E-postalarınızı cebinizde taşıyın

E-postalarınızı cebinizde taşıyın

USB belleğinize yükleyeceğiniz küçük bir yazılımla e-postalarınızı her zaman yanınızda tutabilirsiniz.

Aldığımız ve gönderdiğimiz e-postalar, bilgisayar başında geçirdiğimiz zamanın önemli bir bölümünü işgal ediyor. E-posta artık hayati önem taşıyan iletişim araçlarından biri haline geldiğinden, e-postalara ulaşmak için kullanılan yazılımlar da büyük önem taşıyor.

Windows XP ile birlikte gelen Outlook Express, Vista’nın Windows Mail’i ve MS Office paketinin Outlook’u POP tabanlı e-posta kullanımında en çok tercih edilen araçlar. Elbette POP e-posta konusunda yazılım üreten tek firma Microsoft değil. Sayıları çok fazla olmasa da farklı firmalar ve geliştirici grupları da e-posta konusunda çalışıyor. Mozilla’nın Thunderbird’ü e-posta alanında Microsoft ürünlerine en iyi alternatifi sunuyor diyebiliriz. Üstelik Thunderbird’ün masaüstü yazılımının yanında taşınabilir bir depolama aygıtına kurularak evden, okuldan ya da ofisten uzak olduğunuz durumlarda işinizi kolaylaştırabilen ilgi çekici bir sürümü de var.

Neden POP?

E-postalarınıza herhangi bir yerden ulaşmanın en kullanışlı yolu, Gmail ya da Windows Live Hotmail gibi başarılı web arayüzüne sahip bir hizmeti tercih etmek. Bu tür hizmetlerle e-postalarınıza ulaşmak için internete bağlı bir bilgisayar bulmanız yeterli. Fakat ne yazık ki, birçok kişi şirketinin ya da okulunun sağladığı e-posta hizmetini kullanmak durumunda ve bu hizmetler de yalnızca POP üzerinden erişimle, Outlook benzeri e-posta yazılımları sayesinde kullanılabiliyor. Bu tür durumlarda çoğu zaman web arayüzü sunulmuyor ya da sunulan arayüzler kullanılamayacak kadar kötü olabiliyor.

Çeşitli sebeplerle e-posta hizmetini Outlook benzeri bir program üzerinden kullanmak durumundaysanız karşınıza başka bir handikap çıkıyor: e-postaların tek bir bilgisayara bağlı kalması.

Elbette ofisteki bilgisayarınızda yaptığınız gibi, gerekli ayarları evdeki bilgisayarınızda da yapabilir ve e-postalarınızı evden de kontrol edebilirsiniz. Fakat bu size Gmail ya da Windows Live Hotmail’deki esnekliği kazandırmayacaktır. Yani böyle yapsanız da e-postalarınızı tam anlamıyla yanınızda taşımış olmayacaksınız. Böyle bir ihtiyacınız varsa yapmanız gereken şey kesinlikle taşınabilir e-posta istemcilerinden birini kullanmak.

Taşınabilir e-postanın avantajları

En basit haliyle USB belleğe kurularak e-postalarınızı gittiğiniz her yere götürebilmenizi sağlayan taşınabilir e-posta istemcileri hayatınız ciddi şekilde kolaylaştırabilir. Özellikle e-postalar iş ya da okul hayatınızda önemli bir yer tutuyorsa bu yöntemi mutlaka denemelisiniz. Üstelik taşınabilir e-posta istemcilerinin kurulabildiği tek ortam USB bellekler değil. Harici bir sabit disk, yazdırılabilir CD ve hatta farklı türde dosyaları depolayabilen taşınabilir müzik çalarlar bile e-postalarınıza ev sahipliği yapabilir. Yine de USB bellekler boyutları açısından en makul çözümü oluşturuyor. E-postalarınızı anahtarlığınıza taktığınız bir USB bellekte muhafaza ettiğinizi bir düşünün… İstediğiniz bir yerde belleği bir bilgisayara takarak birkaç tıklamayla e-posta hesaplarınızı kontrol edebilir ya da daha önce almış ya da göndermiş olduğunuz bir e-postayı açarak kullanabilirsiniz. Elbette bu durumda adres defterinizi de yanınızda taşımış olacaksınız.

Mozilla Portable Thunderbird

http://getir.net/z5c

E-posta istemcileri konusunda Microsoft’un en bilindik rakibi, web tarayıcılarda olduğu gibi yine Mozilla. Mozilla’nın Thunderbird isimli e-posta istemcisi Outlook’u aratmayacak derecede başarılı işler çıkartıyor. Üstelik Thunderbird’ün Outlook’tan bir fazlası da var: taşınabilir sürümü. Portable Thunderbird, piyasadaki en popüler taşınabilir e-posta istemcisi. Kendisini tanıtırken en başta Microsoft ürünlerini kullanmaya alışkın olanların pek de yabancılık duymayacakları tanıdık bir arayüze sahip olduğunu söylemek gerekiyor.

Portable Thunderbird, oldukça hızlı çalışan, kullanışlı bir e-posta istemcisi. E-postalar içinde ihtiyacınız olanı kolayca bulmak için çok başarılı bir arama özelliği sunuyor. Mozilla’nın yazılım arayüzü geliştirme konusundaki tecrübesi Thunderbird’ün her yerinde kendini hissettiriyor. Yazılımın aynı zamanda olukça kullanışlı bir adres defteri bölümü de bulunuyor.

Pegasus Mail

http://getir.net/z5d

E-posta istemcileri arasında en eskilerden biri de Pegasus Mail. 1991 yılından bu yana piyasada olan Pegasus Mail, ne yazık ki bize yine o yıllardan kalmış gibi görünen bir yazılım arayüzü sunuyor. Aslına bakarsanız arayüz konusunda Portable Thunderbird’ün eline su dökebilecek başka bir taşınabilir e-posta istemcisi yok diyebiliriz. Yine de Pegasus Mail’i yabana atmamak gerek. Yazılım, arayüzü yeterince modern ve kullanışlı olmasa da taşınabilir e-posta kullanımında oldukça iyi iş çıkarıyor. Pegasus Mail görünümü değil, işlevi önemseyenler için mutlaka denenmesi gereken bir taşınabilir e-posta istemcisi.

Yorum yazın