Kdenlive ile yönetmen olun!

Kdenlive ile yönetmen olun!

Geçişler eklemek çok kolay

Ev kullanıcılarına yönelik video işleme ve düzenleme yazılımlarının en çok beğenilen yönü kuşkusuz sadece birkaç tıklamada sahneler arası geçişler hazırlamayı ve filmlere özel jenerikler eklemeyi sağlamalarıdır. Bu özellik Kdenlive ile de kolayca kullanılabiliyor.

Geçişler hazırlamak için bir efekt seçip, hangi sahneler arasında kullanacağınızı belirlemeniz yeterli. Seçtiğiniz sahnelerden ilkini bir iz üzerinde bırakıp, devamına geçiş efektini ekleyerek diğer sahneyi bu efektin ardına yerleştirebilirsiniz. Eğer efektinize çeşitli sesler ve yazılar da ekleyecekseniz, efekti bir alttaki ize yerleştirip, gerekli eklemeleri yaparak bağlayacağınız sahneyi de efekte ardışık gelecek şekilde bir alttaki ize yerleştirebilirsiniz. Bu noktada hemen anlayabileceğiniz üzere bu tip işlemleri gerçekleştirmek için hayal gücünüzün elverdiği sayıda farklı yöntem kullanabilirsiniz. Kdenlive size sayısız iz ile çalışma imkanı sunduğundan pek sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

Filmlerden sesleri araklayın

Kdenlive’ın sadece video kameranızdaki çekimlerinizi sisteminize aktarmak için kullanılmadığını söylemiştik. Bu aşamada VOB dosyalarına verdiği sonsuz desteği de kullanarak sahip olduğunuz DVD filmlerden beğendiğiniz sesleri ve müzikleri kolayca alabilirsiniz. Bu işlem için dilediğiniz bir DVD’yi optik okuyucunuza yerleştirip Kdenlive’ı açın. Ardından Kdenlive’ın import seçeneğini kullanarak DVD’nizden VOB dosyasını açın. Bu işlem dosyanın büyüklüğü ve sisteminizin gücüyle orantılı olarak biraz zaman alabilir.

Sahnelerin ön izlemelerinden ulaşmak istediğiniz sahneyi (ve gerekiyorsa devamındaki sahneleri) seçip, yazılımın alt tarafındaki iz satırına sürükleyin. Ardından iz seçeneklerinden ses kısmını tıklayın. Bu adımın ardından videonuzun alt tarafında bir ses izinin belirdiğini fark edeceksiniz. Bu izi bir alt satıra sürükleyip, üstteki video izini silin. Şimdi ekranınızda sadece bir ses izi kalacak. Bu izi dinleyerek istediğiniz uzunlukta olup olmadığını kontrol edin. Her şey istediğiniz gibiyse izi dilediğiniz bir formatta kaydederek kendi soundtrack’inizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu aşamada kaynak olarak DVD kullandığınızı düşünürsek kaliteden ödün vermemek için MP3 yerine OGG gibi daha kayıpsız bir formatı seçebilirsiniz. Bu arada Kdenlive ile video dosyaları üzerinde yapabildiğiniz işlemlerin büyük bir kısmını ses dosyaları üzerinde de yapabildiğinizi söylememize gerek yok sanırız.

Gördüğünüz gibi Linux üzerinde video işleme ve düzenleme türünden uygulamaları bile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yorum yazın