Yedekleme sanatı

Yedekleme sanatı

Yedeklerinizi paylaşın

Ekstra güvenlik amacıyla dosyalarınızı arkadaşlarınızın veya ailenizin bilgisayarlarında yedeklemeye ne dersiniz? BuddyBackup (www.buddybackup.com – indirmek için kısa bir form doldurmanız gerekiyor) adlı ücretsiz aracı kullanarak PC’nizdeki dosyaları başka kişilerle paylaştırabilir, böylece verilerinizin birkaç PC’ye dağıtılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece sisteminizde bir arıza oluşması halinde dosyalarınızı diğer PC’lerden geri almanız mümkün olur. Üstelik mahrem verilerinizin gizli kalması için verilerinizi şifreleyebilmeniz de olası.

Harici disk kullanın

En hızlı ve en kolay yedekleme çözümlerinden biri taşınabilir bir harici disk sahibi olmaktır. Bugün 2,5 inçlik 320 GB bir harici diski 200 YTL’nin altında fiyatlarla bulabilmeniz mümkün.  1 TB gibi devasa bir alana sahip 3,5 inçlik disklerse 230 YTL civarı fiyatlarla alıcı buluyor. Harici sabit diskler tak-çalıştır özelliğine sahip olduğu için PC’nize bağlanır bağlanmaz otomatik olarak tanınacaklardır. Ayrıca bazı sabit disklerdeki yedekleme/senkronizasyon düğmesi sayesinde yedekleme işinizi de otomatikleştirebilirsiniz. Bazı sabit disklerde böyle bir düğme olmasa bile çoğu ücretsiz bir yedekleme yazılımıyla beraber gelmektedir.

Ağ sürücüsü

ADSL modem ya da router’ınızda boş bir Ethernet yuvası varsa ve sürücünüz de destekliyorsa harici sabit diskinizi doğrudan kablolu ya da kablosuz ağınıza dahil edebilirsiniz. Örneğin Ethernet desteğine sahip Western Digital My Book World Edition II adlı 2 TB alana sahip ürün KDV dahil 780 YTL’ye satılmakta. Aynı markanın My Book World Edition adlı ürünü de Ethernet desteğine sahip. Bu ürünü modeminize bağladıktan sonra ağınızdaki tüm PC’lere yedekleme yazılımınızı kurup ağ üzerinden istediğiniz gibi yedekleme yapabilirsiniz.

Kendiniz yedekleyin

Düzenli bir kişiyseniz bilgisayarınızda da nereye ne koyduğunuzu biliyorsunuzdur. Böyle bir durumda yedeklemek istediğiniz klasörleri düzenli olarak bir USB belleğe kopyalayarak kendi yedekleme mekanizmanızı oluşturabilirsiniz; yani illa ki bir yedekleme yazılımı kullanmak zorunda değilsiniz. Günümüzde 8 GB’lik kaliteli bir USB flaş belleği 35 YTL, 16 GB belleğiyse 65 YTL gibi fiyatlara temin etmeniz mümkün. Fiyatlar böyle olunca yedekleme amaçlı bir USB belleği anahtarlığınıza eklemek hiç de zor değil.

Yorum yazın