Dönüştür ve kaydet

Dönüştür ve kaydet

İstediğiniz video dosyasını DVD’ye dönüştürün

Modern DVD ve Blu-ray oynatıcı cihazların çoğu DivX, XviD ve diğer popüler video formatlarını da desteklemekte. Ama işinizi garantiye alarak sadece kendi cihazınızda değil, her DVD oynatıcıda çalışacak bir disk istiyorsanız standart bir DVD oluşturmak gibisi yoktur. 45’in üzerinde dosya türünü destekleyen ücretsiz DVD Flick’i (www.dvdflick.net) kullanarak videolarınızı DVD’ye dönüştürebilirsiniz.

 1. DVD Flick’le bir DVD oluşturmak için video dosya(ları)nızı programın penceresine sürükleyip bırakın ya da “Add title”a tıklayın. Soldaki sarı çubuk ne kadar boş alanınızın kaldığını gösterecektir. “Edit title” düğmesine tıklayarak videonuzda düzenlemeler yapabilirsiniz. Gerekirse filmin adını ve görüntü oranını değiştirin. Ayrıca filminiz için yeni bir küçük resim seçebilirsiniz.
 2. Menüden Chapters’a tıklayın. Program, istediğiniz her birkaç dakikada bir ya da belirlediğiniz sayıda bölüm (chapter) oluşturabilir. “Video sources” menüsü film eklemenizi, çıkarmanızı veya sıralamalarını değiştirmenizi sağlar. “Audio tracks” menüsü de aynı işi sesler için gerçekleştirir. Filminize alt yazı eklemek isterseniz “Subtitle tracks” menüsünü kullanabilirsiniz. Gereken ayarlamaları yaptıktan sonra Accept’e tıklayın.
 3. Projenizi kaydetmek için “Save project”e tıklayın ve bir isim girin. Üst menüden ulaşabileceğiniz “Project settings”, filmin başlığını, hedef boyutunu (örneğin CD ya da DVD) ve kodlama işleminin önceliğini belirlemenizi sağlar. “Video” sekmesine tıklayarak hedef format olarak PAL’in seçili olduğundan emin olun. İsterseniz bir bit oranı da seçebilirsiniz ama varsayılan “Auto-fit” seçeneği gayet yeterli olacaktır. “Audio” sekmesinden ses düzeyini değiştirebilirsiniz.
 4. “Burning” sekmesine tıklayın. İsterseniz projeyi sonradan diske yazdırmak üzere bir ISO dosyası oluşturabilir ya da projeyi doğrudan diske yazmayı seçebilirsiniz. Doğrudan DVD’ye yazmak istiyorsanız “Burn project to disc” seçeneğini işaretleyin ve diskiniz için bir isim girin, doğru CD/DVD sürücüsünü seçin ve yazma hızını belirleyin. Alttaki seçenekleri olduğu gibi bırakmanızda bir sakınca yok. Ayarlarınızı kabul etmek için Accept’e tıklayın.
 5. DVD’niz için bir menü oluşturmak istiyorsanız “Menu settings”e tıklayın. Seçebileceğiniz 6 farklı tema bulunmakta ve her birinin ön izlemesini görebilirsiniz. Daha sonra ön izleme penceresini kapatmak için Esc’e basın. Seçimlerinizden memnunsanız DVD’yi oluşturmak için “Create DVD”ye tıklayın. Yazılım videonuzu kodlayacak ve ardından DVD’ye yazacaktır.

5 yorum

 1. huseyin

  internet hızlandırıci isterım bizim yavaş

 2. me3met

  teşekkürler bunu deneyeceğim :))

 3. Hilmi Su

  Değerli Arkadaşım
  1 saat süren kodlama işlemlerinden sonra başarıyla işlem tamamlandı. DVD’yi çalıştırdım. Şok oldum. DVD bomboştu. NEDEN?

 4. kanyalı

  senin dvd bozuktur .insan usb belleğe flash disk e falan yapar.yapacağın dvd yi kontrol et öyle yap .bi dahakine.ama en iyisi flash disk

 5. Hilmi Su

  Kanyalı Hocam, dvd filan bozuk değilmiş. Dvd’ye kaydet seçeneğini tıklamayı unutmuşum. Şimdi süper kalite orijinal dvd kalitesinden hiçbir farkı yok. Harika görüntü var. USB belleğe kaydetmenin benim için bir anlamı yok. Çünkü dvd’yi direkt olarak dvd playere takıp izlemek amacım. Ayrıca bende lcd ya da led tv yok ki usb’ye kaydedeyim…CRT tv var. led’lere 100 basar. Bilinçli olarak led almıyorum. Daha henüz çözülmemiş onlarca problemi var. Parayı sokağa atmak istemiyorum…

Yorum yazın