Video işleme yazılımları

Video işleme yazılımları

Ev yapımı videolarınızı düzenleyebileceğiniz ve kendinize özel filmler hazırlayabileceğiniz, birbirinden eğlenceli ve kullanışlı video işleme yazılımlarını sizler için inceledik.

Televizyonda ya da sinemada izlediğiniz filmlerin nasıl yapıldığını merak ettiniz mi hiç? Ya da birbirinden etkileyici efektlerin filmlere nasıl eklendiğini düşündünüz mü? Aslında bu işlemlerin büyük bir kısmı profesyonel ekipler ve pahalı donanımsal desteklerle gerçekleştiriliyor. Fakat günümüzün ortalama bir ev bilgisayarı ve orta halli bir video işleme yazılımıyla vizyona sokulacak bir film kadar olmasa da sevdiklerinizle izleyip eğlenceli saatler geçirebileceğiniz filmler hazırlayabilirsiniz.

Video işleme yazılımlarının büyük bir kısmı artık ev kullanıcılarına yönelik hazırlanmaya başlandığından sadece birkaç tıklamada videolarınızı bölebiliyor ya da geçiş efektleri oluşturabiliyorsunuz. Bu anlamda Pinnacle Studio ya da Adobe Premiere gibi giriş seviyesi bir yazılım kullanıyorsanız Holywood filmlerine özgü efektlerin birçoğunu tek tıklamayla çalışmalarınıza uygulayabiliyorsunuz. Zaten bu yazılımlarının tutulma nedenlerinin başını, sinemalarda görmeye alıştığımız efektlerin ev yapımı videolarımıza kolayca uygulanabilmesi çekiyor. Hatta Sony Vegas Pro ve Pinnacle Studio gibi bluebox (ya da greenbox) destekleyen bir yazılım kullanıyorsanız uygun bir ortam ve hallice iyi bir kamerayla gayet profesyonel çalışmalara imza atmanız mümkün.

Hangi yazılımı seçmeli?

Evde video kesip biçmeye uygun bir bilgisayarınız ve bolca zamanınız varsa artık bir yazılım seçmeye geliyor sıra. Bu aşamada ne yapmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Örneğin basitçe düzenlemeler yapmak ve videolarınıza jenerik benzeri küçük eklentiler yapmak istiyorsanız ücretsiz bir yazılım tercih edebilirsiniz. Hatta bunun için kullandığınız işletim sistemiyle entegre çalışan araçlara da başvurabilirsiniz. Ancak daha çok eğlenmek ve daha profesyonelce görünen işler yapmak istiyorsanız, ev kullanıcılarına göre orta halli diyebileceğimiz fiyat etiketleriyle birlikte satılan yazılım çözümlerine göz gezdirebilirsiniz. Bu aşamada akıllara hemen Pinnacle Studio, Adobe Premiere ya da Sony Vegas gibi isimler geliyor. Ancak kararınız ne tarafta olursa olsun en az 3 GHz’lik bir işlemci, 1 GB bellek ve paylaşımsız bir grafik kartı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu değerler çalışacağınız çözünürlüğe göre de değişiklik gösterebilir. Küçük uyarımızın ardından artık sizler için seçtiğimiz yazılımlara bir göz atabiliriz. Ücretsiz çözümlerle başlıyoruz.

Windows Movie Maker

Sahip olduğunuz video kamerayla çektiğiniz görüntüleri düzenlemek için kolay kullanımlı ve başarılı bir yazılım arıyorsanız öncelikle eldeki çözümlere bir göz atmanızı öneririz. Bu anlamda Windows Me/XP ya da Vista kullanıyor olmanız, bu önerimizi kullanabilmek için yeterli. Windows 7 içinse Windows Live Movie Maker mevcut.

Windows Movie Maker, Windows Me sürümünden beri hayatımızda olan bir yazılım. İlk çıktığı dönemlerde çok da başarılı olduğunu söyleyemeyeceğimiz Movie Maker, Windows XP ile olgunlaştı ve yeni nesil Vista ile de başarılı bir video işleme yazılımı halini aldı. Bu anlamda özellikle tatil, ev partileri, özel günler ya da geziler gibi arkadaşlarınızla paylaşacağınız ve arşivleyeceğiniz türden çekimlerinizi işlemek için rahatlıkla Movie Maker’ı kullanabilirsiniz.

Herhangi bir ek kurulum ya da güncelleme yapmanıza gerek kalmadan, Başlat menüsünden ulaşabileceğiniz yazılım, özellikle video kameradan görüntü alabilmesi ve oluşturduğunuz filmleri video kameranız üzerinden, kullandığınız kasetlere kaydedebilmesiyle öne çıkıyor.

