Yedekleme sanatı

Yedekleme sanatı

AceBackup ile ücretsiz yedekleme

www.acebackup.com adresinden indirebileceğiniz 5,1 MB boyutundaki AceBackup tam donanımlı ve güvenli yedekleme yapmanızı sağlayan ücretsiz bir yazılım. Bu yazılım sayesindeki verilerinizi herhangi bir depolama aygıtına, CD’ye, DVD’ye ya da bir FTP sunucusuna yedekleyebilirsiniz.

AceBackup’ın önemli avantajlarından birisi, hem tek tek dosyaları hem de dosya gruplarını yedeklemenize izin vermesidir. Program dosyalarınızın farklı versiyonlarını da bir arada saklayabilir. 5 farklı şifreleme algoritmasına sahip program dilediğiniz takdirde verilerinizi şifrelemekle kalmıyor, tam güvenlik için dosya isimlerini de değiştiriyor. Programın akıllı geri yükleme özelliği sayesinde verilerinizi hızlı bir şekilde geri getirmeniz mümkün oluyor.

Dropbox ile online yedekleme

Dosya paylaşmak ve yedeklemek için kullanabileceğiniz birçok program mevcut, ama siz verilerinizi fiziksel bir medyaya değil de internete kaydetmek ve verilerinize istediğiniz her yerden ulaşmak istiyor olabilirsiniz. Bu durumda aradığınız en basit çözüm Dropbox olacaktır. Dropbox’ı bir kez kurduktan sonra sürükle-bırak yöntemiyle dosyalarınızı kopyalayabilir, dilerseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir ve arkadaşlarınıza dosyalarınızda değişiklik yapma izni verebilirsiniz. Üstelik dosyalarınıza erişmek istediğiniz bilgisayarda Dropbox yazılımının yüklü olmasına da gerek yok. Dropbox ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 2 GB alan vaat ediyor.

İlk olarak www.getdropbox.com adresine girip Download Dropbox’a tıklayarak 14 MB boyutundaki yazılımı indirin. Kurulumu başlatıp “I’m new to Dropbox”ı seçin ve karşınıza gelen forma sırasıyla adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi, parolanızı, tekrar parolanızı ve bilgisayarınızın adını yazın. Son olarak “Skip tour and finish” düğmesine tıklayarak kurulumu tamamlayın. Kurulum tamamlandığında Belgelerim’e My Dropbox adlı bir klasör eklenecektir. Bu klasörün içinde Photos ve Public adlı iki örnek klasör göreceksiniz. Dropbox’ınıza dosya yüklemek için ana klasöre dosyaları sürükleyip bırakmanız ya da kopyala-yapıştır yapmanız yeterli olacaktır. Buraya yüklediğiniz veriler, Dropbox’ı yükleyip giriş yaptığınız farklı bilgisayarlardan da erişilebilir olacaktır. Dosyaların simgesindeki yeşil onay işareti dosyanın yüklenmiş olduğunu, mavi ok işaretiyse henüz güncellenmekte olduğunu ifade eder.

Dosyalarınıza erişmek istediğiniz bilgisayarda Dropbox yüklü değilse endişelenmeyin; dosyalarınıza www.getdropbox.com adresine giriş yaparak web üzerinden de erişebilirsiniz. Eklediğiniz ve sildiğiniz dosyalar Recent Events başlığında görünecektir. Mevcut dosyalarınızı My Dropbox altında görebilirsiniz. Dropbox’ın yüklü olmadığı bir bilgisayardan dosya göndermek isterseniz Upload linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Paylaşmak istediğiniz dosyaları Public klasörüne yüklemeniz gerekir. Ardından linkini edinmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Dropbox menüsünden “Copy public link” seçeneğini seçebilirsiniz. Bir klasörü paylaşmak içinse My Dropbox’a kopyaladıktan sonra klasöre sağ tıklayıp Dropbox > Share… seçeneğini seçmeniz ve açılan sayfaya davet edilecek e-posta adreslerini yazmanız yeterli.

Yorum yazın