iPhone ile bilgisayarınızı eşitleyin

iPhone ile bilgisayarınızı eşitleyin

Farklı bir telefon deneyimi sunarak hayatı kolaylaştıran iPhone ile her yerde ihtiyaç duyabileceğiniz verileri yanınızda taşıyın.

Cep telefonlarının hayatımıza girdiği ilk günlerde telefon numaralarını kaydedebiliyor olmamız büyük bir nimetti bizler için. Zamanla bu rahatlığa alıştık, telefon numaralarını aklımızda tuttuğumuz günler gerilerde kaldı.

Birçok teknoloji meraklısı, akıllı telefonlara ve cep bilgisayarlarına geçiş yaparak yalnızca telefon numaralarını değil, her yerden erişmeye ihtiyaç duyacakları sayısız bilgiyi yanlarında taşımaya başladı. Apple’ın popüler telefonu iPhone da bu tür bilgileri yanınızda taşımak konusunda oldukça becerikli bir aygıt.

iPhone’un 8 GB ve üzeri saklama alanı sunması, aynı zamanda bir taşınabilir müzik çalar olma özelliği, kullanıcıları için telefon rehberinden çok daha fazla şeyin yanlarında taşınması anlamına geliyor. Düzenli şekilde kişisel bilgisayarınızla senkronize ettiğiniz takdirde iPhone, günlük yaşamda ihtiyaç duyduğunuz hemen her türden dijital içeriği yanınızda taşımanıza ve istediğiniz zaman kullanmanıza olanak sunuyor.

Kullanmakta olduğunuz diğer bilgisayar ya da bilgisayarlarla sağlıklı şekilde veri alışverişi yapabilmeleri, akıllı telefonlar ve PDA’ler için hayati bir özellik. Evinizde, okulunuzda ya da iş yerinizdeki bilgisayarınızda bulunan bilgileri sokaktayken de yanınızda taşımaya bir kez alışırsanız, bir daha bırakamayabilirsiniz.

iPhone’la günlük yaşamda kullandığınız birçok dijital içerik türünü depolayabiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Fakat içeriği bilgisayarınızdan telefonunuza aktarma konusu, Windows Mobile tabanlı taşınabilir cihazlardan, harici disklerden ve sıradan USB belleklerden biraz farklı. iPhone’unuza veri aktarmak için Apple’eın iTunes yazılımını kullanmanız gerekiyor. Şimdilerde 8.1 sürümüyle karşımızda olan iTunes’u www.apple.com/itunes adresinden indirebilirsiniz. iTunes aslında bilgisayarınızdaki müzik ve video benzeri içeriği düzenlemeye ve oynatmaya yarayan, sizi internet radyolarına bağlayan bir yazılım. Bu yazılımla müzik dinlemenin, çalma ve oynatma listeleri oluşturmanın yanında iPhone’unuza veri aktarma işini de yapıyorsunuz.

iTunes kısıtlamaları

iPhone, masaüstünüzdeki Bilgisayarım simgesine çift tıkladığınızda sisteminize bağlı bir aygıt olarak görüntülense de ne yazık ki bir harici disk şeklinde kullanılamıyor. Örneğin bilgisayarınızda bulunan MP3 dosyalarını sürükleyip bırakarak iPhone’unuza gönderme şansına sahip değilsiniz. Ayrıca bir iPhone, yalnızca bir adet iTunes kütüphanesiyle eşitlenebiliyor. Bu, arkadaşlarınızdan aldığınız müzik dosyalarını telefonunuza aktarmak için öncelikle bilgisayarınıza alıp iTunes kütüphanesine dahil etme zorunluluğu demek…

iPhone, Windows’a bağlandığında iTunes olmadan da kullanılabilecek birkaç seçenek sunuyor. Örneğin sisteminizde yüklü bulunan ofis uygulamalarında kullanılmak üzere iPhone’unuzdan resimlerinizi alabilirsiniz.

Bağlantıdan hemen sonra karşınıza gelen diyalog kutusundan Microsoft Word’ü seçmeniz durumunda yeni bir Word belgesi açılıyor ve ayrıca iPhone’unuzdaki resimleri görüntüleyen bir aktarma penceresi karşınıza çıkıyor.

Masaüstünüzde bulunan Bilgisayarım simgesine çift tıklayarak açtığınız bölümde iPhone’unuzu sisteme bağlı bir aygıt olarak görüyorsunuz. iPhone simgesine tıkladığınızdaysa telefonunuzla çekmiş olduğunuz resimlerin bulunduğu klasöre gidiyorsunuz.

iTunes, iPhone’unuzdaki tüm veriyi tek seferde bilgisayarınızla eşitlemenize olanak sunduğu gibi istediğiniz bölümleri ayrı ayrı eşitlemenize de imkan tanıyor. Örneğin yukarıdaki gibi resimlerinizin bulunduğu klasörden istediklerinizi seçebiliyorsunuz.

Eşitleme sırasında bir hata yapmanız ya da bağlantının kopması durumunda kullanılmak üzere, eşitlemeden önce iTunes iPhone’unuzdaki verilerin bir yedeğini alıyor. Bu aynı zamanda yaptığınız eşitlemeyi geri alabilme olanağı sağlıyor.

Eşitleme süreci bittiğinde iTunes’un durum ekranında yukarıdaki uyarı görüntüleniyor. Eşitlenmesi gereken verinin miktarına bağlı olarak saniyeler ya da dakikalar süren bu işlemin bittiğinden haberdar olmak için bu bölüme göz atabilirsiniz.

Yorum yazın