İşe, yazılımı açmakla başlıyoruz. Ardından kameradan görüntü aktaracaksanız (bu aşamada kameranızla verilen bir yazılıma ihtiyaç duymazsınız) “Dijital Kameradan Al” seçeneğini tıklayarak, bilgisayarınıza bağlamış olduğunuz kameranıza erişebilirsiniz. Bu uygulama kameranızın bağlantı arabirimine ve videolarınızın uzunluğuna bağlı olarak biraz zaman alabilir. Eğer sabit diskinize kaydetmiş olduğunuz videoları kullanmayı düşünüyorsanız işiniz çok daha kolay. “Video Al” seçeneğini tıklayıp, açılan pencereden videolarınızın bulunduğu dizine geçerek dilediklerinizi yazılıma aktarabilirsiniz.

Sürükleyin ve bırakın!

Windows Movie Maker, video işleme konusunda hiçbir uzmanlığı olmayan ev kullanıcılarına yönelik hazırlanmış bir yazılım olduğundan sadece sürükle-bırak yöntemini kullanarak videolarınızı işlemeye başlayabilirsiniz. Nasıl mı?

Öncelikle yazılıma aktardığınız videoları tek tek (ya da kafanızdaki montaj sırasına göre) aşağıdaki karelerin içerisine sürükleyin. Bu aşamada film karelerinin arasında yerini almış olan küçük geçiş kareciklerine de dikkat edin. Bu karecikler sayesinde birbirinden bağımsız görüntüleriniz arasında geçiş efektleri oluşturabilirsiniz. Bunun için kareciklerin üzerine tıklayıp, sol üst sütunda yer alan “Geçişler” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu aşamada açılacak olan geniş geçiş efektlerinden dilediğiniz bir tanesini filminize uygulayabiliyorsunuz.

Film film içinde

Movie Maker’ın en güzel taraflarından birisi de bir film klibini kendisinden önce gelen film klibi içerisine kaydırabilmeniz. Bu sayede göze çok hoş gelen ve TV programlarından da görmeye alıştığımız bir geçiş efektini uygulamış oluyorsunuz.

Bu efekti kullanabilmek için öncelikle yazılımın düzeninde küçük bir düzenleme yapmamız gerekecek. Ön tanımlı olarak film karesi şeklinde bizi karşılayan şeridi, zaman çizelgesine dönüştüreceğiz. Bunun için “Film Şeridi” yazan yere tıklayıp, seçeneği “Zaman çizelgesi” olarak değiştirmemiz gerekiyor. Bu uygulamadan sonra karelerin yerini filmimizin zaman göstergeli şeridi alıyor. Artık bir film klibini tutup, önünde yer alan klibin içerisine kaydırabiliriz. Bu şekilde hoş bir efekt yaratmış oluyoruz. Basit ve işletim sistemine entegre bir yazılım için hiç de fena değil, değil mi?

Kdenlive

Eğer kullandığınız işletim sistemi Linux ise (mesela Pardus) yine sisteme neredeyse entegre diyebileceğimiz bir yazılım olan Kdenlive’ı kullanabilirsiniz. Linux üzerinde video kesip biçmek Kdenlive ile oldukça kolay ve eğlenceli bir hal alıyor. Hemen her şeyi sürükle bırak mantığıyla yapabiliyorsunuz. Bu anlamda Windows işletim sistemleriyle birlikte gelen Movie Maker yazılımıyla kıyaslayabiliriz. Bu iki yazılım arayüz ve kullanım kolaylığı bakımından oldukça benzerler. Ancak Kdenlive, muadili Movie Maker gibi sadece WMV formatını değil hemen her video, ses ve imaj formatını kullanmanıza imkan veriyor. Bu anlamda bir adım daha öne çıkan Kdenlive aynı zamanda kameranızla eş zamanlı kayıt yapmanıza da imkân veriyor. Böylelikle kameranızın sunduğundan daha kaliteli bir çekim yapma imkânına sahip oluyorsunuz.

Kdenlive ile işleyebileceğiniz formatlar arasında MPEG, AVI, DV, VOB, WAV, OGG, MP3, GIF (canlandırmasız), JPG, PNG ve SVG sayılabilir. Gördüğünüz üzere Kdenlive oldukça fazla çokluortam dosyasını çalışmalarınızda kullanabilirsiniz. Benzer şekilde MPEG, DV, VOB, Realvideo, Flash, Theora, WAV, MP3, XviD ve QuickTime gibi oldukça geniş bir format yelpazesinde çıktı alabiliyorsunuz. Bu anlamda Kdenlive ücretli ve profesyonel video işleme yazılımlarından sonra gelen en iyi seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Kdenlive ile kendi filminizi hazırlayın

