2 dakikada Flash

2 dakikada Flash

Web dünyasının vazgeçilmezi Flash banner ve menülerden hazırlamak için Flash üstadı olmanıza gerek yok. Hemen her tür banner için sadece 2 dakika ayırmanız yeter.

Büyük bir hızla gelişmeye devam eden web dünyasında trendler sürekli değişse de belli başlı demirbaşlar daimiliklerini korumaya devam ediyor. Bunların başında Adobe firmasının hayatımıza kattığı Flash teknolojisi geliyor diyebiliriz. Günümüzde birçok reklam, animasyon ve menü bu altyapı sayesinde hazırlanıp sunuluyor. Ziyaretçilere en cazip gelen reklamlar da Flash ile hazırlanan banner’lardan ibaret diyebiliriz. Bu noktada birçok webmaster da büyük bir hızla kendilerini Flash tarafında geliştirmeye çabalıyor. Ancak yazılım dünyasında bu tarz bir durum için de çözümler mevcut. Hiç kodlama bilmeden, sadece birkaç tıklamayla kendi Flash banner, menü ve intro’larınızı oluşturmanıza imkan veren yazılımlardan bahsediyoruz. Bu yazılımlar sayesinde bir webmaster için hayati önem taşıyan birkaç Flash kalemini kolayca çözmek mümkün.

Örneğin sadece 2 dakikada alımlı ve yerinde durmayan bir reklam banner’ı hazırlayabilirsiniz. Benzer şekilde efektleriyle ziyaretçilerinize hoş zaman geçirtebilecek menüler yapabilir ya da sitenizi daha çekici kılacak türden bir Flash intro ile renklendirebilirsiniz. Tüm bunlar ve daha fazlası için ayıracağınız zaman sadece birkaç dakika. Yalnız yazımıza konuk olan yazılımların birçoğu deneme sürümü olduğundan çalışmalarınıza “powered by” ya da “created by” şeklinde başlayan satırlar ekleyebilirler. Bu ibareleri temizlemek için yazılımları satın almanız gerekecek. Bu küçük uyarıyı da yaptıktan sonra lafı fazlaca uzatmadan sizler için seçtiğimiz hazır Flash oluşturucu yazılımlara geçelim.

Flash Intro Banner Maker

Çin’in her sektörde olduğu gibi yazılım sektöründe de sözü bir hayli geçmeye başladı. Artık birçok faydalı yazılım Çin kökenli yazılım şirketlerinden çıkıyor. Bunlara bir örnek de Flash banner, menü  ve intro dünyasını webmaster’lar için 2 tıklama seviyesine indirebilen Aleo firmasından geliyor.

Flash Intro Banner Maker adlı yazılımımız sayesinde dilediğiniz ölçülerde Flash bannerlar hazırlayabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken hazırlayacağınız banner için ölçüleri yazılıma girmek ve kenar tipini seçmek. Ardından içerisinde kullanacağınız görselleri ya da yazıları yazarak SWF formatında çıktı alabilirsiniz.

Yazılımın reklam bannerları hazırlamak dışında iki özelliği daha var; intro ve menü hazırlama.

Intro’lar bir dönemin en çok tercih edilen web enstrümanlarından birisiydi ancak artık pek fazla kullanılmamakla birlikte “CD vizit” diye adlandırılan yeni nesil optik kartvizitler için bir hayli rağbet görüyorlar. Yazılımımızla öntanımlı gelen intro şablonlarından birini kullanarak kendinize özel intro’lar hazırlamanız çok kolaylaşıyor. Dilerseniz kendinize ait ses, görüntü ve imaj dosyalarını kolayca çalışmalarınıza ekleyebiliyorsunuz.

Günümüzde web sitelerine tarayıcıların adres çubuğundan ziyade arama motorlarının üzerinden gidiliyor olması webmaster’ları bir hayli özenli ve metin tabanlı çalışmaya itiyor. Durum bu olunca Flash teknolojileri reklam alanları ve menülerle sınırlı kalmak durumunda kalıyor. Flash Intro Banner Maker da bu durumu göz önüne alıp, kolayca Flash menüler oluşturmanızda imkan verecek bir yapı içeriyor. Bu şekilde yine intro ve banner oluştururken olduğu gibi bir şablon üzerinden kolayca menülerinizi oluşturabiliyorsunuz.

Flash Intro Banner Maker, çalışmalarınızı SWF uzantısı dışında, GIF, AVI ve HTML şeklinde kaydetmenize de imkan sunuyor.

Yazılım deneme sürümü olduğundan çalışmalarınıza kendi imzasını da ekliyor. Bunu kaldırmak için yazılımı yaklaşık 70 lira gibi bir ücrete satın almanız gerekiyor. Yazılıma www.aleosoft.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Amara Intro and Banner Builder

Fotoğraf düzenleme, animasyon ve efekt yazılımlarıyla tanıdığımız Belçika asıllı Amara Software bu defa Flash tabanlı banner ve intro hazırlama çözümüyle yazımıza konuk oluyor. Oldukça hızlı bir kuruluma ve az sistem kaynağı tüketimine sahip olan Amara Intro and Banner Builder, kullanıcı dostu arabirimiyle öne çıkıyor.

