Pardus 2011 indirilmeye hazır

Pardus 2011 indirilmeye hazır

TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen ulusal işletim sistemi Pardus’un yeni sürümü Pardus 2011 yayımlandı. Açık kaynak dünyasının merakla beklediği sürüm yeni özellikleri, esnek, hızlı ve güvenli yapısı ile şimdiden kullanıcıların onayını aldı. Pardus, yeni sürümü ile özgür yazılımı tercih eden kullanıcıların bilgisayarlarını şenlendirmeye devam edecek .

Açık kaynak dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus, heyecanla beklenen Pardus 2011’in kararlı sürümünü, renkli bir tanıtım partisi ile yayımladı. 2003 yılında TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) bünyesinde, bir olurluk ve planlama projesi olarak başlayan Pardus projesinin en son halkası olan Pardus 2011’in tanıtım partisi, geliştiricileri ve çok sayıda kullanıcıyı bir araya getirdi.

Pardus 2011 tanıtım etkinliğine katılan Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman, yeni sürümün tüm kullanıcıların beklemesine değecek özelliklerle geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye açık kaynak dünyasının göz bebeği Pardus, ilk sürümünden bu yana sürekli gelişiyor, güçleniyor. Geride bıraktığımız süre boyunca yüz binlerce kullanıcının ve bir çok kurumun tercihi olmayı başardık. Pardus 2011 ile bu çıtayı daha da yükseltmek istiyoruz. Kısa bir süre önce yayımladığımız aday sürüm Hasankeyf ile çok olumlu tepkiler aldık, yeni özellikler, güncel yazılımlar LibreOffice gibi tercihlerimiz de kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsendi. Bilişim dünyasına yeni bir soluk kazandıracağına inanıyoruz. 2011 yılı bizim açımızdan hem bugün tanıttığımız yeni sürüm, hem de kısa süre sonra kamuoyuna tanıtacağımız Kurumsal 2 sürümümüzle dolu dolu geçecek, herkesi bu heyecan ve başarıyı paylaşmaya davet ediyoruz. Bu arada ‘Mor Dağlar’ adlı muhteşem parçayı Pardus 2011 ile sunmamıza izin verdikleri için Erkan Oğur’a ve Kalan Müzik’e, tüm Pardus camiası adına teşekkür etmek isterim.”

Pardus 2011’in tanıtım partisine açık kaynak ve Pardus destekçisi çok sayıda kullanıcı katıldı. Mekana yerleştirilen bilgisayarlarda Pardus 2011 sürümünü ilk olarak deneme fırsatı bulan kullanıcıların tepkileri de olumlu oldu. Katılımcılar ayrıca partiye katılan Pardus geliştiricileri ile sohbet etme imkanı buldu.

Erkan Oğur’dan Pardus kullanıcılarına sürpriz

Perdesiz gitarın mucidi, usta müzisyen Erkan Oğur Pardus 2011’de kullanıcılara bir sürpriz yapıyor. Erkan Oğur’un en sevilen parçalarından olan Mor Dağlar, Kalan Müzik ve Oğur’un desteği ile Pardus 2011’de yüklü olarak geliyor. Pardus kullanıcıları Erkan Oğur’un notalarında Anadolu müziğinin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarken, müzik dinlemek için yeni bir program keşfetmek isteyen yeni Pardus kullanıcıları Clementine ile tanışıyor.

Pardus LibreOffice ile daha da özgür

Pardus, açık kaynak dünyasının sunduğu en önemli avantajlardan esneklik ve güvenlik gibi özellikleri Pardus 2011 sürümünde de koruyor. Pardus 2011’de göze çarpan en önemli yeniliklerden biri ise, OpenOffice.org yerine, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen LibreOffice’in tercih edilmesi. Pardus, LibreOffice’i kullanacağını açıklayan ilk Linux dağıtımlarından biri oldu.

