Twitter’dan daha iyi yararlanın

Twitter’dan daha iyi yararlanın

Twitter’ın önlenemez yükselişini tebrik etmek amacıyla, “Tweet”leme deneyiminizi daha üste çıkaracak, mikro-blog’lama sansasyonundan kendinize düşeni almanızı sağlayacak 12 yolu sizlere açıklıyoruz.

Ünlüleri takip edin

Herhalde Twitter’ın bu denli hızla yükselmesindeki en büyük etken servisi kullanan ünlüler. Yurtdışında olduğu gibi, Türkiye’de de birçok ünlü Twitter’ı kullanıyor, bunlardan hemen ikisini saymak gerekirse, Sertab Erener (twitter.com/sertaberener) ve Demir Demirkan (twitter.com/demirdemirkan) dilimizin ucundan süzülüyor gibi. Yurt dışından örnek isterseniz, CelebrityTweet (www.celebritytweet.com) ve Valebrity (www.valebrity.com) gibi adresleri takip edebilirsiniz.

Trendleri takip edin

Twitter, çağın kültürel ruhunu takip etmek için önemli bir kaynak, fakat nereden başlamanız gerekiyor? Bu noktalardan biri Twitscoop (www.twitscoop.com) gibi bir adresten başlamak olabilir. Bu site Twitter üzerinde devam eden diyalogları takip ederek, o anda en çok bahsi geçen ve birbiriyle alakalı tweetleri takip ediyor. Bu siteyle birlikte, Twitterfall (www.twitterfall.com) sitesini de kendi seçtiğiniz konu başlıkları hakkındaki tweet’leri okumak için kullanabilirsiniz.

Etiketler kullanın

Bir kare sembolüyle birlikte etiketler kullanarak yazdığınız tweet’ler, Hashtags (www.hashtags.com) veya Twitter’ın kendi arama motoru (http://search.twitter.com) üzerinde spesifik etiketleri arayan kullanıcılar tarafından bulunmanızı sağlayacaktır. Hashtag olarak adlandırılan bu etiketleme yöntemi, aynı konu üzerinde konuşan diğer Twitter kullanıcıları ile devasa bir diyalog içine girmenizi de sağlar. Mesela #haftasonuneyapmalı gibi bir etiket ile diğer Twitter’cılara hafta sonu ne yapılacağı konusunda tüyolar verebilirsiniz.

Arayüzünüzü değiştirin

Twitter’ın web sitesi basit, fonksiyonel ve kolayca kullanılabiliyor, ancak masaüstü bilgisayarınızdan tweet’lemenize olanak tanıyacak daha iyi bedava çözümler var. Bunlardan biri olan TweetDeck (www.tweetdeck.com) favorilerimizden. Tek bir ekranda ana akışın ve size verilen cevapların takibini sağlayan uygulama, aynı zamanda size özel gönderilmiş mesajların da takibini yapıyor. Takip ettiğiniz tweet’lere doğrudan cevap verebilmenizi sağlayan uygulama, aynı zamanda eklediğiniz URL’leri kısaltan servislerin entegrasyonunu sağlıyor. Dilerseniz Facebook hesabınıza da durum güncellemesi yapıyor. TweetDeck dışında alternatif isterseniz Thwirl (www.thwirl.org) ve Spaz (http://funkatron.com/spaz) da var.

1 yorum

  1. gizem

    kendi, profilimizde birini etiketlediğimiz zaman başkasının profilinde neden çıkmıyor.bunun için o kişininde beni takip ediyor olması mı gerekli yoksa bişeyler onaylaması mı gerekli önemli bi konu benim için yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Yorum yazın