Birden fazla işletim sistemi kurmanın avantajları

Birden fazla işletim sistemi kurmanın avantajları

Gelişen teknolojinin sunduğu nimetlerden biri de tek bilgisayarda birden fazla işletim sistemi kullanabilmemiz.

Günümüzde kullandığımız bilgisayarların işlemci yetenekleri ve sabit disk sığaları bir hayli gelişti. Durum bu olunca yedekleme ya da indirme canavarı değilseniz, sahip olduğunuz 100 GB ve üzerinde kapasiteye sahip sabit diskinizi bölümlere ayırarak, tek bilgisayarda birden fazla işletim sistemi kullanabilirsiniz. Peki bu size ne sağlar? İşte bilgisayarınızda üç farklı işletim sistemi kullanmanız için 10 neden.

1)      Bilgisayar kullanmak demek, Windows, Linux ya da Mac kullanmak demek değildir. Bilgisayar kullanmak demek içerisindeki sistem ne olursa olsun, temel internet ve ofis işlemlerinizi yapabilmeniz demektir. Yani nasıl ehliyet sahibi bir kişi her marka ve modelde arabayı kullanabiliyorsa, bilgisayar kullanmayı bilen bir kişi de hemen her sistemde başının çaresine bakmayı bilmelidir. Bu seviyeye gelmek için de sistemleri kurcalamak gerekir. Günümüzün bilgisayar mimarileri birden fazla işletim sistemini tek disk üzerinden kullanmaya imkan sunar. Diskinize Windows, Linux, Mac ya da Solaris yükleyerek bu sistemleri evinizin rahatlığında öğrenebilirsiniz.

2)      Sisteminiz aniden çalışmamaya karar verdiğinde önce verilerinizi kurtarmaya çalışır, sonra da diskinizi formatlayarak yeniden sistem kurmaya başlarsınız. Tabii bu süreç içerisinde yapmanız gereken işler de beklemeye başlar. Sonuçta zaman ve belki de para kaybedersiniz. Ama bilgisayarınızda bir başka işletim sistemi daha olsa veri kurtarmak için zaman harcamaz ve işlerinizi diğer sisteminizde kolayca tamamlayabilirsiniz.

3)      Çöken bir sistemden veri kurtarmak bir hayli zordur. Çünkü sistem açılmaz. Verilere ulaşmanın tek yolu optik sürücüden çalışan canlı dağıtımlar kullanmak ya da sabit diskinizi bir başka bilgisayara ikinci disk olarak bağlamaktır. Ancak evinizde ikinci bir bilgisayar yoksa harcayacağınız zaman bir hayli fazlalaşacak. Eğer diskinizde ikinci bir işletim sistemi varsa durum bir hayli değişecektir. Diğer sisteminizden bilgisayarınızı açtığınız zaman çöken sistemin bulunduğu disk bölümünde gezinebilir ve yedeklerinizi kolayca alabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan kazanırsınız hem de yedeklerinizi kolayca optik medyalara ya da harici disklere aktarabilirsiniz.

4)      Bir sistemi tek başınıza kullanmıyorsanız sistemde her kullanıcı için bir hesap oluşturmuşsunuz demektir (en azından oluşturmalısınız). Bu noktada sistem kullanıcı hesapları nedeniyle kolaylıkla şişebilir, kararsız kalma ve donma gibi sorunlar baş gösterebilir. Bu noktaya gelmemek için diskinize diğer kullanıcı için bir başka işletim sistemi yükleyebilirsiniz. Bu sayede hem performanstan kazanırsınız hem de daha güvenli bir sisteme sahip olursunuz.

5)      Güçlü ve Intel tabanlı bir bilgisayarınız varsa kolayca ikinci işletim sistemi olarak MacOS yükleyebilir ve tasarım dünyasında kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu sayede donanımla birlikte satılan ve bir hayli yüksek maliyetlere sahip olan (en azından PC’lere oranla) makineler yerine kendi bilgisayarınızda bu sistemlere yer verebilirsiniz. Elbette ki profesyonel anlamda iş yapmak için bu yöntemi önermiyoruz ama sistemi öğrenip, kendinizi geliştirene kadar kendi bilgisayarınız üzerinde çalışabilirsiniz. Bu size maliyet ve kolaylık sağlar.

