PC’nize güvenlik kalkanı örün

PC’nize güvenlik kalkanı örün

20 adımda PC’nizi geçilmez bir kaleye dönüştürerek hacker’lara meydan okuyun.

Güvenlik duvarınızı nasıl etkinleştireceğinizi, internete çıkmadan önce bir antivirüs yazılımı yüklemeniz gerektiğini ve otomatik Windows güncelleştirmelerini açmanız gerektiğini büyük ihtimalle zaten biliyorsunuzdur. Peki bilgisayarınızı ve ağınızı daha güvenli kılmak için başka ne yapabilirsiniz? Daha güvenli bir PC’ye kavuşmanız için uygulayabileceğiniz 20 öneriyi derledik.

1. Parola ekleyin

Bilgisayarınız birden fazla kişi tarafından kullanılıyorsa ya da evinizin veya ofisinizin dışında kullandığınız bir dizüstüye sahipseniz, uygulayabileceğiniz en basit ve etkili koruma bilgisayarınıza parola koymaktır. Bilgisayarınızı parolasız bırakmanız yatarken evinizin kapısını açık bırakmaya benzer, zira hırsız rahatlıkla Windows’u başlatıp tüm verilerinize erişebilir. Windows’a parola koymak için Denetim Masası’na girin ve Kullanıcı Hesapları’nı açın. Ardından yönetici hesabınızı seçin ve “Parola oluştur” bağlantısına tıklayın. Parolanızı girdikten sonra bir de parola ipucu yazın, ama kesinlikle parolanızı ipucunun içine yazmayın çünkü bu ipucu herkes tarafından görülebilir.

2. Varsayılanları kullanmayın

Neredeyse tüm kablosuz router ve modemler, aygıtın ayarlarını değiştirebilmeniz için bir yönetici parolası isterler. Ancak bu aygıtların varsayılan parolaları çok zayıftır çünkü varsayılan parolalar ürünlerin kullanım kılavuzlarında ve internette rahatlıkla bulunabilir. Bu nedenle modeminizi kurar kurmaz varsayılan parolasını değiştirmenizi öneriyoruz. Ancak bu parolayı her gün kullanmanız gerekmeyeceği için kolay unutmayacağınız bir parola seçin.

3. Konuk hesabını kapatın

Bazı kişiler, bilgisayarlarını geçici olarak kullanması gereken kişiler için Windows’un “Guest” (konuk) hesabını açmayı tercih ederler. Ancak bu hesabı etkinleştirdiğinizde varsayılan olarak parola atanmaz. Bu nedenle, Guest hesabını açmayı düşünüyorsanız mutlaka bir parola da oluşturun, zira Guest hesabıyla bilgisayarınıza erişen biri bazı verilerinize de ulaşabilir. Guest hesabını kullanmıyorsanız Denetim Masası’ndan tamamen devre dışı bırakın.

4. Açık portları kapatın

Güvenlik duvarınızda (firewall) açık olarak bırakılan portlar, antivirüs yazılımınızın tespit edemeyeceği bazı saldırılara maruz kalmanıza sebep olabilir. Windows Vista’da açık portları kapatmak için Denetim Masası’ndan Windows Güvenlik Duvarı’na girin. “Ayarları değiştir” bağlantısına tıkladıktan sonra Özel Durumlar sekmesine geçin ve artık kullanmadığınız servislerin işaretini kaldırın. Bir servisi artık hiç kullanmayacağınızdan eminseniz Sil düğmesine tıklayarak tamamen kaldırabilirsiniz. Windows 7’ninse daha gelişmiş bir güvenlik duvarı bulunuyor. Artık kullanmadığınız servisleri Gelen Kuralları’ndan kapatabilirsiniz.

Windows 7’nin güvenlik duvarı ekstra bir yazılıma gerek bırakmayacak  kadar yeterli.

5. Parola zorunlu olsun

Bilgisayarınızı birden fazla kişi kullanıyorsa Windows’taki kullanıcıların parola oluşturmasını kolayca zorunlu hale getirebilirsiniz. Başlat menüsünden Bilgisayar’a sağ tıklayın ve Yönet’e tıklayın. Açılan ekranda “Yerel Kullanıcılar ve Gruplar”ı açıp Kullanıcılar’ı seçin. Değiştirmek istediğiniz hesaba sağ tıklayıp Özellikler’e girin. “Parola her zaman geçerli olsun” seçeneğinin işaretini kaldırıp “Kullanıcı bir sonraki oturumda parola değiştirmeli”yi işaretleyin. Artık kullanıcının Windows’a bir sonraki girişinde parolasını değiştirmesi gerekecektir.

10 yorum

 1. Bilgisayarım Zaten Güvenli 2 Antivirüs 1 tane cclaner ve 1 tanede özel tarama yapan program var virüs girdigi an hemen temizleme yapıyor 🙂

 2. Yasin

  Arkadaşım, CClener bir virüsten korunma yazılımı değildir.

 3. Can Yüksel

  ccleaner bir virüsten korunma programı deil arkadaşım.
  Bilgisayardaki dosyaları temizleme programı.

 4. Yasin

  Can Yüksel’in dediği gibi CCleaner en çok kullanılan internet tarayıcıları, eklentiler, windows’un gereksiz dosyalarını temizliyor. Kayıt Defteri temizleme, sistem geri yükleme noktalarını silme, başlangıçta çalışan programları etkisiz haale getirme gibi birçok araçları da var

 5. TheKingston

  ccleaner gereksiz bence ben advanced system care yi kullanıyorum memnunum

 6. agg1401

  Bern birazdan az çok uygulayacağım.

 7. Kişisel Blog

  Arkadaşlar burada açıklanmak istenen virüs değilki, bilgisayar güvenliği ile ccleaner arasında ne bağlantı var onu çözemedim. ?

 8. Yasin

  hiç bir bağlantı yok
  a sadece çerezleri sildiği için çok az bir bağlantı olabilir

 9. zoran

  bilgisayarı güvenli imiş :)) zaten iki antivirüs proğramı kurarak bilgisayarını açık hale kendin getiriyorsun,
  iki antivirüs proğramıda birbirini virüs olarak görüp engelleyecek, tek antivirüs+(update)

 10. recep

  bilgi için tşler 🙂

Yorum yazın