Fotoğrafçılar için Photoshop Lightroom 3 hazır

Fotoğrafçılar için Photoshop Lightroom 3 hazır

Yeni sürüm, fotoğrafçılar için gelişmiş resim kalitesi, performans ve işakışı esnekliği sağlıyor.

Adobe, Windows ve Mac platformunda çalışan dijital fotoğrafçıların görsellerini çabucak organize etme, geliştirme ve sunabilmesine olanak tanıyan, Adobe Photoshop Lightroom 3’ün son versiyonunu duyurdu. Ekim 2009’da ilk kez beta olarak duyurulan Lightroom 3’ün son versiyonu, tamamen yeniden tasarlanmış performans mimarisi ile kullanıcılara daha iyi ve gelişmiş bir resim kütüphanesi ile rakipsiz raw işlemci motoru ve görüntü kirliliğini düşüren  netleştirme araçlarıyla en yüksek resim kalitesine ulaşabilmelerine olanak tanıyor. 64 bit kapasiteli Lightroom 3; iş akışını optimize ederken, görüntülerin yaratıcı yollarla paylaşımına olanak tanıyan DSLR video dosyalarını da destekliyor.

‘’Public Beta olarak kullanıma sunulan Adobe Photoshop Lightroom 3, 600.000’in üzerinde indirildi ve  amatör ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından test edilip, geniş çaplı bir geri bildirim sağlanarak yeniden tasarlandı’’ diyen Adobe Dijital Görüntüleme Ürünleri Yöneticisi Kevin Connor, bu yolla kurulan diyalog sayesinde ürünün kullanıcıların ihtiyaçlarını en iyi karşılayacak şekilde geliştirildiğini ifade ediyor.

Public Beta süreci Lightroom 3’ün yeni özelliklerini mükemmelleştirdi

Hızlıca ve duyarlı olarak yeniden yapılandırılan Lightroom 3, güçlendirilmiş yapısı ile fotoğrafçılara akıcı olarak anında görüntü yükleme, daha sezgisel olarak yeniden tasarlanan import özelliği, yeni ilave edilen ve kullanıcılara görüntülerin önizleme ve varsayılan versiyonlarına göz atma ve kolayca ulaşma imkanı sunuyor. Fotoğrafçıları değişken iş akışına adapte eden Lightroom 3 DSLR video dosyalarını yükleme, yönetme ve Nikon ve Canon gibi markaların fotoğraf makinelerinden bağlantılı çekim olanağı da sağlıyor.

Bu yeni fotoğrafçılık aracı, fotoğrafçılara en iyi görüntülerini ortaya çıkarmada yardımcı olmayı hedefliyor. Unrivaled Luminance (Emsalsiz Parlaklık) ve  Color Noise Reduction (Renk Parazit Giderici) özellikleri detayları koruyarak, yüksek ISO ve düşük ışıkla çekilmiş  görüntülerden daha temiz resimler elde etmeye yardımcı oluyor. Oldukça talep gören Otomatik Lens Düzeltme özelliği, birçok lensin sebep olduğu, istenmeyen geometrik bozukluklar, renk sapmaları ve mercekten kaynaklanan gölge etkilerini gidererek, herhangi bir lensle elde edilebilecek görüntüyü en üst kaliteye çıkarabilme kabiliyetine sahiptir. Kullanıcılar aynı zamanda daha da güçlendirilmiş yatay ve dikey perspektif  görüntüleme özelliğine ilaveten daha fazla fotografik uyarlamalara ve üç adet çağdaş gölgeme stiline ve görüntülerin daha doğal olmasını sağlayan tanecik uygulaması özelliğine de Photoshop Lightroom 3 ile sahip olacaktır.

Lightroom 3 resim sergilemeyi geliştiriyor

Fotoğraf portföylerinin online paylaşım sitelerinde yayınlanmasını sağlayan yeni özellik ile, Lightroom 3 kullanıcıları tek bir tıklama ile internet üzerinden Flickr® ‘a ve daha birçok online fotoğraf paylaşım servisine bağlanabiliyor. Lightroom 3 isteğe göre uyarlanabilen baskı mizanpajları üzerinde fotoğrafçının hazırladığı çalışmanın son kontrolünün daha detaylı yapılması, çalışma üzerine ölçü, yer, stil ve yazı yazılmasına olanak vermesi, profesyonel ve amatör fotoğrafçılara portföylerini markalaştırmaları noktasında da esneklik sağlıyor.

Ürün özellikleri hakkında detaylı bilgiye www.adobe.com/products/photoshoplightroom web adresinden ya da Facebook (www.facebook.com/lightroom) ve Twitter (http://twitter.com/lightroom) sayfalarından erişebilirsiniz.

Yorum yazın