Yeni Windows Live Messenger görücüye çıktı

Yeni Windows Live Messenger görücüye çıktı

Windows Live Messenger ana penceresi

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, yeni nesil Windows Live Messenger’ın getirdiklerini tanıttı. Dünyada çapında sadece 300 kişiden oluşan VIP test ekibinde PCnet de bulunuyor! İşte yeni WLM’den ilk detaylar…

Bugün Sao Paulo’da Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer’ın Sao Paulo üniversitesi öğrencileriyle gerçekleştirdiği oturumda, yeni nesil Windows Live Messenger’ın getirdikleri tanıtıldı. Yeni Messenger, yakında tanıtılacak olan Windows Live iletişim ve paylaşım paketindeki uygulamalar içinde ilk görücüye çıkan oldu. Her ay 320 milyonu aşkın sayıda etkin kullanıcının günde 10 milyardan fazla mesaj gönderip aldığı Windows Live Messenger’ın bu son sürümü, daha zengin ve anlamlı sohbetler gerçekleştirmek için birçok yeni özellik sunuyor. Aynı zamanda birçok farklı sosyal ağa mensup olan arkadaşlarınızla tek bir çatı altında iletişim kurmanız da yeni Messenger ile mümkün oluyor.

Windows Live Messenger Companion ile tek tıkla web sayfalarını arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz.

Messenger, sosyal paylaşım ağlarından (Facebook, MySpace vs.) gelen tüm güncellemeleri tek bir pencerede sunarken, bu ağlara yorum ve mesaj göndermenizi, ayrıca bu ağlardaki arkadaşlarınızla fotoğraf ve video paylaşmanıza olanak tanıyor. Ayrıca arkadaşlarınızın yer aldığı sosyal ağlara üye olmasanız dahi, mesajların ve güncellemelerin arkadaşlarınız tarafından Messenger ağına bağlanması sayesinde bu mesajları doğrudan Messenger içinde görüntüleyebiliyorsunuz. Yani Flickr, YouTube ve Twitter gibi birçok ağdaki güncellemeleri sadece Messenger ile takip edebiliyorsunuz. Messenger’ın sunduğu bir diğer güzel özellikse, “favori” olarak belirleyeceğiniz kişilerden gelen güncellemelerin listenizde otomatik olarak en üst sırada yer alması.

Messenger şu anda 76 ayrı pazarda ve 48 ayrı dilde kullanıma hazır durumda. Bugün gelen açıklama, kullanıcıların bilgisayarlarında, web’de ve telefonlarında erişebilecekleri bir dizi yeni özelliği kapsıyor.

Açıklamada yer alan yeni özellikler şöyle:

  Windows Live Messenger'da HD sohbet

 • Yüksek çözünürlüklü görüntülü sohbet. Yeni Messenger sayesinde artık tam ekran, yüksek çözünürlüklü görüntülü sohbet mümkün oluyor. Böylelikle örneğin oyun oynarken veya bir fotoğraf paylaştığınızda arkadaşlarınızın anlık tepkilerini canlı olarak görebiliyorsunuz.
 • Bing sonuçlarının entegrasyonu. Bing arama motorundan gelen sonuçların entegre edilmesi sayesinde sohbet penceresinden ayrılmadan konuşmalarınıza web’de bulduğunuz fotoğraf ve videoları ekleyebiliyorsunuz.
 • Messenger Connect. Herhangi bir web sitesi sahibi sitesinde Messenger arayüzünü sunabiliyor, yani site üzerinden Messenger’daki arkadaşlarınızla iletişim kurabiliyorsunuz. Böylelikle her web sitesi için ayrı bir paylaşım ağı kurulmasına gerek kalmamış oluyor.
 • Sosyal Bildirimler. Sosyal ağlardan gelen güncellemelerin sunulduğu bu yeni alan, “favori” kişilerinizi içerecek şekilde özelleştirilmiş. Böylelikle geri kalan yüzlerce kişinin durum güncellemelerinden kaynaklanan mesaj kalabalığı önlenmiş oluyor.
 • Artık sekmeli sohbet mümkün.

 • Tek bağlantı listesi. Tüm ağları ve güncellemeleri tek bir yere toplayan Messenger, bu ağlarda yer alan kişi listelerinizi analiz ediyor ve birden fazla olan kayıtları tek bir kayıtta toplayarak size tek bir bağlantı listesi sunuyor. Bu listedeki arkadaşlarınız hangi sosyal ağa mensup olursa olsun rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz.
 • Sekronize durum güncellemeleri. Durumunuzda herhangi bir güncelleme yaptığınızda, Messenger’ın bu güncellemeyi otomatik olarak diğer sosyal ağlarda da sunmasını (ve elbette bunun tersini de) sağlayabiliyorsunuz.
 • Popüler akıllı telefonlar için Messenger sürümleri. Windows® Phone, iPhone, Blackberry ve diğer akıllı telefonlar için yazılmış Messenger sürümlerini kullanarak hareket halindeyken de bağlantılarınıza erişebiliyor, sosyal ağlarınızdaki gelişmeleri takip edebiliyor, sohbet başlatabiliyor, fotoğraf paylaşabiliyor ve durumunuzu güncelleyebiliyorsunuz.

Yeni Messenger birkaç ay içinde hazır olacak ve http://download.live.com adresinden indirilebilecek. O güne kadar en güncel gelişmeleri PCnet Online ve PCnet dergisinden takip edebileceksiniz.

7 yorum

 1. ca1905

  PCnet zaten Türkiye’nin 1 numarası! Sayenizde tüm dünyayla aynı anda yeniliklerden haberdar oluyoruz. Teşekkürler…

 2. halit

  arkadaşlar yeni msn yi kullanan varmı?

 3. Samet Koçman

  çok yardımcı olacak bilgiler pc net i her gun takıb edıyorum

 4. Yılmaz KEÇECi

  Yükleme yapamıyorum yardımcı olurmusunuz ?

 5. furkan bildirici

  pc nete teşekurler

 6. tugrul yazgan

  arkadaslar ben ılk cıktgnda yukledım sakın kımse kullanmasın sonra pısman olursunuz cokkaba ve sert cızgılerı var gorsellık sıfır tek taraftan kamera acılmıo ıkı kıısıde acmak zornda kalıyor,yukleyıp kaldırırsanz basnıza cıddı dertler acıyor eskı versıyona donmek o kadar da kolay degıl KULLANILMAZZZZZZ

 7. onur

  tek kelimeyle kullanılmaz

Yorum yazın