6)      IT alanında kariyer düşünüyorsanız size tavsiyemiz sunucu dünyasını iyice öğrenmeniz. Bu noktada elbette ki kurulum ve yapılandırma aşamalarını kastediyoruz. Böylesine bir durumda Linux ve Windows platformları karşımıza geliyor. Elbette ki sabit diskinizde hâlihazırda kullandığınız işletim sistemi dışında iki bölüm daha oluşturmanız ve birine Linux diğerine de Windows sunucu sistemlerini kurmanız size bir hayli tecrübe ve bilgi kazandıracaktır. Bu şekilde sunucu sistemlerini kurmayı ve yapılandırmayı kolayca öğrenebilirsiniz.

7)      Bir işletim sistemi bazen sadece tek bir iş için gerekli olabilir. Örneğin geliştirme yapmak ya da ağ güvenliğini ölçmek gibi. Bu tarz bir durumda diskinizin bir bölümünü sadece Java dilinde geliştirme yapmak için kullanacağınız bir Solaris sürümüne; bir başka bölümünü de ev ya da işyeri ağınızın güvenliğini test edebileceğiniz BackTrack gibi bir sisteme ayırabilirsiniz. Bu sayede daha performanslı çalışabilir ve bilgisayarınızı daha efektif kullanabilirsiniz.

8)      Yazılım ve donanım dünyası o kadar hızlı ilerliyor ki, birçok yazılımın ve sürücünün güncellenip yeni işletim sistemlerine uygun hale gelmesini beklemek bazen hayal olarak kalıyor. Örneğin ofisinizdeki emektar nokta vuruşlu yazıcınız faturalarınızı basmaya devam edebilmesi için Windows 98’e ihtiyaç duyuyor olabilir ama sizin güncel ihtiyaçlarınızı karşılamak adına Vista’ya terfi etmeniz gerekebilir. Bu noktada yeni bir bilgisayar almaktansa fatura basmak için diskinizin bir bölümüne kurduğunuz Windows 98 sürümüne geçmek sorunlarınızı çözebilir.

9)      İşletim sistemleri spor takımları değildir. Onları tutmak gerekmez. Fanatikleşip sistemleri taraftarı olunmaz. En azından sabit disklerin alanlarının arttığı ve fiyatlarının düştüğü şu günlerde bu çok gereksiz bir faaliyet olur. Bunun yerine her yazılımı yerinde kullanmak adına, Windows’ta Windows, Linux’ta Linux ve Mac’te Mac yazılımlarını kullanmanızı öneririz. Bunun için, sunucu, internet ve geliştirme yazılımlarını Linux’ta, tasarım yazılımlarını Mac’te ve oyunları Windows’ta oynamanız en iyi tercih olacaktır.

10)  Bir web siteniz varsa ya da web geliştiriciliği ile uğraşıyorsanız piyasaya hakim olan Windows, Linux ve Mac sistemlerini sabit diskinizde barındırarak sitelerinizin nasıl yorumlandığını ve gösterildiğini yerinde test edebilirsiniz. Benzer şekilde çoklu platform desteği sunan yazılımlar geliştiriyorsanız, yazılımların bu sistemlerde kolaylıkla test edebilirsiniz.

10 yorum

 1. bahadır

  cok güzel anlatılmış,anlatımınız için teşekur ederim

 2. ali bayrı

  aynı anda bilgisayar birden falza isletiö sistemini nasılcalıtracak

 3. mertozsen34

  Aynı anda zaten çalıştıramazsın ama aynı anda çalıştıabilen Virtual PC gibi programlar var Vista içinde bir pencere açıp ona Xp veya Win 98 kurabilirsin. Hatta şu nokta vuruşlu yazıcı işinde biz işyerinde bu yöntemi kullanıyoruz. Ve PCnet ‘e teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş.

