Windows Movie Maker ile jenerik hazırlama

Windows Movie Maker ile jenerik hazırlama

Ev yapımı videolarınıza Windows Movie Maker’la başlık ve jenerik eklemek çok kolay.

Ev kullanıcılarının en çok kullandığı cihazların başında video kameralar geliyor. Özel günlerde yapılan çekimleri de DVD ya da VCD’lere kaydetmek bu işin en eğlenceli noktalarından diyebiliriz. Ancak bu videoları ham haliyle saklamak yerine düzenlemeler yapmak çok daha etkileyici sonuçlar verebilir. Örneğin belli yerleri kesip atarak videolarınızdan hoşlanmadığınız görüntüleri çıkartabilirsiniz. Benzer şekilde videolarınızın arka planlarına hoş müzikler ekleyerek daha renkli bir film elde edebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra filmlerinize başlıklar ve jenerikler ekleyerek daha profesyonel çalışmalar ortaya çıkartabilirsiniz. İşin en güzel kısmı da bu tip işlemler için Windows’la birlikte gelen Windows Movie Maker yazılımını kullanabilmeniz diyebiliriz. Bu yazılım sayesinde sadece sürükle bırak mantığıyla kameranızdan aktardığınız videolarınızı düzenleyebilir, arka planına müzikler koyabilir, geçiş efektleriyle süsleyebilir ve jenerik ekleyerek daha profesyonel bir görünüm katabilirsiniz.

Birkaç tıklamayla jeneriğiniz hazır

Movie Maker kullanarak başlık ve jenerikler hazırlamak sadece birkaç tıklamanızı alıyor. Bu nedenle üçüncü parti, yarı profesyonel ve profesyonel yazılımları denemeden önce mutlaka Movie Maker’ı kurcalamanızı öneririz.

Şimdi gelin Başlat > Tüm Programlar > Windows Movie Maker yolunu takip ederek yazılımımızı açalım ve filmlerimize jenerik eklemenin ne kadar basit olduğunu görelim.

Windows Movie Maker’ı çalıştırdığınız zaman sizleri oldukça basit ve sade bir şekilde hazırlanmış kullanıcı arabirimi karşılıyor. Bu arabirim üzerinden sürükle-bırak mantığıyla videolarınızı aktarıp, hemen çalışmaya başlayabilirsiniz.

Eğer kullandığınız bir video kameradan video aktarmak istiyorsanız, kameranızı bilgisayarınıza bağladıktan ve Bilgisayarım simgesi altında gördükten sonra Movie Maker arayüzünde bulunan “video aygıtından yakala” seçeneğini kullanmanız yeter.

Videolarınızı Movie Maker ile düzenlemek, geçiş efektleri eklemek ve tekrar kaydetmek üzerinde durmadan (bu başka bir yazının konusu) hemen “başlık ve jenerik” hazırlama kısmına geçiyoruz. Bunun için “Filmi düzenle” başlığının altına geçiyoruz.

2 numaralı kısımda yer alan “Filmi düzenle” bağlantısına tıkladıktan sonra açılan seçeneklerden “Yazı ve jenerik hazırla” yolunu takip ediyoruz. Burada bizi “Başlık hazırlama” menüsü karşılayacak. Filmin başına ekle seçeneğiyle devam ediyoruz.

Şimdi bizi başlık hazırlama ekranı karşılayacak. Bu ekran, üst üste duran iki metin kutusundan oluşuyor. Üstteki kutuya filmimizin başlığını yazıyoruz. Alttaki kutuya da filmimizi anlatan bir slogan giriyoruz.

Bu işlemin ardından başlık ve sloganda kullandığınız kaydırma efektlerini değiştirebileceğiniz bir bağlantının hemen alt tarafta yer aldığını hatırlatmak isteriz. Bu bağlantıya tıklayarak dilediğiniz gibi bir başlık efekti seçebilirsiniz.

Bu efektlerden birini atadıktan sonra yine efekt seçme bağlantısının alt tarafında yer alan yazı tipi ve rengini değiştirebileceğiniz bir başka bağlantı olduğunu göreceksiniz. Bu bağlantıyı kullanarak sisteminizde yüklü bulunan bir fontu atayabilirsiniz.

Başlığınızı düzenlemeyi bitirip filminizin başına ekledikten sonra sıra jenerik oluşturmaya geliyor. Bu işlem için de yine ana seçenek menüsünün 2. kısmından “yazı ve jenerik hazırla” bağlantısını seçip, “filmin sonuna jenerik ekle” yolunu takip ediyoruz.

Bu aşamada bizi hücrelerden oluşan bir jenerik oluşturma ekranı karşılıyor. Bu ekrandaki hücreleri dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Bu işlem bittiğinde filminizde emeği geçenlerin adları da jeneriğinizde yeralmış olacak.

Jeneriğinizin içeriğini belirledikten sonra sıra yine akış efektlerini seçmeye geliyor. Bu işlem için de  hücreli kutucukların yer aldığı ekranın alt tarafındaki “yazı animasyonunu seç” bağlantısını kullanıyoruz. Biz ön tanımlı efekti tavsiye ederiz.

Yazı animasyonunuzu belirledikten sonra sıra fon seçimini gerçekleştirmeye geliyor. Bu işlem için de “Yazı metninin yazı tipini ve rengini seç” bağlantısını kullanıyoruz. Bu aşama da tamamlandıktan sonra jeneriği filmimize ekliyoruz.

Yorum yazın