Üretkenlik Odaklı En İyi 10 Rainmeter Kabuğu

Üretkenlik Odaklı En İyi 10 Rainmeter Kabuğu

Rainmeter kullanarak pratik bilgileri çeşitli yollarla Windows masaüstünüze taşıyabilirsiniz.

Rainmeter (rainmeter.net) adlı ücretsiz ve açık kaynaklı masaüstü özelleştirme aracı, farklı kabuk ve temaları bir araya getirerek son derece kişisel ve özgün masaüstüleri oluşturmanıza imkân veriyor. Aynı zamanda gelen kutusu, hava durumu, bilgisayar sağlığı, haberler ve not alma gibi eklentilerle üretkenliğinizi arttırmanıza da olanak tanıyor.

3.1 sürümüyle birlikte kabuklar (skin) daha da akıllandı ve bilgisayar sıcaklığına veya yakında gerçekleşecek toplantılar gibi gelişmelere göre tepki verebilir hale geldi.

Bu popüler masaüstü özelleştirme aracını daha önce denemediyseniz Rainmeter ile tanışmanızın zamanı gelmiş de geçiyor demektir. Programı yükleyip temel özelliklerini öğrendikten sonra sizin için seçtiğimiz Rainmeter kabuklarına göz atarak kendinize özgün masaüstü tasarımına doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

honeycomb

Honeycomb

Basit ama etkili bir uygulama başlatıcı

En sevdiği uygulamaları öne çıkarmak için Honeycomb (bitly.com/honey208) kabuğunu kullanan çok sayıda kullanıcı var ve bunların elde ettiği karışımları internet üzerinde çeşitli ortamlarda görebilirsiniz. Bu örnekte uygulamalar solda, oyunlar sağda toplanmış ama elbette kısayolları istediğiniz gibi sürükleyip yerlerini değiştirebilirsiniz. Diğer kabuklara kıyasla biraz daha fazla ayarlama gerekiyor ve Windows dosya sistemiyle ilgili bilgi sahibi olanların işi kolaylaşıyor. YouTube’daki rehberle (http://goo.gl/zOyBo5) kolaylık sağlanmak istenmiş. Honeycomb temasına ek olarak Muziko müzik çalar, Detox hava durumu habercisi, Smooth Clock analog saat ve metin tabanlı saat ve tarih için Simple Media kabukları kullanılabilir.

july flat'ish

July Flat’ish

Çok düz ve çok pratik

Düz, parlak olmayan görünümler artık hem bilgisayar hem de akıllı telefonlarda moda. July Flat’ish (bitly.com/july208) kabuğu Windows 8.1 için iyi bir tamamlayıcı oluyor. Bu tema içerdiği not defteri, hava durumu aracı, Bing arama, CPU görüntüleyici ve gelen kutusu aracıyla veriminizi artırabilir. reddit kullanıcısı Arswaw’ın bu örneğinde görüldüğü gibi Windows 8.1 beyaz temasını esas alan sade bir masaüstü arka planıyla masaüstünüz son derece hoş görünebilir.

lim!t

 

LIM!T

Metin oyunları ön planda

Resimler ve simgeler genellikle harika ama bazı kullanıcılar Rainmeter kabuğunda bile metin tabanlı arabirimleri tercih edebiliyor. Siz de böyle bir kullanıcıysanız başarılı biçimde geliştirilmiş metin odaklı Rainmeter kabuğu Lim!t’e (bitly.com/limit208) göz atın.

Lim!t, bilgisayardaki işlemcinin sıcaklığı ve kullanım oranını, aynı zamanda tarih, saat ve hava durumunu gösterebilir ama bu girdilerin değerleri arttığında ilgili metinlerin boyutu da artıyor. Örneğin daha fazla işlemci kaynağı kullandığınızda bu göstergenin boyutu, sabah ve akşam saatlerinde saatin boyutu artıyor. Temel bilgileri bir çırpıda elde etme konusunda son derece başarılı bir tema.

webcamz

Webcamz

Monitörünüzün arkasındaki gözler

Customize.org sitesinde yer alan bu ilgi çekici kabuğu bizzat test etmedik ama eğer yazıldığı şekilde çalışıyorsa bilgisayarınızı kullanarak çalışma ortamınızdaki güvenliği artırma imkânınız doğacak. Webcamz (bitly.com/web208) ile masaüstünüzün tümü canlı güvenlik kameralarından oluşan bir ağa dönüşüyor. Çift monitör içeren bir sisteme bu kabuğu ekleyin ve ana monitörle internette gezinirken diğer monitörden olası hırsızları izleyin.

market prices

Market Prices

Parayı takibe alın

Bu kabuk, yabancı borsaları takip etmek isteyen borsacıları ve yatırımcıları hedef alıyor. Yahoo Finance ile bağlantısı olan Market Prices (bitly.com/mark208) sayesinde finans marketlerini iki ayrı biçimde takip edebilirsiniz. Aynı anda beş veya sekiz hissenin değeri izlenebilmekte. Bu kabuk sayesinde hisse senetlerinin fiyatındaki değişim yüzdesine göre sıralama yapmak da mümkün.

