E-postalarınızı cebinizde taşıyın

E-postalarınızı cebinizde taşıyın

i.Scribe

http://getir.net/z5e

Scribe isimli e-posta istemcisinin i.Scribe olarak anılan ücretsiz bir sürümü ve InScribe isimli bir ücretli sürümü bulunuyor. Ücretsiz sürüm olan i.Scribe’ın da e-posta kullanımı konusunda sıradan beklentileri olan kullanıcılar için yeterli bir çözüm sunduğunu söyleyebiliriz. Her iki sürüm de kurulum gerektirmeden herhangi bir ortamda çalışabiliyor. Yani i.Scribe özellikle taşınabilir olması için hazırlanmış bir yazılım olmasa da bu şekilde kullanılabiliyor. Yazılımın rakiplerine oranla daha güçlü bir istenmeyen e-posta (spam) filtresine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kullanışlı adres defteri ve takvim özelliği de onu diğerlerinin yanında bir adım öne çıkartıyor. Yazılım, virüslü e-postaları engelleyen “güvenli HTML” ve “çalıştırılabilir dosya engelleme” özelliklerine sahip.

nPOP

http://getir.net/z5f

Sırada biraz daha farklı bir yöntemle çalışan taşınabilir e-posta istemcisi nPOP var. nPOP’un en önemli özelliği, hem masaüstü bilgisayarlar üzerinde hem de Windows Mobile tabanlı taşınabilir aygıtlar üzerinde çalışabiliyor olması. Bu yüzden arayüz konusundaki memnuniyetsizliğimizi bir kenara bırakıp özelliklerine bakıyoruz. Yazılım kurulum gerektirmeden çalıştığından, USB bellek benzeri herhangi bir taşınabilir ortamda da kullanılabiliyor.

nPOP, çalıştırıldığında e-postaların tümünü görüntülemek yerine öncelikle yalnız konu başlıklarını ve ilk birkaç cümlelerini sunucudan yüklüyor. Sonrasında siz tümünü yüklemek istediğiniz mesajları seçebiliyorsunuz. İnternet bağlantısının alınan veri üzerinden ücretlendirildiği durumlarda oldukça kullanışlı olabilir. Bu özellik sayesinde yalnızca devamını okumaya ihtiyaç duyduğunuz e-postaların tümünü yükleme ve bağlantı ücretinden tasarruf yapma şansına sahipsiniz.

PocoMail Portable Edition

http://getir.net/z5g

Son olarak ücretli bir seçeneğe yer vermek istedik. PocoMail gerek arayüzü ve kullanım kolaylıkları bakımından, gerekse sağladığı güçlü güvenlik özellikleri bakımından en iyi taşınabilir e-posta istemcilerinden biri olsa da hemen herkes ona para vermek yerine neredeyse aynı işi ücretsiz olarak yapan Thunderbird’ü tercih edecektir.

PocoMail, HTML e-postaları görüntülemek için işletim sisteminde bulunan Internet Explorer’ı kullanmak yerine kendi HTML yorumlayıcısını kullanıyor. Ayrıca VBScript ve JavaScript gibi dilleri “anlamayan” e-posta istemcisi bu sayede dışarıdan gelebilecek bir kısım güvenlik tehditlerini engellemiş oluyor. Kullanışlı bir arayüze ve başarılı özelliklere sahip olan PocoMail’in yine de kullanıcıları 40 dolarlık bir maliyet yapmaya ikna edebileceğini düşünmüyoruz.

Yorum yazın