Kdenlive ile video kameranızdan çekimlerinizi bilgisayarınıza aktarmak ve onları kesip biçerek kendinize özel çalışmalar gerçekleştirmek bir hayli kolay demiştik. Şimdi gelin yazılımımızın nasıl kullanılacağını basit bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Yazılıma bir video dosyası eklemek için öncelikle video kaynağını belirtmeniz gerekiyor. Bu aşamada bir video kamera ya da webcam kullanabileceğiniz gibi, arayüzün üst tarafında yer alan menüden Proje > Klipleri Ekle seçeneğini de kullanabilirsiniz. Bu aşamada Microsoft’un kullandığı WMV formatı hariç, yukarıda saydığımız birçok popüler video uzantısını Kdenlive içine aktarmakta sorun yaşamayacağınızı belirtelim.

Oldukça basit olan bu işlemi hazırlamayı düşündüğünüz projenize göre dilediğiniz kadar yineleyebilirsiniz. Yazılıma eklediğiniz klipler, Proje Ağacı adlı sekmede otomatik olarak sıralanacak. Bu aşamadan sonra Proje Ağacı’nda yer alan klipleri sürükle-bırak yöntemiyle yazılımın alt tarafında yer alan zaman dilimi paneline aktarabilirsiniz. Artık dilediğiniz yerden kesip biçerek ya da diğer kliplerle birleştirerek filmlerinizi oluşturmaya geçebilirsiniz.

Eğer kliplere ayrıca ses ekleyecekseniz, video dosyası ekler gibi ses dosyası da ekleyebileceğinizi söyleyeyim. Bu noktada bilmeniz gereken, ses dosyalarını video dosyalarının alt tarafına; İz 2, İz 3 diye adlandırılan zaman dilimi kanallarına yüklemeniz gerektiğidir. Tabii videoların ses kanallarını da kapatmalısınız. Aksi halde sesler üst üste bineceğinden istemeyeceğiniz bir sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bunun için video yüklediğiniz kanalların başındaki ses işaretine tıklayıp, videoların sesini kapatabilirsiniz. Tabii çalışmanıza dilediğiniz kadar iz kanalı ekleyebileceğinizi de söyleyelim.

Kdenlive, çalışmalarınıza efektler de eklemenize imkan veriyor. Bunun için Mizanpaj menüsünü kullanabilirsiniz. Fakat bu noktada Kdenlive’ın beraberinde getirdiği efektlerin oldukça amatörce olduğunu da ekleyelim.

Videonuzu tamamladığınızda Dosya > Zamançizgisini Dışarı Aktar yolunu kullanarak dilediğiniz formatta kaydedebilir ya da DVD olarak yazdırabilirsiniz. Eğer projeye daha sonra ekleme yaparım derseniz, Dosya > Farklı Kaydet yolunu izleyerek projenizi kaydetmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

7 yorum

 1. Işıntan Kurşun

  İyi Günler yaptığınız inceleme gayet güzel ve açıklıyıcı olmuş bende sony vegas programını kullanıyorum ve gayette başarılı bir yazılım ancak artık daha da proffesyonele geçmek istiyorum.İnternette yaptığım bazı araştırmada Adobe Firmasının Adobe After Effects programı çok proffesyonel diyorlar bazı videolar izledim gerçektende öyle filmlerdeki effekleri küçük eklentilerle yaratabiliryor.Adobe After Effects programını niye incelemediğinizi merak ediyorum oda gayet başarılı bir program.

 2. Faruk Akhan

  After Effects diğer programlara nazaran video işleme değil birebir video’yu en baştan yapma programı ve buraya işlenebilecek kadar da kısa bir anlatıma sahip olabileceğini zannetmiyorum.

 3. Emin

  Faruk AKHAN arkadaşımıza katılıyorum. After Effects programı ciddi bir film hazırlama programı. Bunun eğitimi ancak uzman bir kişi tarafından yada kitaplar aracılığı ile öğrenilebilir. Hala bir çok yapım firması After Effects programından istifade etmektedir.

 4. Qamil

  Teşekkürler çok yararlı oldu

 5. mchd

  Çok açıklayıcı olmuş. Araştırmada yardımcı olan arkadaşlara teşekkürü borç bilirim.
  Saygılar..

 6. ali bilgili

  vegas pro ve adobe premier i denedim fakat kullanamadım belki anlatım dersi filan vardır ama….

 7. resul

  arkadaşlar merhaba. ben ilk baştaki yeşil perdeli bi fotoğraf var onun nasıl yapılabileceğini merak ediyorum. kamera canlı çekim esnasında monitöre fonlu olarak nasıl yansıtabilirim. mail adresime bilgi vermeniz mümkünmü [email protected]

Yorum yazın