Word’de ustalaşın

Word’de ustalaşın

Bilgisayarda yazı yazmak konusunda vazgeçilmez bir program olan Word’ün inceliklerini keşfedin.

Resmi dairelerin daktilo sesleriyle inlediği günlerden bugünlere gelirken, bilgisayarlar yazı yazmak ve hesap yapmak gibi birçok işi mekanik aletlerden devraldı. Bugün okuyan ve çalışan milyonlarca insan yazı yazmak, yazdıklarını başkalarıyla paylaşmak ve kağıda dökmek için bilgisayarları kullanıyor. Microsoft’un Office paketinin meşhur programı Word de bu konuda endüstri standardı olmuş durumda. Dünyanın her yerinde kullanılan bu yazılım iş ve okul hayatı için vazgeçilmez bir araç.

Word’de bu kadar çok zaman geçirdiğimiz düşününce, bu programda işimizi kolaylaştırabilecek en ufak ipuçları bile büyük değer kazanıyor. Çünkü her şeyden önce zamanımız çok değerli ve bazı püf noktaları sayesinde Word’ü kullanırken ciddi şekilde zaman kazanabiliyoruz. Bunlardan en ilgi çekici olanlara bu yazıda ve DVD’de bulabileceğiniz bağlantılı videoda değinmeye çalıştık. Word’de bolca zaman geçiriyorsanız, öncelikle mutlaka klavye kısayollarının yer aldığı tabloya göz atmalısınız. Ayrıca kısayolların kullanımına yabancıysanız DVD’deki videoyu izleyerek nasıl kullanıldıkları konusunda fikir edinmek de elinizde.

Word’deki klavye kısayolları
CTRL + T Yatık (italik) yazı
CTRL + B Kalın yazı
CTRL + Y Yinele
CTRL + Z Geri al
CTRL + X Kes
CTRL + C Kopyala
CTRL + V Yapıştır
CTRL + Geri Soldaki sözcüğü sil
CTRL + Del Sağdaki sözcüğü sil
CTRL + F Bul ve değiştir
CTRL + G Sağa yasla
CTRL + L Sola yasla
CTRL + D Her iki yana yasla
CTRL + M Paragraf girintisini artır
CTRL + Home Belgenin başına git
CTRL + End Belgenin sonuna git
CTRL + O
CTRL + P Yazdır
CTRL + S Kaydet
CTRL + A Tümünü seç
CTRL + Üstkarakter + End Belgenin sonuna kadar seç
CTRL + Üstkarakter + Home Belgenin başına kadar seç
CTRL + Üstkarakter + F Sözcüğü büyüt
CTRL + 1 Tek satır aralığı
CTRL + 2 Çift satır aralığı
CTRL + 5 1,5 satır aralığı
F1 Word yardımını aç
CTRL + ALT + F2 Yeni Word belgesi
CTRL + Üstkarakter + F3 Büyük harf – küçük harf değiştir
CTRL + F2 Baskı ön izleme
F5 Bul, değiştir ve git
F7 Yazım denetimi
F12 Farklı kaydet
Üstkarakter + F12 Kaydet
Alt + Üstkarakter + D Tarih ekle
Alt + Üstkarakter + T Saat ekle
Word’deki fare kısayolları
Çift tıklama Sözcüğü seç
Üç tıklama Paragrafı seç
CTRL + Fare tekerleği Yaklaş / uzaklaş

Word’de çalışırken metnin herhangi bir yerindeki bir sözcüğü çift tıklamayla kolayca seçebilirsiniz. Seçili hale gelen sözcüğü silmek için herhangi bir hamle yapmadan, yani Geri ya da Del tuşlarından birine dokunmadan başka bir ifade yazdığınızda sözcük otomatik olarak silinecektir.

Çokça bilinmeyen fare kısayollarından biri de “üç tıklama”. Word’de bir paragrafı seçili hale getirmenin en kolay yolu, paragrafın herhangi bir noktasına 3 kez ardı ardına tıklamak. Tanıdık çift tıklamanın yanına bir tıklama daha eklediğinizde programın paragrafı seçili hale getirdiğini göreceksiniz.

Word’de bir sözcüğü, cümleyi ya da paragrafı seçili hale getirdikten sonra üstkarakter tuşuyla birlikte F3 tuşuna basarsanız, seçili bölümün ilk harfi büyük hale gelecektir. Aynı hareketi ikinci kez yaptığınızda tüm harfler büyüyecek, üçüncü kez yaptığınızdaysa seçili bölüm tamamıyla küçük harflere dönüşecektir.

Word’de elinizi klavyeden kaldırıp fareye götürmeden metnin bir kısmını seçmek istiyorsanız, üstkarakter tuşuyla birlikte ok tuşlarını kullanmalısınız. Üstkarakter tuşuyla birlikte sağ ya da sol ok tuşlarından birine her basışınızda bir karakterin seçili hale geldiğini göreceksiniz. CTRL tuşunu da basılı tutarak sözcükleri seçebilirsiniz.

Başka bir yerden kopyalayarak Word’e yapıştırdığınız metni belgenizin tasarımına uydurmak için yapmanız gereken tek şey, yapıştırılan bölümün sonunda görünen Yapıştırma seçenekleri içinden “Yalnızca metni koru” seçeneğine tıklamak. Ayrıca CTRL+A tuş dizimini kullanarak Word belgesindeki tüm içeriği bir anda seçebilirsiniz.

Yazınızın içinde geçen başlıkları her seferinde fontunu büyütüp kalınlaştırarak belirgin hale getirmek için uğraşmak yerine araç çubuğu üzerinde bulunan başlık biçimlendirme bölümüne başvurabilirsiniz. Ayrıca hazır başlık biçimlerini kolayca düzenlemek ve istediğiniz şekle getirmek de elinizde.

5 yorum

 1. büşra

  gerçekten buna ihtiyacım wardi imdadima yetiştiniz

 2. davut gerçek

  Word’ ü artık severek kullanacağım. Teşekkürler.

 3. Hakan Hotlu

  Bunların bilgilerin çoğu zaten biliniyordu unuttuklarımız olduğundan hatırlamak güzel devlet dairelerinde çalışan kamu personelleri, tez ödevini veya yıllık ödevini yapan öğrenciler için iyi bilgi gerçekten (benim içinde iyi oldu malum tez:))

 4. emrah

  exell le ilgili kısa yollarıdda yanınlaya bilirmisiniz

 5. Tahsin

  Çok teşekkür ederim. Bildiğimizi ama yanıldığımız bir konu.

Yorum yazın