Windows Live Essentials, Windows 7’yi “bulut”a bağlıyor

Windows Live Essentials, Windows 7’yi “bulut”a bağlıyor

Photo Fuse

Microsoft, kullanıcıların fotoğraflar ve videolar oluşturup paylaşmasına, e-postalarını organize etmesine ve en yakın arkadaşlarıyla irtibat halinde kalmasına olanak tanıyan yeni Windows Live Essentials’ın önizlemesini sundu. Windows Live Fotoğraf Galerisi, Movie Maker, Mail ve Messenger gibi bileşenlerin güncellenmesinin yanında, Windows 7 deneyimini bulut bilgi işlemin avantajlarıyla birleştiren Windows Live Sync yazılımı da Windows Live Essentials’a katıldı.

İnsanların birbiriyle iletişim kurma biçimlerinin yanı sıra, bilgisayar kullanma ve dosya saklama/paylaşma alışkanlıklarının da “bulut”a kaymasıyla birlikte, PC halen e-postaları yönetmek, fotoğrafları ve videoları organize etmek, müzik dinlemek gibi etkinliklerde güçlü ve kişiye özel bir merkez olma özelliğini koruyor. Yeni Windows Live Essentials bu eğilimleri PC’nin ve bulutun en iyi yönlerini karıştırarak bir araya getiriyor.

Yüz tanıma

“Windows Live ile amacımız, insanların sevdikleriyle iletişim kurmasına ve paylaşımda bulunmasına yardımcı olan bir dizi yazılım ve hizmeti bir arada sunmak” diyen Microsoft Türkiye Tüketici ve Internet Servisleri Internet İş Grup Yöneticisi Emre Tok, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Her geçen gün daha fazla insan çevrimiçi iletişimi ve paylaşımı tercih ediyor. Bu durumun farkındayız ve Windows 7’yi “bulut”a bağlayan Windows Live Essentials’ı bu etkileşimi kolaylaştırmak amacıyla tasarladık.”

Bugün itibariyle birçok kullanıcının fotoğrafları, videoları ve diğer kişisel verileri PC, telefon ve birçok farklı e-posta hesabına dağılmış durumda. İşte bu nedenle Microsoft’un güncellediği Windows Live Fotoğraf Galerisi ve Movie Maker, bu dosyaların organize edilmesini sağlamanın yanı sıra, düzenleme işlemlerini de kolaylaştırma amacını güdüyor.

 • Fotoğraf birleştirme sayesinde kullanıcılar birden fazla fotoğrafın istedikleri kısımlarını birleştirerek tek bir “mükemmel” fotoğraf yaratabiliyor.
 • Yüz tanıma, yenilikçi yüz algılama teknolojisi, daha önce eklenmiş etiketlerden yola çıkarak arşivde bulunan diğer fotoğraflardaki kişileri otomatik olarak tanıyor. Böylelikle istenilen fotoğrafı bulmak kolaylaşıyor.
 • Düzeltme (Retouch) işleviyle, fotoğraflardaki leke ve çizik gibi deformasyonlar sadece birkaç fare tıklamasıyla ortadan kaldırılabiliyor.
 • Otomatik ince ayar, fotoğrafların renk dengesini, keskinliğini, parlaklık ve kontrast miktarını ideal değerlere ayarlayarak, özel bir düzenleme becerisi veya ayrı bir yazılım gerektirmeksizin halihazırda iyi olan fotoğrafları mükemmele yaklaştırıyor.
 • AutoMovie temaları, kullanıcıların fotoğraf ve videolarına sadece birkaç dakikada geçiş efektleri, metinler ve arka plan müziği içeren temalar eklemesine olanak tanıyor.
 • Yüksek çözünürlüklü dosya biçimleri (720p ve 1080p) hazırlanan videoların çok daha profesyonel ve kaliteli gözükmesini sağlıyor.
 • İlave yayınlama seçenekleri, tek tıklamayla dosyaların Facebook, Flickr, YouTube ve SkyDrive gibi sitelere yüklenebilmesini sağladığı gibi, videoların Windows phone veya Zune HD player gibi mobil cihazlara aktarılmasına da olanak tanıyarak kullanıcılara içerik paylaşımı konusunda zengin seçenekler sunuyor.

Microsoft Türkiye yetkilisi Tamer Özmen, Windows Live Essentials’ı tasarlarken önemli bir süreyi kullanıcıların yazılım hakkındaki fikir ve önerilerini dinleyerek bu önerileri değerlendirmeye ayırdıklarını belirtiyor ve ekliyor: “İnanıyoruz ki dünya çapında Windows Live ürünlerini kullanan 500 milyon kullanıcı, Windows 7 deneyimini zenginleştiren ücretsiz bir güncelleme olarak anabileceğimiz yeni Essentials’ı çok beğenecek.”

Yakın zamanda sunulan Hotmail tanıtımının ardından, Microsoft bugün kullanıcılara e-postalarını, ajandalarını ve bağlantılarını yönetmek için kullanabilecekleri verimli araçlar sunan Windows Live Mail’ın yenilikleri hakkında da bir önizleme sundu.

2 yorum

 1. eda

  gercekten yeni i devrm ,çok güzel olacak cnkü eski sürümde çok sıkıntlar çekiyoduk,smdi daha rahat tskler:D

 2. eda

  kişinin kendne özgü seylernin olması çok hoşuna gden bseydr. bu da insanların cok hoslancgı bi sürüm olmuş.

Yorum yazın