 4. Rank

  Aslında söyle bir konuda var öncelikle paylaşım için teşekkürler. Sanal sistemler var mesela bir makinayı resmen 4 makina haline getirebiliyorsun. Böylelikle Linux,Vista,XP,W7 vs. istediğiniz kurup sanal olarak gerçekten cok güzel avantajlar sunuyor elimize sizlere güzel bir bununla ilgili ders hazırlayacağım…

 5. Cem

  Tesekkurler, onemli bir yazi, profesyonel anlamda programci olmak icin artik Linux te kullanmamin zamani geldi.

 6. mehmet çiçek

  valla çok süper mekale olmuş aklımdaydı çift işletim sistemi kurmak şimdi gaza geldim valla hiç bu açıdan düşünmedim c deki dosyalırımız öbür işletim sistemiyle güven altında desene

 7. greencher

  Sunu merak ediyorum ki 8). madde oldukca mantıksız olmus. Nitekim ben kurumumda Vİsta üstünden de nokta vuruslu yazıcıları calıstırabiliyorum. BU nedenle bu maddeyi geçiyorum ve hala daha bu nokta vuruslu yazıcılar eski makine anlamında değil arkadaslar. Su anda bu makinelerinde sıfırları var. O yüzden bunlarda Vista gibi yeni işletim sistemlerine uyumda zorlanmıyorlar.

  Bu makale de özellikle katıldıgım bir nokta su ki; Linux, Windows gibi farklı işletim sistemlerini bir arar kullanmak ve bunları öğrenmede kolaylık sağlamak bence işin en mantıklısı.

  Ayrıca şunu da belirtmek isterim. İşletim sistemleri artık kolay kolay çökecek durumlara gelmiyor ve recovery sistemi çoğu bilgisayara kurulabiliyor. Acemi bir bilgisayar kullanıcısı işlteim sistemini çökertebilir ancak acemi bir bilgisayar kullancısı için birden fazla işletim sistemini kullanmak anti acemiliktir 🙂 Burada bir karmasıklık var.

  Sonuç olarak ben bilgisayarın her alanında kendimi geliştirmem gerekiyor diyenler için Windows,Linux,Pardus,gibi fantezi işletim sistemlerini kullanmasını tavsiye ederim. Ancak diğerleri için bu önerim asla geççerli değildir.

 8. Slowfood

  Şu an 3 işletim sistemi kurulu makinamda çalışırken rastgeldiğim bu yazı gerçekten hoşuma gitti. Özellikle IT alanında da çalıştığım için kullandığım Pardus Linux, Windows XP ve Windows 7 ile sistemimde yukarıda bahsedilen birçok avantajı elde edebiliyorum. Ayrıca kurulum aşamasında ihtiyaç olan Disk MBR ve boot sektör bilgisi de ileride sistem kurtarma yöntemleri açısından artı avantaj sağlıyor.

 9. necip

  Ben 2 senedir aynı PC de hem windows hem de Pardus(linux tabanlı Türk) kullanıyorum. Açılış ekranında seçmeli geliyor, ister win7 yi başlatın isterseniz de Pardus u başlatın. Pardus virüs,hacker ve internet saldırılarına akrşı çok güvenli çünkü bütün virüsler Windos tabanlı olduğundan Pardus ta çalışmıyor.Pardus ile çalışırken Win7 deki dosyalarınıza da ulaşabilmeniz çok büyük avantaj, windos çökse Pardus ile başlat ve windos dosyalarına kolayca erişip kurtar

 10. Burak

  Merhaba ;
  Ben PCNET dergisinin aylık müşterisiyim…
  Ocak 2011 sayısında verdiğiniz “Fedora 14″ü nasıl kuracağımı bilmiyorum …
  Yeni Linux’e geçtim ve şu an Slax’ı kullanıyorum…
  Fedora 14 Kurulumu hakkında bilgi verirseniz sevinirim…

Yorum yazın