PC’nize güvenlik kalkanı örün

16. BIOS’a parola koyun

Bilgisayarınızın BIOS ayarları değiştirilerek bir CD’den önyükleme yapılması, hatta işlemci ayarları değiştirilerek bilgisayarınızı kalıcı zarar verilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle BIOS’unuza parola koymanızı tavsiye ediyoruz. Anakartınıza göre değişmekle birlikte BIOS’a girmek için genellikle bilgisayar açılırken F2 veya Del tuşuna basmanız gerekir. Ardından Security veya benzer bir bölüme girerek BIOS yönetici parolanızı oluşturun.

17. Online tarama yapın

Sisteminizde kalıcı bir antivirüs programı olması elbette gerekli ama bazen farklı bir tarayıcıyla sisteminizi gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda online virüs tarayıcıları oldukça faydalı oluyor. Hemen hemen her antivirüs üreticisinin bir de online tarayıcısı mevcut. Bizim tavsiye edeceğimiz F-Secure’un tarayıcısına git.pcnet.com.tr/231 adresinden ulaşabilirsiniz. Bu online tarayıcı sisteminizde virüs bulursa temizliğini de yapabiliyor. Eğer tek bir dosyayı 20 antivirüs programıyla aynı anda taratmak istiyorsanız www.jotti.org adresini kullanabilirsiniz.

18. Process Explorer

Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan Process Explorer’ı yükleyip Windows Görev Yöneticisi’nin yerine kullanabilirsiniz. git.pcnet.com.tr/232 adresinden edinebileceğiniz Process Explorer, çalışan bir Windows sistemi hakkında Görev Yöneticisi’nden daha fazla bilgi verebiliyor; bu yüzden Görev Yönetici’nin yerini almak için biçilmiş kaftan.

Process Explorer’ı kullanmak için exe dosyası çalıştırdıktan sonra Options’tan “Replace Task Manager”ı seçin. Böylece bundan sonra Ctrl+Shift+Esc tuşlarına bastığınızda karşınıza Görev Yöneticisi yerine Process Explorer çıkacaktır. Tanımadığınız bir işlemle karşılaşırsanız işleme çift tıklayarak detaylarını inceleyebilirsiniz. Bir programın detaylarına girdikten sonra Verify düğmesine tıklayarak o dosyanın gerçekten o üreticiden geldiğini doğrulayabilirsiniz. TCP/IP sekmesinde de o programın kurmuş olduğu internet bağlantılarını görebilirsiniz. Bir program doğrulanamıyorsa ve dışarı giden bağlantılar varsa o programdan şüphelenmeniz için yeterli sebebiniz var demektir.

Process Explorer’ı Görev Yönetici’nin yerine kullanabilirsiniz.

19. Wi-Fi kapsamını daraltın

Kablosuz router’ınız destekliyorsa ve kablosuz ağ kartlarınız da router’dan çok uzakta değilse, ağ sinyalinin kapsama alanını daraltmak için aktarım gücünü (transmission power) azaltabilirsiniz. Bu yöntemle Wi-Fi sinyalini sadece evinizin ya da ofisinizin içini kapsayacak ve dışarıya taşmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

20. Casus yazılımlara kanmayın

Casus yazılımlar (spyware) bilgisayarınızdaki bazı bilgileri ve kullanım alışkanlıklarınızı sizin isteğiniz dışında kendi yaratıcılarına gönderirler. Reklam ajanları (adware) da bilgisayarınızda olduk olmadık zamanlarda reklam pencereleri açarlar. Bu iki tür zararlı yazılım da genellikle tam sürüm olduğu iddia edilen programlarla veya zararlı web siteleriyle birlikte gelir. Bunlardan kaçınmak için, girdiğiniz web sayfalarının açtığı açılır pencerelere (pop-up) veya sayfanın üzerine açılan reklamlardaki linklere tıklamayın. Aynı şekilde, bir anda karşınıza çıkan ve sisteminizde virüs bulduğunu iddia eden reklamlara da inanmayın. Yüklediğiniz tam sürüm yazılımların kullanım sözleşmelerine dikkat edin ve size bir reklam eklentisi, araç çubuğu vb. yüklemek isteyip istemediğiniz sorulduğunda “hayır” deyin.

10 yorum

 1. Bilgisayarım Zaten Güvenli 2 Antivirüs 1 tane cclaner ve 1 tanede özel tarama yapan program var virüs girdigi an hemen temizleme yapıyor 🙂

 2. Yasin

  Arkadaşım, CClener bir virüsten korunma yazılımı değildir.

 3. Can Yüksel

  ccleaner bir virüsten korunma programı deil arkadaşım.
  Bilgisayardaki dosyaları temizleme programı.

 4. Yasin

  Can Yüksel’in dediği gibi CCleaner en çok kullanılan internet tarayıcıları, eklentiler, windows’un gereksiz dosyalarını temizliyor. Kayıt Defteri temizleme, sistem geri yükleme noktalarını silme, başlangıçta çalışan programları etkisiz haale getirme gibi birçok araçları da var

 5. TheKingston

  ccleaner gereksiz bence ben advanced system care yi kullanıyorum memnunum

 6. agg1401

  Bern birazdan az çok uygulayacağım.

 7. Kişisel Blog

  Arkadaşlar burada açıklanmak istenen virüs değilki, bilgisayar güvenliği ile ccleaner arasında ne bağlantı var onu çözemedim. ?

 8. Yasin

  hiç bir bağlantı yok
  a sadece çerezleri sildiği için çok az bir bağlantı olabilir

 9. zoran

  bilgisayarı güvenli imiş :)) zaten iki antivirüs proğramı kurarak bilgisayarını açık hale kendin getiriyorsun,
  iki antivirüs proğramıda birbirini virüs olarak görüp engelleyecek, tek antivirüs+(update)

 10. recep

  bilgi için tşler 🙂

Yorum yazın