Tarayıcı kısayolları

Tarayıcı kısayolları

Web’de sörf yaparken sihirli tuş kombinasyonlarını kullanarak işinizi bir hayli kolaylaştırabilirsiniz.

Artık bilgisayar kullanıcılarının büyük zamanı web tarayıcılar üzerinden internette dolaşmakla geçiyor. Sayısı artan online servisler ve internet içeriğine evde, işte ve okulda tarayıcıları kullanarak erişiyoruz. Bu hayati yazılımların tuş kombinasyonlarıyla sunduğu kolaylıklar bu yüzden kullanıcılar için çok değerli.

CTRL – Enter

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

Tarayıcınızın adres çubuğuna www. İle başlayan ve .com uzantısı ile biten bir adres yazmanız gerektiğinde, adresin yalnızca ortadaki kısmını girdikten sonra CTRL tuşu ile birlikte Enter tuşuna basarsanız, tarayıcınız adresin başındaki ve sonundaki bölümlerini otomatik olarak ekleyecektir.

ALT – D

Firefox, Safari, Chrome

Herhangi bir sayfada içeriği incelerken farklı bir adrese gitmek için adres çubuğuna yeniden adres yazmak istediğinizde elinizi fareye götürmek zorunda değilsiniz. Fareyle adres çubuğuna tıklamak yerine ALT tuşuyla birlikte D tuşuna basmanız, adres çubuğunun aktif hale gelmesi için yeterli olacaktır. Aynı görevi Internet Explorer’da ALT – A tuş kombinasyonu yerine getiriyor.

CTRL – fare tekerleği

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

İncelemekte olduğunuz sayfayı büyütmek ya da küçültmek istediğinizde, tarayıcınızın arayüzündeki yakınlaştırma bölümüne mecbur değilsiniz. Klavyenizdeki CTRL tuşunu basılı tutarak farenizin tekerleğini çevirdiğinizde, sayfadaki içeriğin büyütülüp küçültüldüğünü göreceksiniz. Chrome ve Safari bu durumda yalnızca metinlerin boyutunu değiştirirken, Internet Explorer, Firefox ve Opera sayfada bulunan resimleri de büyütüp küçültüyor.

CTRL – T

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

Sekmeli tarama, artık tüm modern tarayıcılar için standart bir özellik. Yeni bir sayfa açmak için yeni bir pencere kullanmak yerine mevcut pencerenin içinde yeni bir sekme açmak gerçekten çok kullanışlı. Sörf sırasında yeni bir sekme açmak için klavyenizdeki CTRL tuşu ile birlikte T tuşuna basmanız yeterli.

CTRL – F4

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

Yeni bir sekme açmanın kısa yolundan bahsettikten hemen sonra, sekmeleri kapatmak için kullanılabilecek bir kısa yoldan bahsedelim. Klavyenizdeki CTRL tuşuyla birlikte F4 tuşuna basmanız durumunda, aktif olan sekme kapatılacaktır. Tarayıcınızda yalnızca bir sekme açıkken bu işlemi yaptığınızda Internet Explorer ve Google Chrome tarayıcıyı tümden kapatırken, Firefox ve Opera ekranı boşaltıyor, Safari ise tepkisiz kalıyor.

CTRL – sol tuş

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

Tarayıcınızda açık olan sayfada bulunan bir bağlantıya CTRL tuşunu basılı tutarak farenizin sol tuşu ile tıklamanız durumunda, hedef sayfa tarayıcınız içinde yeni bir sekmede açılacaktır. Aynı işi Shift tuşuyla yapmak Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome’da bağlantının yeni bir pencerede açılmasını sağlıyor. Shift – sol tuş Safari’de herhangi bir tıklama gibi algılanırken Opera Shift’le birlikte tıklanan bağlantıyı yeni sekmede açıyor.

9 yorum

 1. Merhaba,
  Sitenizdeki bütün konuları inceleme fırsatım olmadı ama bikaç konuyu inceledim ve sayenizde çok yararlı bilgiler öğrendim.Sitenizde bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.Bundan sonra blogunuzun sürekli takipcisi olacağım…

 2. Buğra

  Harika paylaşımlarınız var ve artık bende bir takipçinizim 🙂

 3. caner

  CTRL tuşu basılı iken W tuşunada basarsanız tarayıcınızı kapatır 😀

 4. Serkan Akgöz

  Çoğunu biliyordum, alt + d hariç.

 5. Qamil

  Faydalı bir çalışma çok tşk edrm

 6. Serkan Çelik

  paylaşım guzel bende nette takılmayı seven ve ılgısayarla ılgılenmeyı seven bırıyım bırde abı
  Sekmeler arasında gezme var
  ctrl tab bı sonrakı sekmeye gecırır.
  ctrl shıft tab da bır oncekı sekmeye gecırıyor .

 7. Yazılımcı

  Şunlar da işinize yarayabiliri (Firefox)

  Shift + Enter = “www. .net” ekler.

  Ctrl + Shift + Enter = ” www. .org ” ekler.

  Ctrl + Shift + T = Kapatılan sekmeleri kapatma sırasına göre tersten yeniden açar.

  Ctrl + Tab = Sekmeler arasında gezinmenizi sağlar.

  Ctrl + (herhangi bir rakam) = Direkt olarak o sekmeye gider. Öreneğin bu sayfa sizin 5. sekmeniz ise; Ctrl + 5 yaparsanız direkt bu sayfayı gösterir.

 8. necati

  pekiya firefox,chrome,opera,IE gibi tarayıcılarda FARE kullanmadan sekmeden sekmeye nasıl atlayabiliriz….

 9. necati

  tamam cevabımı aldım

Yorum yazın