PC’nize güvenlik kalkanı örün

PC’nize güvenlik kalkanı örün

6. Otomatik tamamlamayı durdurun

Bilgisayarınızı birden fazla kişi kullanıyorsa ve her kullanıcı için ayrı birer kullanıcı hesabı oluşturmadıysanız (ortak hesap kullanıyorsanız) web tarayıcınızda sitelere girdiğiniz form ve parola verilerini kaydetmeniz pek iyi bir fikir olmayabilir. Tarayıcınız her web sitesine girdiğinizde parolayı sizin için otomatik olarak dolduruyorsa bilgisayarınızı kullanan herkes hesaplarınıza erişebilir.

Internet Explorer’da Araçlar menüsüne tıklayın ve Internet Seçenekleri’ne girin. İçerik sekmesindeki “Otomatik Tamamla”nın Ayarlar’ına tıklayın. Buradan Otomatik Tamamla’nın kullanılacağı durumları seçebilirsiniz. Örneğin formları ve parolaları otomatik tamamlamamayı seçmeniz mümkün. Genel sekmesine geri döndükten sonra Sil düğmesine tıklayarak mevcut verileri de temizleyebilirsiniz.

Firefox’taysa Araçlar menüsünden Seçenekler’i seçin. Gizlilik sekmesinden geçmiş ve konum çubuğundaki verilerin hatırlanıp hatırlanmayacağını belirleyebilirsiniz. Güvenlik sekmesinden de “Sitelerde girilen parolaları hatırla” seçeneğini kapatabilirsiniz.

Tarayıcınızı birkaç kişi kullanıyorsa Otomatik Tamamla’yı kapatın.

7. WPA şifrelemesini kullanın

Şifrelenmemiz bir kablosuz ağınız varsa komşularınız sizin internet bağlantınızı kullanarak kotanızı sömürebilir, hatta suç teşkil edecek eylemler gerçekleştirebilirler. Genellikle kablosuz modem ve router’lar iki çeşit şifrelemeyi destekler: WEP ve WPA. WEP şifrelemesi günümüzde çok kolay kırılabildiği için ağınızın güvenliğini sağlamak istiyorsanız WPA şifrelemesini kullanmalısınız. Kablosuz şifreleme ayarının yapılması her aygıt için farklı olduğundan aygıtınızın kullanım kılavuzuna başvurmanız gerekiyor.

8. Spam’i tanıyın

E-postayla yayılan oltalama (phishing) saldırılarını tanımayı öğrenin. Bankanızın sizden hiçbir zaman şifrenizi istemeyeceğini unutmayın. Bankanızdan veya üye olduğunuz herhangi bir siteden geliyormuş gibi görünen ve şifrenizi girmenizi isteyen çoğu e-posta, şifrenizi çalmak isteyen bir hacker tarafından gönderilmiştir. Ayrıca spam e-postayla tanıtılan ürünleri kesinlikle satın almayın ve spam’cilere taviz vermeyin. Bu konularda bilgisayarınızı kullanan diğer kullanıcıları da eğitin ve spam iletileri açmadan silmeleri konusunda onları uyarın.

9. Güncel kalın

Web tarayıcılarının açıklarından yararlanarak bir dosyayı otomatik olarak indirip çalıştırmanıza ve böylece sisteminize virüs bulaşmasına sebep olan “drive-by” saldırıları giderek artıyor. Tarayıcılarda bulunan açıkları kapatmak için tarayıcı üreticileri sık sık güncelleştirmeler veya yeni ara sürümler çıkarıyor. Internet Explorer’ın bu tür saldırılardan en çok etkilenen tarayıcı olduğunu hatırlatmak gerek; bu yüzden güvenliğiniz için mümkünse Internet Explorer dışında bir tarayıcı kullanmanızı öneriyoruz. Internet Explorer güncelleştirmeleri Windows Update tarafından otomatik yükleniyor. Firefox’un yeni ara sürümü çıktığındaysa tarayıcıyı açtığınızda uyarılıyorsunuz.

10. Daha iyi bir güvenlik duvarı edinin

Windows XP ile gelen güvenlik duvarı (firewall) giden bağlantıları kontrol etmediği için bilgisayarınıza bir zararlı yazılım bulaşır da sisteminiz üzerinden spam göndermeye veya DoS saldırısı yapmaya başlarsa sisteminiz korumasız kalıyor. Vista ve 7’yle gelen güvenlik duvarıysa giden bağlantıları da denetlediği için biraz daha yeterli. Özellikle Windows 7’nin güvenlik duvarını başarılı bulduğumuzu belirtmeliyiz. Hâlâ XP kullanıyorsanız Zone Alarm Free Firewall veya Comodo Firewall gibi ücretsiz bir güvenlik duvarı yükleyerek daha fazla özellik ve koruma sahibi olabilirsiniz.

10 yorum

 1. Bilgisayarım Zaten Güvenli 2 Antivirüs 1 tane cclaner ve 1 tanede özel tarama yapan program var virüs girdigi an hemen temizleme yapıyor 🙂

 2. Yasin

  Arkadaşım, CClener bir virüsten korunma yazılımı değildir.

 3. Can Yüksel

  ccleaner bir virüsten korunma programı deil arkadaşım.
  Bilgisayardaki dosyaları temizleme programı.

 4. Yasin

  Can Yüksel’in dediği gibi CCleaner en çok kullanılan internet tarayıcıları, eklentiler, windows’un gereksiz dosyalarını temizliyor. Kayıt Defteri temizleme, sistem geri yükleme noktalarını silme, başlangıçta çalışan programları etkisiz haale getirme gibi birçok araçları da var

 5. TheKingston

  ccleaner gereksiz bence ben advanced system care yi kullanıyorum memnunum

 6. agg1401

  Bern birazdan az çok uygulayacağım.

 7. Kişisel Blog

  Arkadaşlar burada açıklanmak istenen virüs değilki, bilgisayar güvenliği ile ccleaner arasında ne bağlantı var onu çözemedim. ?

 8. Yasin

  hiç bir bağlantı yok
  a sadece çerezleri sildiği için çok az bir bağlantı olabilir

 9. zoran

  bilgisayarı güvenli imiş :)) zaten iki antivirüs proğramı kurarak bilgisayarını açık hale kendin getiriyorsun,
  iki antivirüs proğramıda birbirini virüs olarak görüp engelleyecek, tek antivirüs+(update)

 10. recep

  bilgi için tşler 🙂

Yorum yazın