Yer imlerinizi organize edin

Yer imlerinizi organize edin

Kalabalıklaşan yer imlerinizi yönetmekte sorun mu yaşıyorsunuz? Firefox, Chrome ve Internet Explorer’da sakladığınız siteleri en iyi şekilde organize etmek için 10 yöntem açıklıyoruz.

Sık ziyaret ettiğimiz veya sonradan tekrar dönmek istediğiniz siteleri kaydetmemiz için tüm web tarayıcıları bir kayıt alanı sunuyor. Bu alana kaydedilen sitelere Internet Explorer’da sık kullanılanlar (favorites), Firefox ve Chrome’da yer imleri veya yer işaretleri (bookmarks) diyoruz. Web’de çok vakit geçiren kullanıcıların yer imleri hızla kabarıyor ve karmaşık bir hâl alıyor. Bu yazımızda yer imlerinizi derleyip toplamanın yollarını açıklıyoruz.

Yer imlerinize her yerden ulaşın

Geçtiğimiz aylarda kapanmanın eşiğinden dönen Xmarks (www.xmarks.com), birden fazla tarayıcıda sakladığınız yer imlerinizi senkronize etmenin hâlâ en iyi yolu. Bu ücretsiz hizmet Internet Explorer, Firefox, Chrome ve Safari tarayıcılarıyla uyumlu çalışıyor ve sevdiğiniz sitelere her bilgisayardan erişmenize olanak veriyor. Kullanışlı yeni özellikleri arasında Delicious’tan yer imi aktarma ve diğer Xmarks kullanıcıları tarafından sıkça imlenen siteleri arama sonuçlarında belli eden bir özellik de bulunuyor.

BookmarkSync (www.bookmarksync.com) de güzel bir örnek fakat Chrome’u henüz desteklemiyor.

Öte yandan, yalnızca Firefox, Chrome veya Opera kullanıyorsanız bu tarayıcıların son sürümlerinin kendi içinde senkronizasyon özellikleri mevcut.

Kaybolan yer imlerini kurtarın

Bazı yer imlerini yanlışlıkla sildiyseniz veya tarayıcı çökmesi nedeniyle bir şekilde kaybettiyseniz bunları geri getirmeniz mümkün olabilir. Firefox yer imlerini kendiliğinden yedekliyor. Böylece geriye sadece “Yer imleri” menüsünden “Tüm yer imlerini göster”e tıklamak ve ardından “İçe aktarma ve yedekleme” menüsünden “Yedekle”ye tıklayarak bir kayıt noktası seçmek kalıyor.

Chrome kullanıyorsanız C:\Users\[Kullanıcı adı]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default konumunu açın ve oradan Bookmarks.bak dosyasını bulun. Bu dosyayı masaüstüne kopyalayın, Bookmarks olarak (uzantısız) yeniden isimlendirin ve Chrome’u kapatın. Bu dosyayı ait olduğu klasöre geri kopyalayıp Chrome’u tekrar çalıştırdığınızda yer imlerinizin geri geldiğini göreceksiniz.

Internet Explorer kullanıcıları kayıp yer imlerini Geri Dönüşüm Kutusunda bulabilir ve “Geri Yükle”yi seçebilirler.

Çalışmayan yer imlerini ayıklayın

AM-DeadLink (www.aignes.com/deadlink.htm) adlı yazılım Firefox, Chrome, Internet Explorer ve Opera’daki yer imlerinizi tarayarak kırık linkleri ve adresi değişmiş bağlantıları tespit edebiliyor. Daha sonra geçersiz yer imlerini bir tıklamayla kaldırabiliyorsunuz. Bu ücretsiz yazılım ayrıca aynı sayfaya ait birden fazla yer imi varsa bunları silebiliyor ve kayıp favicon’ları geri yükleyebiliyor.

Eğer Firefox kullanıyorsanız CheckPlaces (http://git.pcnet.com.tr/gi) eklentisiyle de yer imlerinizi doğrulayabilirsiniz.

Yer imlerinizi isme göre sıralayın

Yer imlerinizi tarih sırası yerine alfabetik bir şekilde sıralamak oldukça kolay. Internet Explorer’da sık kullanılanlardan birinin üzerine sağ tıklayın ve “Ada Göre Sırala” komutunu seçin. Firefox’ta Yer imleri’ne gidin, “Tüm yer imlerini göster…”e tıklayın Yer imleri penceresine sağ tıklayarak açılan menüden en dipteki “Ada göre sırala” seçeneğine tıklayın. Chrome’da ise İngiliz anahtarına, ardından Yer imi yöneticisi’ne tıklayın. Açılacak sayfadan “Yer imleri çubuğu” veya “Diğer yer imleri” klasörlerinden birini seçin, sonra bu klasörlerin hemen üzerindeki Düzenle menüsünden “Başlığa göre yeniden sırala” seçeneğine tıklayın.

Aynı anda birden fazla yer imi açın

Kullanışlı bir Firefox eklentisi olan Stay-Open Menu (http://git.pcnet.com.tr/gj) yer imleri menüsünün açık kalmasını sağlayarak tek seferde birden çok site yüklemenize yardım ediyor. Eklentiyi yükledikten sonra Ctrl tuşunu basılı tutun ve açmak istediğini yer imlerine tek tek tıklayın. Yer imleriniz yeni sekmelerde yüklenmeye başlayacak. Eklentinin otomatik kapama özelliğini etkinleştirdiğinizde, menü, fare imleci üzerinden çekildiği anda kendiliğinde gizleniyor.

Yorum yazın