Sağlam bir imaj almak için gereken 10 şey

Sağlam bir imaj almak için gereken 10 şey

Sağlıklı bir sistem imajı oluşturmak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, imaj öncesi bir şeyleri dışarıda bırakmadığınızdan emin olmaktır.

1) Sisteminizin imaj dosyasını oluşturmak için kullanacağınız yazılım demo ya da deneme sürümü olabilir. Bu nedenle imaj dosyanızı geri yüklemek istediğiniz o malum an geldiğinde elinizin altında bulundurmak üzere bir sistem yükleme CD’si oluşturmayı ihmal etmeyin. Aksi halde aldığınız imaj dosyası pek bir işinize yaramayacaktır.

2) Sisteminizin imajını almadan önce mutlaka işletim sistemi sağlayıcınız tarafından duyurulan güncellemeleri idirip kurun. Bu sayede sisteminizin en güncel halinin imajını almış olacaksınız. Ayrıca sisteminizin ne zaman çökeceği belli olmayacağı için yama ve güncellemeleri her defasında tekrar çekmek durumunda kalmanız kotanız ve değerli zamanınız için iyi olmayabilir.Eğer imaj aldıktan sonra duyurulan bir güncelleme varsa, imaj dosyanızı güncellemeyi ihmal etmeyin. İmaj alma yazılımları bu opsiyonu kullanıcılarına sunuyor.

3) Sisteminizi güncelledikten sonra kullandığınız tüm donanım ürünlerinin sürücülerini sisteminize yükleyin ve doğru çalıştıklarından emin olun. Ancak temel donanım yapılandırmanızda zaman içinde bir değişiklik olduysa (anakart, işlemci ya da PCIe kartlar gibi) imaj dosyanızı güncellemeyi unutmayın. Yoksa sisteminizi imajdan kurduğunuzda doğru çalışmayabilir.

4) İmaj dosyanızı şişirmemek adına güncellemeler ve sürcülerin ardından sadece en gerekli araçlara yer vermenizi öneririz. Bu anlamda sıkıştırılmış arşiv yöneticisi, PDF okuyucusu, Flash oynatıcısı ve codec paketlerine yer vermeniz yerinde olacaktır. Tabii Java yürütücüsü de gerekli bir bileşen. Bunun dışında kullandığınız özel bir araç daha varsa yükleyebilirsiniz. Bu araçların en güncel sürümlerini seçmeye özen gösterin.

6) Sırada olmazsa olmaz birkaç yazılım önerimiz var. Bunların başında anlık mesajlaşma yazılımları geliyor. Yeni Windows sürümlerinde dahili bir anlık mesajlaşma yazılımı olmadığından Live Messenger, Pidgin ya da Trillian gibi bir istemci kurmayı düşünebilirsiniz. İlk etapta imaj dosyanızın boyutunu büyüteceğinden ofis paketlerini eklemenizi önermiyoruz, bunun yerine Word ve Excel dosyalarınızı açabileceğiniz Abiword ve Gnumeric ikilisini öneriyoruz. Dilerseniz OpenOffice.org ya da Microsoft Office paketlerinden birini de tercih edebilirsiniz.

7) Olmazsa olmaz bir başka yazılımımız da güvenlik çözümleriyle alakalı. Eğer sürekli hesap tazelediğiniz bir güvenlik yazılımınız varsa bu yazılımı da kullanıcı bilgileriyle birlikte imajınıza ekleyebilirsiniz. Tabii tüm güncellemelerini yaparak. Ancak ücretsiz çözümlerden birini tercih ediyorsanız yine güncellemelerini yaptığınız bir sürümü imaj dosyanıza ekleyin. Benzer şekilde bir güvenlik duvarı (firewall) da kurabilirsiniz.

8 ) Alacağınız sistem imajı içerisinde sıkça oynadığınız oyunların yer almamasına özen gösterin. İmaj dosyanız mümkün olduğunca küçük bir boyuta sahip olsun diye uğraşın. Gerekirse bazı araçlardan feragat edin. Çünkü imaj dosyalarının genellikle sistemden bağımsız bir disk bölümü içerisinde tutulması önerilir. Bu nedenle küçük boyutlu imaj dosyaları sizin için avantajdır.

9) Oluşturduğunuz imaj dosyanızı mutlaka bir başka yere daha yedekleyin. Çünkü sisteminiz her zaman yazılımsal sorunlardan dolayı çökmez. Eğer sabit diskinizle alakalı bir sorun yaşarsanız en azından bir yedeğiniz de elinizin altında bulunsun. Bunun için sığıyorsa bir DVD kullanabilir ya da günümüzde fiyatları iyice düşen USB bellekleri tercih edebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz de USB belleklerden yana, çünkü optik medyalar çok çabuk zedelenirler.

10) Sisteminiz hemen çökecek ya da şu kadar ay dayanacak diye bir öngörü yapılamaz. Bu nedenle sistem imajınıza 1 yıldan uzun süre ihtiyaç duymazsanız güncellemeyi ihmal etmeyin. Çünkü bu süre zarfında imajınızı oluşturan işletim sistemi, sürücüler ya da yazılımlar için mutlaka güncellemeler çıkmış olacaktır. Eski bir sistem imajıyla geri yükleme yapıp, saatlerinizi güncelleme yaparak harcamamak için imaj dosyanızı 6 ayda bir güncellemeniz yerinde olacaktır.

6 yorum

 1. CengizHan

  Böylesine güzel bir imaj için hangi yazılımı önerirsiniz?

 2. Hasan

  Norton Ghost iyidir. Kullanabilirsiniz…

 3. Murat öztürk

  Acronis True Image Home 2009

 4. Aziz

  Gerçekten de tüm durumları anlatarak başarılı bir yazı oluşturmuşsunuz. Imaj oluşturmak gerçekten de çok çok çok faydalı bir iş. Herkesin öğenmesi adına tavsiye ederim.

 5. Şehmus

  Acronis Bu Konuda Çok Başarılı Bir Program Ayrıca Hızlıca İmaj Alıyor
  Ama Norton Ghost Karışık Ve Kullanımı Zor Bir Program

 6. Kemik

  Ghost programını lise yıllarında kullanıyordum ama şu an acronis bu anlamda çok daha iyi hizmet suınuyor.

Yorum yazın