basıp görüntüyü Paint’e yapıştırmak en basit yöntem, ama bu şekilde bazı içerikler (örneğin videolar) yakalanamıyor ve bazen şart olan fare imleci de görüntüde yer almıyor. Windows 7’de bulunan Ekran Alıntısı Aracı ve bazı bedava alternatifler biraz daha fazla özellik sunuyor. Belki bunların karşısında Snagit 11 fiyatının hakkını verebiliyor mu?

Snagit’in en önemli avantajlarından biri, ekranda gerçekleştirdiğiniz eylemleri video olarak kaydedebilmesi. Bu sayede eğitim belgeleri veya sunumlar hazırlamak çok daha kolay, onları izlemek de seyirciler için daha rahat. Snagit’le kayıt yaparken ekranın hangi kısmının yakalanacağını belirleyebilir, mikrofonunuzu kullanarak sesli anlatım da yapabilirsiniz.

Videolarınızı veya ekran görüntülerinizi yakaladıktan sonra onlara efekt de ekleyebilirsiniz. Renk modları, gölge verme, kenarlık, filigran gibi efektleri bedava yazılımlarda görmek pek mümkün değil.  Fare imlecinin kaydedilip edilmeyeceğini seçmeniz, hatta ekran görüntüsü alınmadan önce bir bekleme süresi belirlemeniz olası. Bu sayede, ekranınızı tam görünmesini istediğiniz şekle sokmak için dilediğiniz kadar vaktiniz olacak.

Yakaladığınız görüntü veya videolar çeşitli biçimlerde kaydedileceği gibi tek tıklamayla Word, PowerPoint ve Excel’e de aktarılabiliyor. Ayrıca, dosyalarınızı FTP’ye veya screencast.com sitesini yüklemek mümkün. İsterseniz yazıcıdan çıktı da alabilirsiniz. Belirlediğiniz çıktı seçeneklerini profil olarak kaydedip bunlara sonradan anında erişebilmek çok kolay.

Yazılımın arayüzü fazla karmaşık değil ve çok sayıda seçenek sunuyor. Kırmızı düğmeye tıkladığınızda görüntünün alınacağı alanı fareyle işaretleyerek seçebilirsiniz. Ardından Snagit editörü açılıyor ve dosyanızı kaydetmeden önce üzerinde değişiklikler veya eklemeler yapabiliyorsunuz.

www.techsmith.com

 

Yorum yazın