Dijital fotoğraflarınıza 11 değişik dokunuş

Dijital fotoğraflarınıza 11 değişik dokunuş

Panorama oluşturun

http://git.pcnet.com.tr/107

Microsoft Image Composite Editor (ICE) adlı bu yazılım, birkaç resminizi bir araya getirerek geniş ekran bir dünya oluşturmanızı sağlıyor. Manzara resimleri, uzun nesnelerin dikey resimleri, sahne performansları ve genişliğin sorun olduğu her türlü resim için harika bir çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Kullanımı hayli kolay yazılım, resimlerin nasıl birleşeceğini kendi kendine tahmin ederek panoramalarınızı birkaç fare tıklamasıyla düzenleyebilmenize olanak tanıyor. Image Composite Editor, hemen hemen her seferinde kaliteli sonuçlar verebilecek bir teknik yeterliliğe sahip.

Mozaik yaratın

www.sixdots.de/mosaik/en/

Foto-Mosaik, bir klasördeki fotoğraflarınızı küçük resimler halinde birleştirerek büyük ve tek bir resimden oluşan mozaik yaratmanıza yardımcı olur. Sihirbaz tabanlı bir yazılım olan Foto-Mosaik’e kaynak resimleri nerede bulacağını söylemeniz, her resmin kaç kez kullanılacağını belirtmeniz ve işlemin sonunda elde edilecek resmi seçmeniz yeterli. Yatay, dikey veya kare olarak talep edebileceğiniz sonuçların g öz alıcı olduğunu fark edeceksiniz.

Toplu resim sayfası

Küçük resimlerden oluşan toplu resim sayfaları (contact sheet), resimlerinizi kontrol etmek ve basılmaya değer resimleri seçmek için harika bir yöntemdir; fakat bazı programlarda toplu resim sayfası hazırlamak deveye hendek atlatmaktan daha zor olabilir. İşte PhotoFiltre, bu işlemi ücretsiz bir eklentisiyle kolaylaştırmakta. photofiltre.free.fr adresinden PhotoFiltre’yi indirip kurduktan sonra git.pcnet.com.tr/108 adresinden “Contact sheet” eklentisini indirin ve zip dosyasını Program Files\PhotoFiltre\Plug-ins klasörüne genişletin. Programı yeniden başlattıktan sonra Tools menüsünden Plug-ins menüsüne girip Contact sheet’i seçin. Son olarak dâhil etmek istediğiniz fotoğrafları, satır ve sütun sayısını, küçük resim boyutunu ve arka planı seçerek işlemi tamamlayın.

Yorum yazın