PC’nize güvenlik kalkanı örün

PC’nize güvenlik kalkanı örün

11. Görünmez olun

Çoğu kablosuz modem ve router, ağınızın adını SSID denilen bir özellikle sürekli olarak yayımlayabilir. Bu özellik, ağınızın kablosuz aygıtlar tarafından kolaylıkla bulunmasını sağlar ve ama ağınızın herkes tarafından da görünür olması anlamına gelir. Kablosuz modeminizin ayarlarına girerek SSID yayınını (SSID broadcast) kapatarak ağınızın görünmez olmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda ağa bağlayacağınız cihazlara ağ adını elle girmeniz gerekecektir.

12. E-postalarda resimlere dikkat

Günümüzde e-postalar daha cicili bicili görünmesi için genellikle HTML diliyle tasarlanıyor ve e-postaların içine çeşitli resimler gömülüyor. Ama Outlook gibi e-posta istemcilerinin ve Gmail, Hotmail gibi servislerin varsayılan olarak e-postalarda resimleri göstermediğini fark etmişsiniz. Elbette bu sağlayıcıların bir bildiği var: Spam’ciler size gönderilen resimleri özel bir kodla kendi sunucularından çağırarak e-postayı okuyup okumadığınızı anlayabilirler. Adresinizin aktif olduğu tespit edildiğindeyse daha çok spam mesaj alacağınız ve adresinizin diğer dolandırıcılara ve spam’cilere satılacağı şüphesiz. Bu nedenle sadece güvendiğiniz gönderenlerden gelen e-postalarda “resimleri göster” bağlantısına tıklayın.

Kaynağından emin olmadığınız e-postaların resimlerini görüntülemeyin.

13. Kaynağına gidin

İster demo olsun ister tam sürüm, indirmek istediğiniz yazılımları sadece yazılımın geliştiricisinin sitesinden ya da www.download.com gibi güvenilir bir üçüncü parti siteden indirin. Paralı bir yazılımı tam sürüm olarak verdiğini iddia eden sitelere çok temkinli yaklaşın çünkü bu gibi yazılımlar genellikle virüs veya malware içerirler.

14. MAC filtrelemesini kullanın

Bütün ağ aygıtlarının MAC adresi denilen sabit bir adresi vardır. Kablosuz modeminiz destekliyorsa MAC filtrelemesini kullanabilirsiniz. Böylece sadece sizin belirlediğiniz MAC adreslerine sahip aygıtlar kablosuz ağınıza bağlanabilir, diğer aygıtların ağınıza bağlanması engellenir. Sadece belli bilgisayarların ağınıza bağlanmasını istiyorsanız ve ağınıza zaman zaman bağlanması gereken misafir bilgisayarlar yoksa bu özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz. Azimli bir hacker MAC adresini de taklit edebilir ama WPA şifrelemesiyle birleştirildiğinde ağınıza erişmesi son derece zor olacaktır.

15. Sitelere doğrudan girin

İnternet dolandırıcılığı yükselişte. 8. maddede de belirttiğimiz gibi, bankanızdan veya Facebook’tan geliyormuş gibi görünen bir e-postayla karşılaşmanız her an olası. Böyle e-postalar genellikle imla hatalarıyla dikkat çekiyor. Bu e-postalardaki linklere tıkladığınızda adresi ilk bakışta orijinal siteye benzeyen, ama aslında sahte bir web sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Bu tip saldırılardan korunmak için bankanıza ya üye olduğunuz kritik sitelere kesinlikle e-postalardaki linklere tıklayarak girmeyin; sitenin adresini web tarayıcınızın adres çubuğuna elle yazın.

10 yorum

 1. Bilgisayarım Zaten Güvenli 2 Antivirüs 1 tane cclaner ve 1 tanede özel tarama yapan program var virüs girdigi an hemen temizleme yapıyor 🙂

 2. Yasin

  Arkadaşım, CClener bir virüsten korunma yazılımı değildir.

 3. Can Yüksel

  ccleaner bir virüsten korunma programı deil arkadaşım.
  Bilgisayardaki dosyaları temizleme programı.

 4. Yasin

  Can Yüksel’in dediği gibi CCleaner en çok kullanılan internet tarayıcıları, eklentiler, windows’un gereksiz dosyalarını temizliyor. Kayıt Defteri temizleme, sistem geri yükleme noktalarını silme, başlangıçta çalışan programları etkisiz haale getirme gibi birçok araçları da var

 5. TheKingston

  ccleaner gereksiz bence ben advanced system care yi kullanıyorum memnunum

 6. agg1401

  Bern birazdan az çok uygulayacağım.

 7. Kişisel Blog

  Arkadaşlar burada açıklanmak istenen virüs değilki, bilgisayar güvenliği ile ccleaner arasında ne bağlantı var onu çözemedim. ?

 8. Yasin

  hiç bir bağlantı yok
  a sadece çerezleri sildiği için çok az bir bağlantı olabilir

 9. zoran

  bilgisayarı güvenli imiş :)) zaten iki antivirüs proğramı kurarak bilgisayarını açık hale kendin getiriyorsun,
  iki antivirüs proğramıda birbirini virüs olarak görüp engelleyecek, tek antivirüs+(update)

 10. recep

  bilgi için tşler 🙂

Yorum yazın