Microsoft Office 2010

Microsoft Office 2010

Microsoft’un büyük revizyonlar eşliğinde kullanıma sunacağı Office 2010’un 2. beta sürümüne ve yeniliklerine göz atıyoruz.

Microsoft, kurumsal dünyanın vazgeçilmez uygulaması Office’in 2010 final sürümünü, gelecek senenin ilk ayları içerisinde kullanıma sunuyor. Bir önceki sürümde kod adı Office 12 olan yazılımın, bu sürümdeki kod adıysa Office 14. 13 sayısının uğursuzluğu nedeniyle Office 2010’a Office 13 kod adı koyulmadı. Office 2003’ün ardından karşımıza çıkan Office 2007, kullanılabilirlik ve üretkenlik adına önemli sayılabilecek yeteneklerle donatılmıştı. Baştan sona değiştirilen yönetim arabirimi sayesinde, yazılıma eklenen yeniliklere ulaşmanın kolaylaşmasının yanında, verilerin hazırlanışı, kontrolü ve dağıtım biçimine sağlanan farklı alternatifler, bir sonraki Office sürümünü yani Office 2010’u daha da çekici kılmayı başardı. Office 2010’a hızlıca bir göz attığımızda, Microsoft’un özellikle kullanıcıların sağladığı geri bildirimleri gayet güzel bir şekilde değerlendirdiğini söylememiz gerekiyor. Daha önce yalnızca 32 bit uyumlu paketi bulunan Office sürümlerinin, Windows Vista ile beraber yaygınlaşan 64 bit Windows kullanımıyla beraber Office 2010’un ayrı olarak 64 bit sürümünün de satışının gerçekleşeceği duyuruldu. Temel paketlerden oluşan bir çevrimiçi sürümü de, Live ID hesabına sahip kullanıcıların hizmetine sunulacak. Çevrimiçi hizmetlerle beraber Google Dokümanlar servisinin hedef alındığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Windows Mobile platformuna daha önce Office 2003’le destek veren Microsoft, Office 2010’la da bu desteğini katlanmış bir şekilde devam ettiriyor. Özellikle Windows Mobile 6.5’le beraber değişen kullanıcı arabiriminin, Office 2010’la son derece başarılı bir şekilde entegre olacağını düşünüyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan, elimizde bulunan Office 2010 Beta 2 Professional sürümünün detaylarına göz atalım.

Microsoft Office 2010’un toplam 6 değişik sürümü, çeşitli farklılıklar eşliğinde kullanıma sunulacak. Bunlar arasında sınırlı işlevselliğiyle Starter ismindeki sürüm de yer alıyor. Office 2010 Starter sürümünde yalnızca Excel ve Word paketlerine yer verilecek.  Perakende olarak satın alabileceğiniz sürümlerse şöyle: Student, Business ve Professional. Student olarak tanımlanan ve öğrencilere yönelik olan ekonomik paket içerisinde Word, Excel, PowerPoint ve OneNote hizmetleri yer alıyor. Professional sürümdeyse Student paketine ek olarak Outlook, Publisher ve Access hizmetleri bulunuyor. Güvenlik, performans ve etkileşim alanlarında gelişerek, çevrimiçi servisleriyle de elindeki kullanıcı sayısı potansiyelini açığa çıkarmayı hedefleyen en güçlü Microsoft Office sürümüyle karşı karşıyayız…

 

Word – SmartArt ve Yeni Arama

Son dönemlerde pek tercih edilmeyen SmartArt nesnelerinin arasına yeni düzenler eklendi. Galerideki çeşitliliğin artması, Word belgeleri üzerinde tasarımsal taslaklar oluşturmanızda kolaylık sağlıyor. Böylece sunuş ve anlaşılabilirlik adına performansınızın arttacağını da söyleyebiliriz. Özellikle metinleriniz içerisinde yer alan önemli alanları, düzenli bir şekilde hem metin hem de görseller kullanarak vurgulayabilirsiniz. Office 2010’la beraber, Word’de yer alan arama özelliğinin fonksiyonları da geliştirilmelere uğradı. Belge içerisinde yer alan her türlü metin ve tablolarda aramalar yapabilmeniz mümkün hale getirildi.

 

 Word – Yapıştırma Seçenekleri

Office 2010 Word’de kopyaladığınız bir metni çalışmanız içerisine yapıştırmak istediğinizde karşınıza çıkan yapıştırma seçeneklerinden de bahsedebiliriz. Örneğin; kalın stilde ve kırmızı renkten oluşan bir metni kopyalayıp, kendi Word dosyanıza stil ve renk etiketleri olmadan yapıştırmak istiyorsunuz. Tam yapıştırma işlemi sırasında, karşınıza aşağıdaki gibi, 3 seçenekli bir kutu çıkıyor.

Kopyaladığınız içeriği biçimlendirme etiketleriyle beraber yazınıza dâhil etmek istediğinizde, ilk sıradaki kutuyu seçmelisiniz. Sadece metin içeriğini dâhil etmek istediğinizde ise son sıradaki kutuyu seçmelisiniz.

 

Word – Korumalı Mod

Korumalı mod sayesinde, başka bir ortamdan edindiğiniz Word dosyalarını çalıştırdığınızda sayfa üzerinde bir güvenlik uyarısı açılıyor. Bilgisayarınızda görüntülemek istediğiniz Word dosyası internet ortamından sağlanmışsa, bu dosyayı çalıştırdığınızda risk durumuna göre kırmızı veya sarı renkli bir uyarıyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Dosyanın içeriğinden emin olduğunuzda ve düzenlemek istediğinizde “Enable Editing” butonunu kullanarak gerekli düzenleme olanaklarına sahip olabilirsiniz.

Koruma seçeneklerini istediğiniz şekilde özelleştirmek için “Trust Center” alanından yararlanabilirsiniz. İsterseniz bu özelliği tamamen devre dışı bırakabilir veya kendinize uygun olan koruma ve güvenlik seçenekleri etkinleştirebilirsiniz.

Office 2010’da özellikle güvenlikle alakalı mantıklı geliştirmelerin yapıldığını söylemeliyiz. Örneğin; Office 2007 veya Office 2003 ortamında hazırlanmış Word belgelerinin Office 2010’la açılmasını tamamen engelleyebilir veya üzerinde gerçekleştirilen değişikliklerin kayıt edilmesinin önüne geçebilirsiniz.

 

 Word Ekran Alıntısı Aracı

Screeshot aracını çalıştırdığınız sırada arkaplanda aktif olan uygulamaların o anki arayüzlerine ait görüntüleri karşınıza çıkıyor.

Microsoft’un Windows Vista’yla beraber kullanmaya başladığı Ekran Alıntısı Aracı’nın bir benzeri, Office 2010 Word ve PowerPoint uygulamalarında da yerini aldı. Hem Word hem de PowerPoint arayüzünde Insert – Screenshot yolunu izleyerek bu küçük aracı çalıştırabilirsiniz. Aracı kullanarak, o an çalışan uygulamalardan ekran görüntüsü alabileceğiniz gibi “screen clipping” üzerinden istediğiniz bir bölümün görüntüsünü yakalayabilir ve çalışmanıza dâhil edebilirsiniz.

 

Word  –  Arka Plan Temizleme Aracı

Daha önce resim düzenleme (GIMP, Adobe Photoshop) yazılımlarıyla gerçekleştirilen resmin arka planını temizleme işlemi, Office 2010 Word içerisine de dâhil edilmiş. Basit bir şekilde düşünülmüş olan bu araçla çok kısa bir sürede arka plan zeminini tamamen temizleyebiliyorsunuz.

Yorum yazın