DVD filmlerinizi yedekleyin

DVD filmlerinizi yedekleyin

Ücretsiz DVDShrink yazılımı ile filmlerinizi yedekleyebilir, onları tek katmanlı DVD’lere sığacak şekilde küçültebilirsiniz.

Diskte çok az yer kaplayan ve aynı zamanda kolayca indirilebilen DVDShrink, DVD filmlerinizi sabit diskinize kolayca kopyalamanızı sağlayabiliyor. Aynı zamanda bu programla tek katmanlı DVD’ye kopyalamak istediğiniz filmlerin içinden istenmeyen bölümleri çıkartarak küçültme olanağına da sahipsiniz.

Programı çalıştırdıktan sonra Open Disc düğmesine tıklayarak DVD sürücünüzdeki filmin açılmasını sağlıyorsunuz. Program öncelikle diskin içeriğini öğrenmek için bir tarama yapıyor. Bu tarama sırasında işlemin ne durumda olduğunu görebiliyor ve isterseniz küçük ön izleme resminden filmin karelerini takip edebiliyorsunuz.

Tarama işlemi bittiğinde DVDShrink, DVD sürücünüzdeki filmin içeriğini tüm ayrıntılarıyla görüntülüyor. Burada filmin içindeki ses dosyalarını ve altyazı dosyalarını ayrı ayrı görebiliyorsunuz. Program, hazırlanacak olan kopyanın görüntü kalitesini otomatik olarak tek katmanlı bir DVD’ye sığacak şekilde ayarlıyor.

Arayüzün sağ tarafında bulunan Video bölümünden Custom Ratio seçeneğine tıklayarak hazırlanacak kopyanın görüntü kalitesini kendiniz de belirleyebiliyorsunuz. Kimi zaman görüntü kalitesinden kaybetmek yerine ihtiyaç duymayacağınız ek seslendirme dosyalarını içerikten çıkartmak daha mantıklı olabilir.

Görüntü kalitesini ayarlarken ve içerikten ihtiyaç duymadığınız parçaları çıkartırken bir yandan da ekranın üst kısmında bulunan, yeşil ve kırmızı renklendirilen gösterge çubuğuna dikkat etmelisiniz. Bu çubuk, hazırlanacak kopyanın tek katmanlı DVD boyutunu geçmesi durumunda kırmızıya dönüşüyor.

Diskten hangi bölümleri çıkartacağınıza karar verdikten ve kopyalanacak filmin görüntü kalitesini de ayarladıktan sonra Backup! düğmesine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyorsunuz. Son olarak karşınıza çıkan diyalog kutusu, hazırlanacak yedeğin sabit diskiniz üzerinde nereye kaydedileceğini soruyor.

1 yorum

  1. zeynep

    gerçekten çok iyi artık işim daha kolay ..bilgi için teşekkürler 🙂

Yorum yazın