Parçalayarak sıkıştırın

Parçalayarak sıkıştırın

Büyük boyutlu dosylarınızı e-postayla paylaşmak için en kolay yol onları küçük parçalara ayırmaktan geçer.

Büyük boyutlu dosyalarınızı parçalara ayırmak için öncelikle dosyanın üzerinde sağ tıklayıp, açılan kullanıcı menüsüne girin. Bu menüden sıkıştırma yazılımınızı görmeniz gerekiyor. Biz yazımızda 7-Zip kullandık. Siz kendi yazılımınızın menüsünü göreceksiniz.

Sağ tık menüsünde yer alan sıkıştırma yazılımınızın menüsüne girdiğinizde sizi belli başlı önerilerin karşıladığını göreceksiniz. Biz bunlar arasından “Arşive ekle” seçeneğini kullanacağız. Bu seçeneği tıkladığınızda sizi yazılımınızın arayüzü karşılayacak.

Bu aşamada sizi karşılayan arayüzden kullanacağınız arşiv uzantısını seçmeniz gerekiyor. Eğer ZIP ya da RAR kullanıyorsunuz bu uzantılardan birini seçebilirsiniz. Biz 7-Zip kullandığımızdan bu uzantıyı tercih ediyoruz.

Uzantı tercihinizi yaptıktan sonra sıra asıl olayımız olan parçalama kısmına geliyor. Bu özellik hemen her sıkıştırma yazılımında ön tanımlı olarak yer alıyor. Bu nedenle yazılım farklılığından sorun olacağını sanmıyoruz. Ciltlere böl seçeneğini kullanıyoruz.

Ciltlere böl seçeneğini tıkladığınızda sizi belli başlı seçenekler karşılayacak. Bu seçenekler arasından dilediğiniz birini tercih edebilirsiniz. Eğer e-posta kullanacaksanız 1.4 MB’lık parçaları seçip (3.5” Floppy) tamama tıklayın. İşlem başlayacak.

İşlem tamamlandığında seçtiğiniz yerde 1.4 MB boyutunda dosya parçaları oluşmuş olacak. Bu dosyaları eksiksiz şekilde arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Bu parçaları aynı dizin içerisinde toplayıp arşivden çıkarttığınızda dosyanız tek parça halinde tekrar belirecek.

Yorum yazın