Pardus 2011’de daha çok donanım desteği ve iyileştirilmiş kullanım kolaylığı gibi yeniliklerin yanı sıra, Türkçe yazım denetimi desteği, virüs gibi art niyetli yazılımlara karşı güvenli yapısı, programların kurulu gelmesi gibi beğenilen özelliklerini sunmaya devam ediyor.

İlk günden beri bir çok dilde destek veren Pardus’a, 2011 sürümüyle birlikte Rusça ve Macarca da eklendi.

Akıllı telefonlardan sonra masaüstü işletim sistemlerinde de yaygınlaşan tek tuşla program kurma olanağı Pardus’ta TÜBİTAK tarafından geliştirilen PiSi ile ilk günden bu yana ilgi çeken özelliklerden biri. Pardus 2011, kurulumla birlikte gelen yüzlerce uygulamaya ek olarak PiSi depolarında, Skype, Google Chromium, VLC’nin de aralarında olduğu 3500’den fazla uygulamayı kullanıcılarına sunuyor.

Pardus 2011 ile gecikmeden tanışmak ve ücretsiz olarak indirmek için www.pardus.org.tr ve www.ozgurlukicin.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Pardus 2011 DVD imajı PCnet Şubat DVD’sinde de yer alacak.

25 yorum

 1. Era

  artik devlet dairelerimizde pardus gormek istiyoruz, yeter da akan paralar..

 2. zekeriya

  merhaba
  ben Pardusun butün sürümlerini kullandım.
  Her yeni sürümü daha da kararlı çalışıyor.
  Fransa,İspanya kendi sistemlerine geçtiler,milyonlarca $ tasaruf ettiler.
  sizleri destekliyorum.YETERKİ PARMIZ BİZDE KALSIN.
  Sayglar.

 3. krmn

  pardus dediğiniz ne yiyecekmi

 4. Dilek

  Bir Türk olarak kendi işletim sistemimizi kullanmak istiyoruz. Pardus zorunlu olsun!!!

 5. furkan

  dilek hanımın ziynetide aynı F klavye zorunlu olsun deniyor pardusda zorunlu olsun deniyor

 6. Melih

  @Dilek pardus kullanman için zorunlu hale gelmesine gerek yok. Ücretsiz indirip kurabiliyorsun bilgisayarına….

 7. Çetin Yıldız

  Pardusun tamamen bir türk yazılımı olmadığını hepimiz biliyoruz ne yazıkki türk tamamen türk yazılımı olmasıda bu koşullarda imkansız gözüküyor
  Saygılarımla

 8. oguzhan

  @Dilek:
  Pardus exe dosyası çalıştırmıyor.Pardus exe çalıştırana kadar pek kullanılmaz sanırım( tabii pardusun özelliği exe çalıştırıp virüs almaması o ayrı)

 9. nurbaki

  @oguzhan:
  pardus exe çalıştırmaz çünkü windows değil ubuntuda çalıştırmaz mac os x bile çalıştırmaz lakin pardus ta windows similasyonu yaratan programlar mevcut deneyin

 10. Okan Ünal

  Oğuzhan Pardus bir işletim sistemidir bir program değil. O yüzden beklediğin gibi exe dosyası olması mümkün değil. İşletim sistemleri bilgisayarın hard diskinin ayrılmış bir bölümüne kurulurlar. Pardus’u kurmak istiyorsan bir bölüm ayırarak Pardus DVD’sinden başlatabilirsin. Yok ben daha kurmaya hazır değilim sadece inceleyeyim sonra kurmaya karar veririm diyorsan canlı DVD olarak indir sonra kurarsın. İndirmek için http://www.ozgurlukicin.com adresinden yararlanabilirsin.

 11. ender

  programla exe dosyaları açılabiliyor 🙂

 12. selim

  emperyallere hizmet etmektense, onların cebi dolmaktansa , ve hiç anlamasamda pardus’u öneririm herkese , exe çalışsada çalışmasada kurun derim herkese

 13. Okan Ünal

  Pardus’ta Microsoft’taki amaçlarına göre kullanılacak programlar farklı. En fazlası oyunlar konusunda olur. O da alıştığınız oyuna devam etmek isterseniz. Eğer exe dosyalarını Pardus’ta açmak istiyorsanız farklı programlarla da bu işi başarabilirsiniz.

