Rohos Mini Drive ile USB belleğinizi şifreleyin

Rohos Mini Drive ile USB belleğinizi şifreleyin

1. Piyasada USB belleğinizi şifrelemeye yarayan birçok yazılım bulunmakta, ama bunların çoğu çalışmak için yönetici yetkilerine ihtiyaç duyuyor. Ücretsiz Rohos Mini Drive ise taşınabilir belleğinizde yönetici yetkilerine gerek duymadan şifrelenmiş bölümler yaratmanıza imkan tanıyor.
Öncelikle www.rohos.com/free-encryption/downloads/ adresine girip sadece 2.2 MB boyutundaki yazılımı indirin.

2. Programı çalıştırdıktan sonra “Setup USB flash drive” seçeneğine tıklayıp USB flaş belleğinizi takın. Rohos Mini Drive belleğinizi otomatik olarak tanıyacaktır. Yaratılacak disk bölümü için önceden tanımlı ayarları değiştirmek üzere ikinci “Change…” linkine tıklayın. Buradan sırasıyla sürücü harfini, disk boyutunu, dosya sistemini ve şifreleme algoritmasını değiştirebilirsiniz. Programın ücretsiz sürümünde kabul edeceği maksimum disk boyutu 1050 MB (1 GB)’dir.

3. “Specify password to access disk” ve “Confirm password” alanlarına istediğiniz şifreyi girdikten sonra “Create disk” düğmesine tıklayın. Şifrelenmiş bölümün oluşturulması birkaç dakika sürebilir. Oluşturma tamamlandıktan sonra şifrelenmiş sürücünüze Bilgisayarım üzerinden normal bir sürücüymüş gibi erişebilirsiniz. Dosyalarınızı kaydettikten sonra sürücüyü korumaya almak için sistem tepsisindeki Rohos simgesine sağ tıklayıp Disconnect’i seçmeniz yeterlidir.

Rohos Mini Drive’ın yüklü olmadığı bir bilgisayarda sürücünüze erişmek için Bilgisayarım’dan USB belleğinize girmeniz ve “Rohos mini.exe” dosyasına çift tıklayarak çalıştırıp şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır.

7 yorum

 1. hakkı

  yararlı bir paylaşım teşekürler

 2. Cemo

  Bence çok değişik ve bugünden itibaren bende şifrelemeye başlarım ..

 3. no-one

  1 gb bile yeterli önemli bilgilerimizi korumaya
  teşekkürler
  işime yarıycak

 4. No Name

  USB yi biçimlendirirse adam 😀

 5. İzzet Seydaoğlu

  Biçimlendiremez, kullanmıştım ben bu programı.

 6. kımkıo

  sakın kurmayın ben kurdum bılgılerı gectım flasımda gitti sımdı flasımı pc gormuyor ılk baslarda ıyıydı 2 gb sıfrelıyo guzel geldı ama sonucta flasım gıttı

 7. engin

  ben şifremi unuttum nasıl şifremi sıfırlarım flaş bellegimi acamıyorum ne yapmalıyım

Yorum yazın