Stylizer ile CSS kodlama

Tamamlama özelliği: CSS kodlarını düzenlemenize olanak sunan diğer yazılımlarda olduğu gibi Stylizer’da da otomatik tamamlama özelliği mevcut. Bir öğe için özellik atamak istediğinizde, siz özelliğin ilk birkaç harfini yazarken uyumlu olan seçenekler ekranın sağ alt kısmında görüntüleniyor. İsterseniz TAB tuşunu kullanarak ya da sağ alt kısımdan istediğiniz ifadeye tıklayarak işinizi hızlandırabiliyorsunuz.

Hizalama ve cetvel: Sayfalarınızdaki öğeleri büyütüp küçültmek ve hizalamak, Stylizer ile çok kolaylaşıyor. Öğelerin magrin ve padding tanımlamalarını birkaç tıklamayla değiştirebiliyorsunuz. Sayfanızdaki bazı öğelerin aynı yatay ya da dikey çizgide başlamasını sağlamakta kolaylık olması amacıyla Stylizer’a cetvel ve kılavuz çizgileri eklenmiş. Sayfanızın istediğiniz yerinden bir kılavuz çizgisi çekip, öğeleri buna göre hizalayabiliyorsunuz. Cetvel özelliği iste sayfanızda bulunan bir öğenin boyutlarını öğrenmek istediğinizde çok işe yarıyor. Bu da tasarım sürecinde işinizi kolaylaştırabilecek değerli bir özellik.

Dijital büyüteç: Stylizer’ın rakiplerini kıskandıracak en önemli özelliklerinden biri de büyüteci. Düzenlemekte olduğunuz sayfada bulunan bir öğeyi ayrıntılı şekilde incelemek istediğinizde kullanabileceğiniz bu araç, küçük alanlarda yapacağınız işlemleri ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Büyüteç sayesinde sayfanızdaki öğelerdeki tek piksellik kayma ve bozulmaları bile görebilir ve düzeltebilirsiniz.

Renk seçimi: Sırada yine Stylizer’ın etkileyici bir özelliği var. Sayfanızın içindeki bir öğenin renk özelliklerini ayarlamak istediğinizde, Stylizer’ın müthiş renk seçicisi devreye giriyor.

Diyelim ki, sayfanızdaki bir bölümün arka plan rengini belirlemek ya da değiştirmek istiyorsunuz. Stylizer’da açık olan CSS dosyasında bu tanımlamayı seçili hale getirdiğinizde, ekranın sağ alt köşesinde bir renk paleti ve bir de monitör simgesi görüntüleniyor. İşte bu monitör simgesine tıkladıktan sonra ekranın istediğiniz bir yerinden herhangi bir rengi alarak kullanabiliyorsunuz. İstediğiniz rengi kolayca alabilmeniz için otomatik bir büyüteç de kullanıma sunulmuş. Bunun dışında isterseniz Windows’un Paint’inde olduğu gibi standart renk paletinden istediğiniz rengi seçebiliyorsunuz.

Stylizer ve Firebug

Daha önce de belirttiğimiz gibi Stylizer’ı kullanırken görüntüleyici olarak sisteminizde kurulu bulunan tarayıcılardan istediğiniz birini seçebiliyorsunuz. Özellikle yaptığınız işin farklı tarayıcılarda verdiği sonucu görebilmek açısından tek tıklamayla kullanılan tarayıcıyı değiştirebilmek çok verimli bir özellik.

Stylizer’ı tarayıcı olarak Firefox’u seçerek kullanırken ek avantajlar kazanıyorsunuz. Bunlardan ilki, “Stakeout” özelliği. Bu özellik yalnızca Firefox üzerinden çalışıyor ve aktif hale getirmeniz durumunda CSS dosyasında seçili halde olan tanımlamanın etkilediği öğe sol taraftaki sayfada kırmızı bir çerçeveyle işaretleniyor.

Sisteminizde kurulu bulunan Firefox üzerinde FireBug eklentisi bulunuyorsa ek bir avantajınız daha var. Bu durumda Stakeout özelliği gelişiyor ve CTRL tuşuyla birlikte istediğiniz sayfa elementine tıklayarak kolayca biçimlendirmeye başlayabiliyorsunuz.

FTP’den kolayca gönderin

Stylizer ile düzenlediğiniz CSS dosyalarınızı FTP üzerinden kolayca yayınlanmakta olan web sitenize ulaştırabiliyorsunuz. Dosyalarda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra ekranın sağ üst bölümünde bulunan “Save” düğmesine tıkladığınızda Stylizer FTP bilgilerinizi soruyor. Bu özellik web tasarımcılarının işini çok kolaylaştırdığından varsayılan olarak belirlenmiş. Burada yalnızca bir kez FTP bilgilerinizi girdikten sonra yaptığınız değişiklikleri “Save” düğmesine tek tıklamayla sitenize gönderebiliyorsunuz. Elbette ki, düzenlediğiniz CSS dosyasını o an web sitenize göndermek yerine bilgisayarınıza kaydetmek de isteyebilirsiniz. Bu tür durumlar için CSS dosyalarını masaüstüne kaydetme seçeneğiniz de bulunuyor. Save diyalogunda FTP bilgilerini girmek yerine Stylizer’a dosyanın kaydedileceği disk konumunu da belirtebilirsiniz.

6 yorum

 1. semi

  şey acaba bu kodlara nasıl ulaşabiliriz

 2. ercan

  Harika bir program çok profösyönel sayılmam ama harika bir olay tam inceleyemedim daha eğer ücretsiz sürümünde kayıtla ilgili falan bir problem yok ise bence çok tutulur

 3. hasan525

  konuyu okudum programı beğendim ücretsiz sürümünü indiriyorum denicem

 4. asim

  arkadaşlar iyi güzel herşeyi anladıkta programı indirebileceğimiz link nerede acayip merak ettim sizce progam tanıtılan bir yerde link olmaması mantıklımı?

 5. Deniz

  Çok güzel. İndirme Linki nerde? yada biri verebilir mi?

Yorum yazın