Dönüştür ve kaydet

Dönüştür ve kaydet

Fotoğraflarınızdan slayt gösterileri, eski kasetlerinizden müzik CD’si ve video dosyalarınızdan DVD oluşturun.

Fotoğraflarınızı slayt gösterisine dönüştürün

Slayt gösterisi oluşturmak için Google’ın ücretsiz resim organizatörü Picasa’yı kullanabilirsiniz. Türkçe Picasa’yı picasa.google.com adresinden indirebilirsiniz. CD oluşturmak istediğiniz resim klasörünü seçin ve tepedeki “Hediye CD’si oluştur” düğmesine tıklayın. Alt tarafta bir menü açılacaktır. Bu menüyü kullanarak CD’ye yeni resimler ekleyebilir, fotoğrafların boyutunu değiştirebilir, CD’yi adlandırabilir ve kaydedebilirsiniz. Yazdığınız CD fotoğrafları görüntülemek için Picasa fotoğraf görüntüleme yazılımını ve dilerseniz Picasa’nın kendisini içerecektir.

Alternatif olarak www.nchsoftware.com/slideshow/ adresinden indirebileceğiniz PhotoStage Slideshow Producer’ı kullanarak bilgisayarınızda, TV’nizde, iPod’unuzda, PSP’nizde ve cep telefonunuzda izleyebileceğiniz eğlenceli slayt gösterileri yaratabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı aşağıda anlatıyoruz.

 1. PhotoStage Slideshow Producer’ı çalıştırın ve slayt gösterinize fotoğraf eklemek için sol üstteki “Insert slides” düğmesine tıklayın. Resimleriniz zaman çizelgesine eklenecektir. Küçük resimleri ya da dosya isimlerini sürükleyip bırakarak sıralamalarını değiştirebilirsiniz. Bir resme alt yazı eklemek ya da efektini değiştirmek için resme tıklayıp seçili hale getirebilirsiniz.
 2. Resim seçiliyken Narrate düğmesine tıklamanız, o resim için konuşmalı bir açıklama kaydetmenize yardımcı olacaktır. Slayt gösterinizde konuşmanız bitene kadar o resim ekranda kalacaktır. Zoom düğmesiyle resme yakınlaşabilir ya da uzaklaşabilirsiniz, bir başlangıç noktasıyla bitiş noktası belirlemeniz yeterli olacaktır. Crop aracını kullanarak resimlerin önemli alanlarını kırpabilirsiniz.
 3. Manage Color düğmesi fotoğrafın parlaklığını, kontrastını ve gamma ayarını değiştirmek için kullanılabilir. Ekranda daha rahat görünmeleri için bazı resimlerin parlaklığını arttırmak isteyebilirsiniz. Resmi siyah-beyaz, negatif ya da sepia tonlarına dönüştürmek için Apply Filter seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Text Caption sekmesi alt yazınızın rengini ve arka planını değiştirmenizi sağlar.
 4. Slayt gösterinize fon müziği eklemek için tepedeki “Set sound track” düğmesine tıklayın. “Blank slide” düğmesiyle boş slayt ekleyerek ya da “Copy slide” ile mevcut slaydı kopyalayarak resim koleksiyonunuzu doldurmanız mümkün. Options düğmesi varsayılan slayt uzunluğunu değiştirmenizi, geçiş efektleri seçmenizi, geçiş uzunluğunu belirlemenizi ve konuşma kanallarını ayarlamanızı sağlar.
 5. Değişiklikleri tamamladığınızda ana araç çubuğundaki “Build slideshow” düğmesine tıklayın ve çıktı formatını seçin. Pencerenin alt tarafında kayıt seçenekleri belirecektir. Projenizi DVD’ye yazacaksanız DVD’ye bir isim verin, PAL video formatını seçin ve dilerseniz bitrate ayarlarını değiştirin (varsayılan olarak otomatik ayarlanır). Son olarak slayt gösterisini diske yazmak için “Build Slideshow” düğmesine tıklayın.

5 yorum

 1. huseyin

  internet hızlandırıci isterım bizim yavaş

 2. me3met

  teşekkürler bunu deneyeceğim :))

 3. Hilmi Su

  Değerli Arkadaşım
  1 saat süren kodlama işlemlerinden sonra başarıyla işlem tamamlandı. DVD’yi çalıştırdım. Şok oldum. DVD bomboştu. NEDEN?

 4. kanyalı

  senin dvd bozuktur .insan usb belleğe flash disk e falan yapar.yapacağın dvd yi kontrol et öyle yap .bi dahakine.ama en iyisi flash disk

 5. Hilmi Su

  Kanyalı Hocam, dvd filan bozuk değilmiş. Dvd’ye kaydet seçeneğini tıklamayı unutmuşum. Şimdi süper kalite orijinal dvd kalitesinden hiçbir farkı yok. Harika görüntü var. USB belleğe kaydetmenin benim için bir anlamı yok. Çünkü dvd’yi direkt olarak dvd playere takıp izlemek amacım. Ayrıca bende lcd ya da led tv yok ki usb’ye kaydedeyim…CRT tv var. led’lere 100 basar. Bilinçli olarak led almıyorum. Daha henüz çözülmemiş onlarca problemi var. Parayı sokağa atmak istemiyorum…

Yorum yazın