turkcemizuzaya.org

ImageTürkçemiz Uzaya, oldukça ilginç bulduğumuz bir sivil toplum girişimi. Uzay coğrafyasındaki yerlere verilmek üzere site üzerinden önerilen Türkçe isimler arasından seçilen bir liste, her yıl NASA’ya gönderiliyor. Siz de site üzerinden isim önerebilir ve projeyle ilgili bilgi alabilirsiniz.

http://www.turkcemizuzaya.org

Uluslararası Astronomi Birliği uzaydaki gökcisimlerinin haritasını çıkarır ve bu harita içerisinde olan yerlere ulusal kültürleri yansıtan sanatçıların,bilim adamlarının ve herhangi bir ülkenin coğrafyasından nehir, göl,deniz, dağ gibi isimlerden kurallara uyanları kullanır.Bu kullanılma aşaması ilk önce kendi isim bankalarından kullanılır.İşte bu aşama çok önemlidir. Kendilerinin oluşturduğu bu isim bankalarına kendi kültürümüzü yansıtan sanatçılarımızın, bilimadamlarımızın,ırmaklarımızın, göllerimizin, denizlerimizin, dağlarımızın adlarını verebiliriz. Verilen bu isimler daha sonra herhangi bir gökcisminin coğrafik bölgesinde kullanılabilir.

İşte http://www.turcemizuzaya.org/ kampanyası ile biz bu işi üstlendik.Uluslararası Astronomi Birliği bize , belirli tarihleri kapsayacak bu isim seçme kampanyası ile belirli kriterlere uyan isimlerimiz uzaydaki kraterlere,vadilere,dağlara verilmesi için izin verdi. Neden bir “Atatürk” ismi Aydaki bir kratere verilmesin yada ünlü ozanımız “Aşık Veysel’in” ismi?

Seçilecek elli tane isim uzaya gönderilecek! Türkçemizi yüceltmek ve kendi kültürümüzü tanıtmak amacı güden bu kampanyaya siz de destek olur haber yaparsanız seviniriz ve sizin de desteğiniz ile bir çok okurlara ulaşır ve kampanyayı geniş kitlelere duyurmuş oluruz.

Yorum yazın