Dönüştür ve kaydet

Dönüştür ve kaydet

Eski kasetlerinizi CD’ye dönüştürün

Kutusunda tozlanan eski kasetleriniz mi var? Sahip olduğunuz eski müzikleri dijital formatta yeniden satın almak yerine eski kasetlerinizi CD’ye dönüştürebilirsiniz. Eski kasetçalarınızı ses kartınızın line-in girişine stereo bir mini-jack (elektronikçilerden birkaç liraya edinebilirsiniz) ile bağlamanız müzikleri kaydetmek için yeterli olacaktır. Bu amaçla Windows Ses Kaydedicisi’ni de kullanabilirsiniz ama audacity.sourceforge.net adresinden ücretsiz indirebileceğiz Audacity kayıttan sonra parçalarınızı temizlemeye ve kalitesini arttırmaya yarayan araçlara sahiptir. Audacity’yi kullanarak eski müziklerinizi aşağıdaki şekilde dijitalleştirebilirsiniz.

 1. İlk olarak kasetçalarınızı ses kartınızın line-in (veya mikrofon) girişine bağlayın ve Audacity’yi çalıştırın. Edit menüsünden Snap-To >  Snap On’u seçin. Ardından View > Set Selection Format > cdda min:sec:frames 75 fps’i seçin. Sonra Edit > Preferences’a girip Channels’ı “2 (Stereo)” yapın. “Device” listesinden ses kartınızın line-in (ya da mikrofon) girişinin bulunduğu aygıtı seçin. File Formats sekmesine geçip Uncompressed Export Format listesinden “WAV (Microsoft 16 bit PCM)”i seçin ve OK’e tıklayın.
 2. Mikrofon simgesinin altındaki oka tıklayıp “Monitor input”u seçin. Teybinizden kaseti çalmaya başlayıp ses sürgüsünü kullanarak ses seviyesini uygun bir düzeye getirin. Kayıt metreleri mevcut ses seviyesini gösterecektir. Memnun olduğunuzda kaseti başa sarıp tekrar çalın ve Audacity’nin kayıt tuşuna (yuvarlak kırmızı düğme) basın.  Sesin kaydedildiğini gösteren bir ses dalgası göreceksiniz.
 3. Müzik bittiğinde durdur (kare) düğmesine basın ve File menüsünden Save Project As’i seçin. Dosyanıza bir isim verin. Bütün bir albümü kaydettiyseniz, seçim aracıyla ilk şarkının bittiği yere tıklayarak parçayı bölebilirsiniz. Gerekiyorsa yakınlaştırma yapın ve ardından Edit menüsünden Select > Start to Cursor’ı seçin. Bu işlem ilk parçayı işaretleyecektir.
 4. Edit menüsünden Split’i seçin. Bölünen parça aşağıda görünecektir. Diğer parçalar için de aynı işlemi tekrarlayın. Gerekirse şarkıyı seçip Effect menüsünden istediğiniz efekti seçerek kayda efekt uygulayabilirsiniz. Biz Noise Removal (gürültü temizleme) efektini uygulamanızı şiddetle tavsiye ederiz. File > Export as WAV komutunu vererek dosyaları kaydedebilirsiniz.
 5. Her bir parçayı isimlendirip kaydedin. Artık parçalarınızı herhangi bir CD yazma programını ya da Windows Media Player veya iTunes gibi bir müzik programını kullanarak müzik CD’sine dönüştürebilirsiniz. Windows Media Player’ı kullanarak CD yazmak için Yaz sekmesine tıklayın ve yazılacak parçaları Yazma Listesi’ne sürükleyin. Çok fazla parça eklerseniz parçalar otomatik olarak CD’lere ayrılacaktır. Son olarak CD’yi kaydetmek için “Yazmayı Başlat” düğmesine tıklayın.

5 yorum

 1. huseyin

  internet hızlandırıci isterım bizim yavaş

 2. me3met

  teşekkürler bunu deneyeceğim :))

 3. Hilmi Su

  Değerli Arkadaşım
  1 saat süren kodlama işlemlerinden sonra başarıyla işlem tamamlandı. DVD’yi çalıştırdım. Şok oldum. DVD bomboştu. NEDEN?

 4. kanyalı

  senin dvd bozuktur .insan usb belleğe flash disk e falan yapar.yapacağın dvd yi kontrol et öyle yap .bi dahakine.ama en iyisi flash disk

 5. Hilmi Su

  Kanyalı Hocam, dvd filan bozuk değilmiş. Dvd’ye kaydet seçeneğini tıklamayı unutmuşum. Şimdi süper kalite orijinal dvd kalitesinden hiçbir farkı yok. Harika görüntü var. USB belleğe kaydetmenin benim için bir anlamı yok. Çünkü dvd’yi direkt olarak dvd playere takıp izlemek amacım. Ayrıca bende lcd ya da led tv yok ki usb’ye kaydedeyim…CRT tv var. led’lere 100 basar. Bilinçli olarak led almıyorum. Daha henüz çözülmemiş onlarca problemi var. Parayı sokağa atmak istemiyorum…

Yorum yazın