  Ama hep Pardus’tan bekleniyor ama bilmem farkında mısınız Linux’ta kullanılan programların hemen hemen hepsi diğer sistemlerle de kullanılabilir. Bu sistemlerle değil onu yapan programcılarla ilgilidir.

 14. enestalha

  exe windowsun kalbidir. exe olmadan windows çalıştırılamaz.
  ancak linux türevleri exe dosya sistemini tanımazlar. Farklı bir mimari üzerine kurulmuşlardır.
  illa da exe uzuntılı programlar çalıştıracaksın linux için Wine programı vardır. wine linux üzerinde windows programlarını çalıştırma imkanı sunar.
  ayrıca windows üzerinde birçok program çalışır , internet sitesinden indirilmiş ücretsiz programlardır.
  en tipik örneği firefox, açık kaynak kodlu bir programdır ve linux geliştiricileri tarafından geliştirilmiştir.
  windows ta çalışan hemen hemen her programın linux üzerinde alternatifi vardır. zaten exe dosyası takıntınız yoksa sisteme çok kısa sürede alışıyorsunuz, pardus 2009 kısa süre kullandım. şuan ubuntu 10.10 kullanıyorum. Masa üstü görsellereri ve program uygulamaları windowstan kalmaz.
  evinde okul çağında çocugu olan veya öğrenci olan kişilere özellikle EDUBUNTU 10.10 u öneririm.
  eğitim için çok faydalı içerikler barındırıyor.

 15. Burak Batuhan

  Pardus ne yazık ki söylendiği gibi ulusal bir işletim sistemi değildir,pardusun tamamen türklere ait olduğunu düşünen varsa ve bu ortamda exe çalıştırmayı kafasına koyan varsa ctrl ile esc’ye aynı anda bassın ve ardından hızlıca önce t’ye sonrada k ye bassın.

  Madem linux kullanıyorsunuz o zaman windows’u kafanızdan tamamen sileceksiniz, her programın bir linux muadili var ve windows ortamındakilerden daha başarılı.
  Pardus kararsız ve kde 4 kullanmasından dolayı da hantal bir işletim sistemi, bilgisayarımda ubuntu 10.10 ve xp yüklü, hangisine ihtiyacım olursa onu açıyorum. gnome ortamı çok daha kullanışlı ve hafif.

 16. Mesut

  1-Pardus TUBİTAK etiketli tamam ama devlet dairelerinde kullanılan birçok yazılım için maalesef şu an için gerekli altyapıya sahip değil.
  2-Ubuntu 10.10 kullandım.Gnome fark ettiriyor gerçekten. Exe dosyaları sanırım en büyük sorun.Evet dendiği gibi Eğer Linux kullanacaksanız Windows’u sileceksiniz kafanızdan.Wine gibi programlar exe uzantılı dosyaları için yeterli değil kanımca.Salt okunur dosyaları çevirmenin bir yolu yoktur mesela..Benim gibi Photoshop, Flash,FLStudio gibi yazılımları kullananlar elbette mecburen Windows’a dönecektir.
  3-Son olarak eğer bir kez Linux kullandıysanız tadı gitmiyor damağınızdan.Windows yavan geliyor..

 17. sekku

  Kurulanı ayrı,çalışanı ayrı ama temelde aynı dosyaları içeriyorlar.Tek cd’de birleştirecek teknoloji muadillerinde var da size çokmu uzak acaba?Usb belleğe aktarma yapacak ufacık bir program bile ekleyememişler içerisine,sanki herkes linux uzmanı ve çoğunluk windows kullanmıyor,komut satırından formatlamayı,menü düzenlemeyi anlatıyorlar pardus wiki’de.Cd’den başlatıyorsunuz ilk gelen dil ingilizce,Türkiye’yi ingilizce alakasız şarkılarla temsil ettikleri Eurovizyona katılmıyoruz ki.Ulusal kelimesi resmi dili türkçe olan bir devletin kurumu için ne ifade ediyor acaba? Ona buna saz parası ödeyip açılışlara kokteyllere para harcayacağınıza bunlara kafa yorsaydınızya…

