Resimleri Photoshop ile küçültün

Resimleri Photoshop ile küçültün

Web’de yayımlayacağınız ya da online uygulamalarda paylaşacağınız resim dosyalarını Photoshop’la uygun boyutlara getirin.

Dijital fotoğraf makineleri her geçen gün daha yüksek çözünürlüklerde fotoğraf çekme yeteneği kazanıyor. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar baskıda çok iyi sonuçlar verse de internette kullanmak istediğinizde sorun çıkarabiliyorlar. Photoshop’un fotoğrafları küçültmek için güzel bir özelliği var.

Bir resmi küçültmek derken aslında iki farklı şeyi kastediyoruz. Bunlardan biri resim dosyasının diskte kapladığı yer, bir diğeri de görüntünün piksel cinsinden ebadı. Photoshop’un “Save for Web” özelliği sayesinde resimleri her iki yönden en uygun şekilde küçültme şansına sahibiz.

Küçültmek istediğimiz resmi Photoshop’ta açarak işe başlıyoruz. Photoshop çoğu resim biçimini problemsizce açabiliyor. Save for Web özelliğiyle küçültülen dosyalarsa GIF, JPEG, PNG-8, PNG-24 ve WBMP (Wireless Bitmap) biçimlerinde kaydedilebiliyor. Yalnızca iki renkten oluşan WBMP günümüzde pek kullanılmıyor.

Photoshop’ta açtığımız resmi optimize edilmiş şekilde kaydetmek için File menüsünden Save for Web seçeneğine tıklıyoruz. Save As… seçeneğini kullanarak dosyayı farklı biçimlerde kaydetmek mümkün olsa da Save for Web seçeneğindeki ek özellikler ve kullanım kolaylığı çok daha ilgi çekici.

Save for Web bölümünde kaydedilecek resmin ön izleme görüntüsü eşliğinde gerekli ayarlamaları yapıyoruz. Örneğin JPEG biçiminde kaydedeceğimiz resmin kalitesini ya da GIF şeklinde kaydedeceğimiz resmin kalite kaybını burada ayarlayabiliyoruz. Her ikisi için de 100 birimlik hassaslık sunuluyor.

Save for Web bölümünde yalnızca resmin kalitesini değil, ebadını da ayarlama şansına sahibiz. Arayüzün sağ alt kısmında kalan Image Size sekmesinden istediğimiz büyüklüğü ayarlayabiliyoruz. Burada resim için uygun bulduğumuz büyüklüğü de belirledikten sonra üst kısımdaki Save düğmesine basarak işlemi tamamlıyoruz.

14 yorum

 1. okan

  resmi küçültünce boyutuda küçülüyo mu?

 2. uğur atmaca

  Tabiki küçülüyor. Ama paintte yapmak bu iş için çok daha hızlı ve kolay

 3. mehmet

  her zaman boyle ama beninki degişik vindovs7

 4. KitapMimi

  Shell Picture varken böyle uzun işlere ne gerek var yapmayın arkadaşlar..

 5. ahmet

  dijital kamera ile cektigim vesikalik boyutundaki resimlerimi A4 kagit uzerine printerden nasil cikarabilirim? veya hangi programi kullanabilirim. bunu bilen varsa yardim rica ediyorum..

 6. Gürkan

  Acdsee tavsiye ederim tolpu olarak iteğe bağlı olarak orantı bozmadan istediğiniz ebata resimleri tek tek değil toplu olarak küçültüp birde toplularak isim değiştirebiliyor resimleri düeltmek için birçok seçenek sunuyor.

 7. Birol

  Arkadaşlar Bir kaç resim küçültecekseniz basit şekilde yapabilirsiniz.Boyutlar Küçültmeden resmin mb boyutunu kb lere düşürebilirsiniz, ben web sitesi için hazırladığım toplu resimleri farklı image resizer programlar yardımı ile küçültüyorum..

 8. ahmet

  arkadaslar windows explorer 9 u indirdim fakat 8 de var olan zoom ozelligi kayboldu .sebebini bilen varmi,yoksa ben mi bulamadim .yardim lutfen

 9. birol

  windows hangi sürümünü kullanıyorsunuz.. ctrl basılı tutarak mause’nin tekerleğini yurutun bakalım oluyomu

 10. ahmet

  windows 7 64bit kullaniyorum birol kardes yazdiginiz gecerli mi?

 11. ahmet

  birol kardes zoom tamam tesekkurler…

 12. birol

  yazılan şeyler boşuna yazılmamıştır, denemekten zarar gelmez

 13. ensar

  Hiç gerek yok böle şeylere. Aç painti, tıkla ctrl+w ya, 100 değerlerini 70 falan yap yeter 😀

 14. Kurtuluş

  Slm. Arkadaşlar. Amacınız resim düzenlemekse illa Photoshop a gerek yok. GIMP i duymuş muydunuz? Sadece resimleriboyutlandırmakla kalmaz Photoshop ile yapabileceğiniz pek çok şeyi bedava yapma şansına sahip olursunuz. Açık kaynaklı GIMP in hem linux hemde windows versiyonu bulunuyor 🙂

Yorum yazın