Alternatif sürümse (bitly.com/marka208) Yahoo yerine Bloomberg.com üzerinden veri alıyor ama senet fiyatlarına göre sıralama yapma olanağı vermiyor.

start_menu

Start Menu

Eski dostunuzu geri getirin

Microsoft’un Windows 8 ile çöpe attığı Başlat menüsünü Windows 10 ile birlikte geri getireceğini biliyoruz ama yenilenen Başlat menüsü bu yılın sonuna kadar bizimle olmayacak.

Rainmeter kullanıcıları bu kadar uzun süre beklemek zorunda değil çünkü Rainmeter için geliştirilen ve daha önceki Multi Start Menu projesini esas alan Start Menu kabuğunu (bitly.com/start208) kullanarak sonuç alabilirler.

Bu kabuk, uygulamalara özel, modern arabirime benzer bir Başlat menüsü ekleniyor. Aynı zamanda ekran görüntüsü alma aracı var ve klasörlere, görev yöneticisine, kayıt defterine, komut satırına ve Çalıştır penceresine erişebiliyor.

VClouds_RSS copy

VClouds RSS

Haber bağımlılarının aradığı ilaç

Haberlere her şeyden daha fazla önem veren her kullanıcı dört taneye kadar RSS akışını görüntüleyebilen VCloud RSS (bitly.com/vclouds208) kabuğunu denemeli. Change.org kullanıcısı godanielcroz tarafından 2012’de oluşturulan yandaki örnekte (bitly.com/vornek208) VCloud RSS’in yanı sıra Lexis adlı takvim ve hava durumu, Enigma adlı iTunes görüntüleyici ve tarih ile saat için 10-Foot HUD kabukları kullanılmış. Lexis artık sunulmuyor ama takvim ile hava durumu bilgilerini benzer biçimde sunan birçok kabuk bulabilirsiniz.

wrmz

WRMZ

Eğlence dolu ama üretken de

Çizgi film karakterlerini dikkat çekici biçimde birleştiren WRMZ kabuğu (bitly.com/wrmz208) Rainmeter kabuklarının Comic Sans’ı gibi görülebilir. Ancak bu görüntü sizi aldatmasın çünkü arka planda önemli bilgiler barındıran WRMZ ile e-posta gelen kutusu, yapacaklar listesi, CPU izleyici, saat gibi üretkenlik araçları ve disk alanı, internet hızı gibi durum takip göstergeleri geliyor.

Yandaki masaüstünü oluşturan DeviantArt kullanıcısı bowchikabow, WRMZ ile Placebo for Windows 7 kabuklarını (bitly.com/placebo208) birlikte kullanmış.

coklu tema

Çoklu temalar

Sunulan bilgileri artırmak ve boşlukları verimli kullanmak için

Customize.org üyesi Darkhoarse, bu masaüstünde farklı temaları bir arayı getirip karıştırarak adeta Rainmeter’ın gücünü ve güzelliğini gözler önüne sermiş. Bu masaüstü; hava durumu, haberler, Gmail gelen kutusu, Geri Dönüşüm Kutusu ve sistem bilgisi gibi çok sayıda bilgiyi aynı anda gösterebiliyor ama masaüstü hiç de kalabalık veya karmaşık görünmüyor. Sistem bilgisi için Fade teması; saat, tarih, hava durumu ve haberler için MyHUDs kullanılmış.

Darkhoarse bu masaüstünü 2010 yılında tasarlamış olsa da bileşenlerin büyük kısmı hâlâ kullanılabiliyor ve Fade kabuğuna benzer çok sayıda alternatif var.

green bubble

Green Bubble

İş ve eğlence için geliştirilmiş

Masaüstüne özel düzenlemelere karşı özel bir ilgisi olan Lifehacker sitesi kısa süre önce okuyucularından biri olan Matt Pollard tarafından geliştirilmiş bu masaüstü görünümüne (bitly.com/green208) yer verdi. Sade görünümlü dairesel bir takvim, RSS beslemeleri, notlar ve sosyal güncellemeler için araçlar içeriyor.

Masaüstünün odak noktasıysa çok sayıda başarılı üretkenlik aracı içeren etkileyici ve faydalı Eker_lina (bitly.com/eker208) adlı Rainmeter kabuğu. Pollard aynı zamanda OS X benzeri bir Windows uygulama başlatıcısı olan RocketDock (rocketdock.com) ve DeviantArt’ta yer alan RocketDock simgelerini kullanmış.

Yorum yazın