En başarılı oynatıcılar

En başarılı oynatıcılar

Başarı konusunda birbirleriyle yarışan çoklu ortam yazılımlarını mercek altına aldık. Artık her format için farklı yazılım kullanma dönemi sona eriyor.

Ev kullanıcıları için olmazsa olmaz yazılımların başında çoklu ortam uygulamaları gelir. İnternetten ya da eşten dosttan edinilen çoklu ortam dosyaları bıkmadan usanmadan arşivlenir. Bu durum neredeyse bilgisayarların ve internetin evlere girmeye başladığı günden beri değişmeden sürüyor. Ancak son zamanlarda bir başka akımla daha karşı karşıyayız; media center PC.

Bildiğiniz gibi önceleri Microsoft’un ortaya attığı ve özel sürümler olarak piyasaya sürdüğü bu klasman, şimdilerde Windows Vista’yla hemen her bilgisayarda yer alıyor, ancak ne kadar kullanılıyor dersiniz? Temel olarak TV yayınları ve DVD/VCD oynatmaya endekslenmiş bu sistemler özel donanımlara ihtiyaç duyduğundan fazlaca rağbet görmüyor diyebiliriz. Ancak gelecek bu sistemlere doğru kayıyor. Biz de bu noktadan yola çıkarak bu sayımızda hemen her sistemi basit bir çoklu ortam canavarına çevirecek yazılımları mercek altına almak istedik. Yazımızda hemen her çoklu ortam formatını destekleyen yazılımlara yer vermeye özen gösterdik. Altyazı desteği ve menülü DVD’leri de unutmadık.

Özel formatlar için özel yazılımlar kullanmaya son!

Yazımıza konuk olan çoklu ortam yazılımları sayesinde, sırf uzantısı codec paketlerinizde yer almıyor diye formatın kendi oynatıcısını kullanmak zorunda kaldığınız yazılımları sisteminizden arındırabileceksiniz. Benzer şekilde ön tanımlı oynatıcınız DVD filmlerinizin menülerini açmadığı için sıklıkla kullanmayacağınız bir başka yazılımı kurma zorunluluğundan da kurtulmuş olacaksınız.

Fazlaca göz önünde olmayan ama başarıları dağları aşmış bu yazılımlar arasında günümüzün trendi Blu-ray’i destekleyenler de yok değil.

Şimdi lafı fazlaca uzatmadan sizi seçtiğimiz yazılımlarla baş başa bırakıyoruz.

VLC Media Player

Birçok kullanıcı bu oynatıcının adını duymuştur, hatta kullanmış olanlar da çoğunluktadır; ancak bu kullanıcıların büyük bir kısmı VLC’nin aslen neler yapabildiğini bilmez. Bu nedenle yazımıza VLC’nin yeni sürümünü konuk etmek istedik.

Öncelikle VLC Player hemen her platformda, her işletim sisteminde tam fonksiyon çalışabilmesiyle oynatıcı savaşlarına 1-0 önde başlıyor. Bu sayede hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun bilgisayarınızı bir çoklu ortam canavarına çevirebiliyorsunuz.

VLC’nin ön tanımlı arayüzü için, özelliklerinin ve başarısının önündeki tek engel diyebiliriz. Bu durum nedense hala değişmiş değil. Aslında VLC beraberinde karizmatik bir başka arayüz daha getiriyor, ancak nedense geliştiricileri yılların eskittiği arayüzü kullanmakta ısrar ediyorlar. Neyse ki, internet denizi kullanıcıların VLC için hazırladıkları ve ücretsiz olarak dağıttıkları temalarla dolu.

Kendi yayını kendin yap

VLC Media Player’ın tam adı VideoLAN Media Player. Buradan da tahmin edebileceğiniz gibi, yazılımımız tam bir yayın canavarı. İsterseniz kapalı devre, isterseniz internet üzerinden olsun hemen her formatta ses ve video görüntüsünü VLC ile paylaştırmanız mümkün. Bu sayede kendi özel online radyonuzu ya da TV kanalınızı kurabilirsiniz.

VLC’nin bir başka güzel tarafı da sisteminizde yüklü herhangi bir codec paketi bulunmasa bile hemen her formatı sorunsuzca okuyup çalabilmesi. Bunu yapabilmesinin temelinde codec paketlerini beraberinde getirmesi yatıyor. VLC Media Player’la herhangi bir eklentiye gerek duymadan MP3’ten OGG’ye, MPG’den DivX ve XviD’e kadar her dosyayı kolayca oynatabilirsiniz. Bunun yanı sıra QuickTime ve Real’a ait uzantıları da sorunsuzca oynatabildiğini ekleyelim.

Bir film canavarı

VLC Media Player sunduğu menü ve alt yazı desteği sayesinde tam bir film canavarı diyebiliriz. Tek eksi tarafı altyazıları otomatik olarak bulamaması. Filminize ait altyazıların bulunduğu dizini her seferinde manuel olarak yazılıma göstermeniz gerekiyor. Bu, yazılımın arayüzünden sonra en büyük eksisi diyebiliriz. Ancak geliştiricileri yazılıma ekledikleri Blu-ray film oynatma özelliğiyle bu eksileri bir nebze toparlamış durumdalar. Benzer şekilde videolarınızın çözünürlükleriyle, ekran ölçüleriyle ve alt yazı hızıyla rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Bu duruma bir de izlediğiniz filmi ya da dinlediğiniz müzikleri IP numaranızı bilen veya sizinle aynı ağa bağlı olanlarla paylaşabilmeniz de eklenince VLC denenmeden geçilmeyecek bir yazılım halini alıyor.

1 yorum

  1. Mehmet Emin

    Mediaplayer Classic 1 numara.

Yorum yazın