 18. hasan ali

  Era isimli arkadaşa katılıyorum devlet dairelerinde artık kendi işletim sistemimizi kullanmalıyız ne diye amerikalılara para ödeyelim ki

 19. Okan Ünal

  Hep aynı bahane devlet dairelerinde gerekli altyapı yok o yüzden Windows kullanmaya devam. İyi de nereye kadar. Bu bahaneye sığınılsaydı biz hala Arapça yazıp okuyor olacaktık. Değişikliklerde başarı için zorlanma olmak zorunda.

  Sadece okulları Pardus’a çevirmenin sonucunda ortaya çıkacak karı düşünebiliyor musun? Windows’a para ödeme, ofis programına para ödeme, antivirüs programına para ödeme sadece bunlar yeter. Ayrıca bu devlet dairelerindeki programcılar boş yere mi duruyor. Windows yerine Pardus için program yazarlar sorun ortadan kalkar.

 20. Lopard O'GORIKEZELLA

  Kendimi tutamadım bende yazayım. Linux kullanışlığım oldu ama zorlandım tabiki de, Web Page Maker’i çalıştıramadı ama ben kullanmaya devam ettim. Kde yüzünden resmen Pardus’tan soğmuştum. Ama şimdi Gnome geldi inşallah yavaş yavaş hatalarını düzeltirler yine de şans vermek lazım.

 21. Yılmaz TURGUT

  Tabiki her birimiz kendi ürettiğimiz işletim sistemini kullanmak istiyoruz ancak kendim bizzat subat alep saysını aldım pardüs 2011 kurdum ve denedim bazı eksiklikler ve uyuşmazlıklar ortada o yüzden bence daha da geliştrimeli ama yinede talep ve ilgi Türkiye hariç diğer ülkelerde fena sayılmaz…

 22. Bilgiç

  pardus’sun zayıf olduğu .exe similasyonu çıkarmasından belli..eğer pardus abarttığınız kadar kullanıcıya ulaşsaydı ya da sanıldığı kadar süper olsaydı bu yazılım ve oyun şirketlerini de etkiler, çıkarılan her program pardus’a da uyarlanırdı..biz zaten türk milleti olarak her şeyi abartmayı sevdiğimiz için pardusuda abarttıkta abarttık..yok türklerin yazılımı, yok pardus zorunlu olsun…bilimde, kimin yaptığı ya da bulduğu değil ne yaptığı ya da bulduğu önemlidir..

 23. Okan Ünal

  Merak etme Bilgiç adın kadar bilgiç değilsin maalesef. Şu andak 2011’de wine emülatörü yok. Pek çok açık kaynaklı oyun zaten var. Ancak insanlar alışkanlık olarak Pardus’ta da Windows oyunları bekliyor. Eğer gelir görürsen aradığın türde bir oyun bulur bunu oynarsın. Bir de insanlar sırf Pardus’a geçtim diye bir sürü para verip aldığı oyunlardan da vazgeçmesin diye böyle bir şey var.

  Windowsun lisanslı kullanıcıysanız söyleyeyim size binlerce lira verip şahin mi almak istersin yoksa bedava mercedes mi dikkatini çeker?

 24. Lopard O'GORIKEZELLA

  Okan abi size %100 katılıyorum ver cevabımı veriyorum. Mercedes dikkatimi çeker.

 25. Yılmaz TURGUT

  Bilgiç bey yazdığımda abartı değil de dünyada ses getirdiği doğrudur ve bütün Linux işletim sistemlerin arasında yer almıştır ve Türkiye için bir başarıdır savunulmazsa ne olur bundan da denirse tabiki gelişmez…Okan veye katılıyorum…

Yorum yazın