Oldukça kolay kullanılan yazılım, üç adımda kendinize özel banner ve intro’lar hazırlayabileceğinizi iddia ediyor. Aslında pek iddia da sayılmaz, tek yapmanız gereken bir şablon seçip içerisini doldurmak ve kaydetmekten ibaret; yani üç aşamadan.

Amara’nın en çok hoşumuza giden özelliği belli başlı kullanıcı ayarlarını saklayıp, diğer çalışmalarınıza kullanabilmenize olanak vermesi diyebiliriz. Örneğin sürekli belli bir ölçüde banner’lar hazırlıyorsanız yazılım bunu kullanıcı bilgilerinize ekliyor ve siz yeni bir proje açtığınızda bu ölçülerde çalışma alanıyla karşılaşıyorsunuz. Benzer şekilde bir şirket ya da site logosu belirlediyseniz bu logo da yeni çalışmalarınıza otomatik olarak ekleniyor. Eğer çok farklı bir şey yapmak istiyorsanız yeni oluşturacağınız ayarları da yazılıma kaydedebiliyorsunuz.

Bu yazılımımız da ücretli olduğundan hazırladığınız banner ve intro’lara kendi imzasını ekliyor. Dolayısıyla yazılımı kullanabilmek için satın almanız gerekiyor. Fiyatı yaklaşık 63 TL olan yazılımı www.amarasoftware.com adresinden satın alabilirsiniz.

Banner Maker Pro

Yılların eskitemediği Flash tabanlı banner hazırlama yazılımı Banner Maker Pro yazımızın bir diğer konuğu. Adından da anlayabileceğiniz üzere sadece reklam banner’ları hazırlamaya odaklanmış olan yazılım, 10 yılı devirmesine rağmen hala en çok tercih edilen banner çözümleri arasında yer alıyor. Yazılımın yaşına bakarak arayüzlerinin eski ve kullanışsız olduğunu düşünebilirsiniz. Bu noktada size yanıldığınızı söylemek durumundayız. Zira Banner Maker Pro oldukça kullanıcı dostu bir arabirime sahip. Ana ekranın alt tarafında, banner’ınız üzerinde yaptığınız hemen her işlemin etkilerini eş zamanlı olarak görmenizi sağlayan bir önizleme bölümü yer alıyor. Bu sayede çabalarınızın sonucunu görmek için çalışmanızı tamamlayıp kaydetmenize gerek kalmıyor. Bu anlamda zamandan kazandırdığını söylemek isteriz.

Standart haline gelmiş hemen her banner ölçüsünün hazırlanabildiği yazılımda yapmanız gereken, ölçü değerlerini girmek ve içerisine metninizi yazıp linklerinizi vermekten ibaret. Sonrasında da yazılımın renk paletinden arka plan rekleri ekleyebilir, dilediğiniz bir görseli kullanabilir ya da etkileyici ses ve görüntü efektlerini kullanarak banner’ınızı dikkat çekici bir hale getirebilirsiniz.

Banner Maker Pro yazılımını yaklaşık 63 TL gibi bir fiyata www.bannermakerpro.com adresinden satın alabilirsiniz.

IncrediTools Banner and Intro Studio

Biraz daha gelişmiş bir çözüm arayanlara hitap eden IncrediTools Banner and Intro Studio, beraberinde getirdiği yüzlerce hazır efekt ve clipart ile dikkat çekiyor. Kullanımı bir hayli kolay olan yazılım, kendinize özel banner’lar hazırlamak için birebir. Ancak muadili birçok ürüne bakılırsa bu tarz bir yazılımdan (en azından “studio” ibaresini haketmesi açısından) menü hazırlama seçeneği olmasını beklerdik.

Yazılımın en büyük artısı beraberinde getirdiği ses ve imaj sıkıştırma özelliği diyebiliriz. Bu sayede hazırlayacağınız banner’ların yüklenme süresi çok daha kısalmış oluyor. Benzer şekilde çok daha fazla imaj, clipart ve ses efekti kullanabiliyorsunuz.

IncrediTools Banner and Intro Studio aynı zamanda layer diye tabir ettiğimiz katmanları kullanmanıza da izin veriyor. Bu sayede gayet profesyonel görünümde banner’lar hazırlayabiliyorsunuz. Dilerseniz her bir katmana ayrı bir efekt de uygulamanıza izin veren yazılım, yaklaşık 63 TL’lik fiyat etiketiyle www.increditools.com adresinde sizleri bekliyor.

Editör diyor ki

Flash, web dünyasının demirbaşı diyebiliriz. Üstelik daha uzun yıllar Flash ile ilgili yazıp çizeceğiz. Dolayısıyla Flash dili web’e yön veren teknolojilerden biri. Bu dili ve teknolojiyi öğrenmek, çalışmalarınızda kullanabilecek düzeye gelmek size birçok şey katacaktır. Kendinizi köreltmemeniz adına bu tarz yazılımlardan uzak durmanızı ve Flash’ı kurcalamanızı öneririm, ancak zaman sorununuz varsa ya da sadece banner hazırlamak için Flash editörünün başına oturmak istemiyorsanız durum başka; bu çözümler tam size göre demektir.

Yorum yazın