Tarayıcı kısayolları

Geri tuşu

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

Sörf sırasında ulaştığınız bir sayfada bulduğunuz içeriği beğenmeyip, önceki sayfaya geri dönmek istediğinizde, arayüzdeki geri düğmesine tıklamak yerine klavyenizdeki geri (backspace) tuşuna basabilirsiniz. Benzer şekilde ileri düğmesine tıklamak yerine Shift tuşuyla birlikte geri tuşuna basmak da geçerli bir yöntem.

F11

IE, Firefox, Opera

Tarayıcınızla incelediğiniz bir web sayfasını tam ekran görüntülemek istediğinizde klavyenizdeki F11 tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu durumda tarayıcının araç ve durum çubukları ortadan kaybolacak, ekranınızın tümünde incelemekte olduğunuz sayfa görüntülenecektir. Google Chrome’a yakın zamanda eklenecek olan bu özellik Safari’de de kurulan bir eklenti ile mümkün kılınabiliyor.

CTRL – K

Firefox, Safari, Chrome

Tarayıcınızın arayüzüne entegre edilmiş arama formunu sıkça kullanıyorsanız bu klavye kısa yolu çok işinize yarayacak. CTRL tuşu ile birlikte K tuşuna basmanız durumunda Safari ve Firefox’ta dahili arama formu aktif hale geliyor. Google Chrome ise adres çubuğunu aktif hale getirerek başına bir soru işareti koyuyor. Böylece yazdığınız herhangi bir ifade, Enter tuşuna basmanızla birlikte arama motorunda kolayca sorgulanıyor.

F5 ve CTRL – F5

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

İncelemekte olduğunuz sayfanın yeniden yüklenmesini (yenilenmesini) istediğinizde, elinizi fareye götürmek yerine klavyenizdeki F5 tuşuna basabilirsiniz. F5 tuşuna basarken CTRL tuşunu basılı tutmanız durumunda Internet Explorer ve Firefox önbelleğe alınmış dosyaları da en baştan yükleyecektir.

CTRL – D

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

Internet Explorer’da Sık Kullanılanlar adıyla, diğer tarayıcılarda da genellikle Yer İmleri (Bookmarks) adıyla anılan bölüm, web’de keşfettiğimiz ve daha sonra tekrar ihtiyaç duyabileceğimiz sayfaları saklamak için her zaman elimizin altında. İncelemekte olduğunuz sayfayı bu bölüme kaydetmek için tüm tarayıcılarda CTRL tuşuyla birlikte D tuşuna basmak yeterli oluyor. Ayrıca kaydettiğiniz sayfaları görmek ve düzenlemek için CTRL – B tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

CTRL – F

IE, Firefox, Opera, Safari, Chrome

İncelemekte olduğunuz belgenin içinde bir sözcüğü bulmak istediğinizde CTRL tuşuyla birlikte F tuşuna basarak arama formunu aktif hale getirebilirsiniz. Farklı tarayıcılarda farklı kullanım özelliklerine sahip olan arama özelliklerinin en önemli ortak noktası, aynı kısayol tuşlarıyla açılıyor olmaları.

9 yorum

 1. Merhaba,
  Sitenizdeki bütün konuları inceleme fırsatım olmadı ama bikaç konuyu inceledim ve sayenizde çok yararlı bilgiler öğrendim.Sitenizde bu güzel bilgileri bizimle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum.Bundan sonra blogunuzun sürekli takipcisi olacağım…

 2. Buğra

  Harika paylaşımlarınız var ve artık bende bir takipçinizim 🙂

 3. caner

  CTRL tuşu basılı iken W tuşunada basarsanız tarayıcınızı kapatır 😀

 4. Serkan Akgöz

  Çoğunu biliyordum, alt + d hariç.

 5. Qamil

  Faydalı bir çalışma çok tşk edrm

 6. Serkan Çelik

  paylaşım guzel bende nette takılmayı seven ve ılgısayarla ılgılenmeyı seven bırıyım bırde abı
  Sekmeler arasında gezme var
  ctrl tab bı sonrakı sekmeye gecırır.
  ctrl shıft tab da bır oncekı sekmeye gecırıyor .

 7. Yazılımcı

  Şunlar da işinize yarayabiliri (Firefox)

  Shift + Enter = “www. .net” ekler.

  Ctrl + Shift + Enter = ” www. .org ” ekler.

  Ctrl + Shift + T = Kapatılan sekmeleri kapatma sırasına göre tersten yeniden açar.

  Ctrl + Tab = Sekmeler arasında gezinmenizi sağlar.

  Ctrl + (herhangi bir rakam) = Direkt olarak o sekmeye gider. Öreneğin bu sayfa sizin 5. sekmeniz ise; Ctrl + 5 yaparsanız direkt bu sayfayı gösterir.

 8. necati

  pekiya firefox,chrome,opera,IE gibi tarayıcılarda FARE kullanmadan sekmeden sekmeye nasıl atlayabiliriz….

 9. necati

  tamam cevabımı aldım

Yorum yazın